Diskuse:Andrej Babiš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Archivy
Archivy:

Archiv 3 a novoroční proklamace[editovat zdroj]

Provedl jsem archivaci rozsáhlé diskuse, ať se případně vstupuje do nového roku s čistým stolem. Je možné, že některá z otevřených témat nebyla ještě úplně vyčerpána nebo uzavřena, zato už nejspíš byli vyčerpáni všichni zúčastnění wikipedisté a některé texty byly tak rozvláčné, že by se v nich už nejspíš moc konstruktivně pokračovat nedalo. Každopádně jsem si vědom, že v prosinci bylo otevřeno i jedno hlasování. Ani přes mou snahu další diskuse k němu nedošla ke konsenzu ohledně termínu jeho uzavření, takže si můžeme asi zkrátit trápení. Byly tam dosud 3 hlasy proti, 1 spíše proti, 1 neurčitý (berme ho třeba jako zdržení se hlasování nebo jako spíše proti) a 2 hlasy pro. Vychází z toho tedy převaha proti návrhu. Kdyby chtěl někdo otevřít znovu některé z těch dřívějších témat, nic nebrání tady znovu začít a jen odkázat na příslušnou sekci v archivu. Přeji všem pokud možno klidný nový rok. --Bazi (diskuse) 28. 12. 2018, 16:05 (CET)

Tu novou diskusi bych rád zahájil upozorněním na jedno důležité pravidlo. Berme všichni na vědomí, co nám říká tato věta, kterou jsem zkopíroval tady navrchu: Kontroverzní materiály, u nichž chybí zdroj nebo jejichž zdroj není věrohodný, musejí být okamžitě vymazány, zvláště pokud by mohly tuto osobu očerňovat. Jsou tady názorové rozdíly, které zdroje jsou věrohodné a které nevěrohodné. Může se tedy stát, že budou rozdílné názory také na jednotlivé editace. Šťastný Nový rok 2019 vespolek, --Zbrnajsem (diskuse) 28. 12. 2018, 19:04 (CET)

Rád bych do nového roku upozornil na doporučení Wikipedie:Propagační článek. Obzvláště pak tento text, kteří by si měli přečíst všichni zdejší fanoušci Andreje Babiše.

"Pokud autor článku pokládá Wikipedii za jeden z kanálů pro propagaci firmy, politika atd., může být zaskočen tím, že nebude výlučným správcem takového textu, jako tomu může být na LinkedIn, Facebooku a v dalších projektech, kde si subjekt svůj profil spravuje sám a ve svém zájmu. Ve Wikipedii je pravděpodobné, že pokud je téma článku významné a článek nebude smazán, ostatní editoři budou odstraňovat pasáže formulované jako nabídky, budou se snažit propagační informace ověřit a zkorigovat podle publikovaných zdrojů včetně nezávislých a kritických a budou přidávat pasáže z historie, vlastnické struktury, publikované osobní informace, informace o publikované kritice atd. Mnohé informace pak mohou vyznít vůči subjektu článku i negativně nebo mu být nepříjemné či mu způsobit ekonomickou ztrátu. To však nemůže být důvodem k odstranění těchto informací ani k odstranění článku. Původní autor článku k němu nemá žádná zvláštní práva. Založení článku je nezvratný krok, kterého mnozí, kdo nepochopili podstatu Wikipedie, mohou později litovat."

Šťastný Nový rok 2019 vespolek --EUStudent6 (diskuse) 29. 12. 2018, 11:44 (CET)

