V tomto článku je použita zastaralá šablona.

Gregor Strasser

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gregor Strasser
Bundesarchiv Bild 119-1721, Gregor Strasser.jpg
Stranická příslušnost
Členství Národně socialistická německá dělnická strana
Národní socialistické hnutí za svobodu

Narození 31. května 1892
Geisenfeld
Úmrtí 30. června 1934 (ve věku 42 let)
Berlín
Alma mater Mnichovská univerzita
Profese politik a farmaceut
Ocenění Zlatý stranický odznak
Commons Kategorie Gregor Strasser
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gregor Strasser (též psáno Straßer, 31. května 1892, Geisenfeld, Německé císařství30. června 1934, Berlín, Německo) byl německý nacistický politik a jeden ze zakladatelů NSDAP. Byl zavražděn během noci dlouhých nožů. Jeho bratr byl německý politik Otto Strasser.

Příbuzenstvo
bratr Otto Strasser

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Mládí a vojenská služba[editovat | editovat zdroj]

Gregor Strasser se narodil do rodiny katolického soudce v malém hornobavorském městě Geisenfeldu. Navštěvoval místní gymnázium a po maturitě se jako drogista ve vesnici Frontenhausen živil od roku 1910 až do začátku první světové války, kdy musel narukovat. V průběhu války se vypracoval k hodnosti nadporučíka (vyšší, než měl Hitler, ten získal pouze svobodnickou hodnost) a byl vyznamenán Železným křížem I. a II. třídy.

V roce 1918 pokračoval ve studiích na Friedrichově univerzitě v Erlangenu a v roce 1919 se zapojil do krajně pravicové polovojenské organizace Freikorps, vedené Franzem von Eppem. V roce 1920 si našel práci jako lékárník v Landshutu. Téhož roku se Strasser zúčastnil neúspěšného Kappova puče. V té době jeho bratr Otto působil u sociálních demokratů.

Kariéra v NSDAP[editovat | editovat zdroj]

Nacisté v černých košilích v roce 1927. Zleva: Heinrich Himmler, Rudolf Hess, Gregor Strasser, Adolf Hitler, Franz von Salomon

Brzy vstoupil Gregor Strasser do nově vzniklé NSDAP, kterou pomáhal i založit. Jeho vůdčí vlastnosti byly pohotově rozpoznány a Strasser byl záhy jmenován oblastní hlavou SA v Bavorsku. V listopadu roku 1923 se účastnil neúspěšného pivnicového puče. Spolu s Hitlerem a ostatním byl Strasser odsouzen k jednomu a půl roku vězení v Landsbergu, po několika týdnech však byl propuštěn, protože byl zvolen členem Bavorského zemského sněmu za nacistickou stranu.

V prosinci roku 1924 dosáhl Strasser křesla v Reichstagu. Později se stal členem německé svobodné strany, která sloužila jako náhradní organizace za NSDAP, která byla po nepodařeném puči zakázána. Strasser v této straně působil do prosince roku 1932.

Když byla NSDAP znovu založena, stal se Strasser prvním vůdcem Bavorska od roku 1928 do roku 1929. Poté se stal vůdcem propagandy a organizačním vůdcem.

Když roku 1931 spáchala sebevraždu Hitlerova neteř Geli Raubalová, k níž měl Hitler hluboký vztah, nevzdálil se od něj Strasser ani na krok, protože měl obavy, že se Hitler zabije.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Programové a osobní soupeření s Adolfem Hitlerem se zhoršilo v prosinci roku 1932, kdy nabídl říšský kancléř Kurt von Schleicher Strasserovi vicekancléřství a kancelář pruského ministerského předsedy. Von Schleicher doufal, že se tím NSDAP rozdělí a že se Strasser později připojí k von Schleicherově národní konzervativní straně, a že tak dosáhne Hitlerova zničení. Tento plán však nebyl úspěšný a měl za následek Strasserovo vystoupení z veškerých společenských pozic. Přesto pokračoval ve funkci publicisty.

Během nacistických stranických čistek, které byly známé jako noc dlouhých nožů, upadl Strasser v nemilost. Jeho bratr Otto emigroval do Prahy. Totéž nabídl i Gregorovi, ten však odmítl, což se mu stalo osudným. Strasser byl uvězněn a potom zavražděn na Hitlerovo osobní přání berlínským gestapem.

Fritz Günther von Tschirschky, jeden z právníků, podal svědectví o vraždě: podle jeho pamětí byl Strasser zavražděn ve věznici ve své cele střelbou přes okno do zadní části hlavy. Tschirschky samotný exekuci neviděl, protože stál na chodbě, o pár minut později však viděl stráže nesoucí ven krvavé tašky. Strasser byl krátce po vraždě roztrhán a jeho části těla byly na dvorku věznice spáleny.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gregor Strasser na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]