Možná že jej nakonec propagují všichni, podpůrci i odpůrci. A to docela mohutně, trojnásobný archiv diskuse to dosvědčuje, taková aktivita není ani u článku Miloš Zeman. Nicméně všem současným i budoucím místním diskutérům taktéž přeji šťastný Nový rok 2019. --Vlout (diskuse) 29. 12. 2018, 11:56 (CET)
EUStudent6 není podezřelý, že by Babiše propagoval. Pokud by se v tom textu, který on tady zkopíroval, zaměnilo slovo „propagace“ například za „soustavné vyhledávání negativních informací“, tak bych věděl, kdo to tady ve velkém měřítku dělá. --Zbrnajsem (diskuse) 29. 12. --Zbrnajsem (diskuse) 29. 12. 2018, 15:38 (CET)
A to nám ten nový rok ještě ani nezačal... :) Pánové, promiňte mi, ale žádná z Vašich dvou proklamací nepřináší k řešení konkrétního obsahu článku pranic hodnotného, zároveň ani vzhledem k dosavadním obsáhlým diskusím nic nového. Doufám, že se neurazíte, když bych to přirovnal jen k jakémusi občúrávání patníků, tedy vymezování si teritoria: pozor, na tenhle článek dohlížím a nedovolím nic, co by se mi nelíbilo. Má tohle Wikipedie zapotřebí? Šetřete si diskusní příspěvky (tím spíš jejich zdůrazňování založením samostatné sekce s výhrůžným nadpisem) na opravdu potřebné, věcné a konkrétní vyjasňování sporných pasáží nebo informací v článku. Děkuji. --Bazi (diskuse) 29. 12. 2018, 12:49 (CET)
Asi máte na mysli mou maličkost, neboť jsem již dříve deklaroval, že se budu soustředit na popis kauz AB. Wikipedie má pravidlo proti propagaci, ale nemá pravidlo na pravý opak, nejde tedy v prvidlech jen tak zaměňovat slova. opačné pravidlo se jmenuje WP:ČŽL. To nám znemožňuje uveřejňovat výmysly nebo např. hanlivé informace, které někdo pro článek nedůležitý o někom pro článek důležitém řekl něco ve stylu Kikina (jistě vzpomenete), zde např. co si o AB myslí např. Pehe, ale vůbec nám nebrání zveřejňovat dobře doložená fakta o AB a jeho kauzách a to i kdyby se zastánci AB, a jistě víte, kdo to tady ve velkém měřítku dělá, stavěli na hlavu. Chápu, že jste naštvaný, že těch negativních informací je tu hodně, zatímco pozitivních je málo, ale kdo z nás může za konkrétní stav činů AB, když "co čin, to zločin" ééé vlastně kauza, že?--Dee (diskuse) 2. 1. 2019, 16:24 (CET)
Jako často, hrozně přeháníte, kolego Dee. Dokonce to teď bylo za hranou onoho WP:ČŽL. Neopakujte takové narážky ani na diskusi, není to dovoleno. --Zbrnajsem (diskuse) 2. 1. 2019, 17:44 (CET)
Je to můj názor, tedy je možné to napsat... mimochodem, bylo to v uvozovkách, neb je to citát o komunistech.. a Babiš byl komunista, dokonce StBák, takže to sedí jako zadek na hrnec, je to prostě tak.--Dee (diskuse) 8. 1. 2019, 22:56 (CET)

Rozsah diskuse[editovat zdroj]

Tak se nám z Wikipedie začíná pomalu stávat Debatpedie. Porovnání politiků:

  1. Andrej Babiš starší na české Wikipedii. Článek = 223.439 bajtů; diskuse k článku 689.739 bajtů (vč. archivů). Poměr diskuse/článek ≈ 3
  2. Angela Merkelová na německé Wikipedii. Článek = 183.005 bajtů; diskuse k článku = 5.891 bajtů. Poměr diskuse/článek ≈ 0,03

Holt pro Němce není Angela Merkelová námětem pro žhavé diskuse (vždyť je předsedkyní CDU pouhých 18 let, kancléřkou pouhých 13 let), jako pro Čechy Andrej Babiš starší. (Andreje Babiše mladšího raději ani nepočítám).--Lubor Ferenc (diskuse) 5. 1. 2019, 17:33 (CET)

Souhlasím, máme Debatpedii. Je to hlavně tím, že jsou zde velké názorové rozdíly. U AB je to obzvlášť markantní. Přitom lze pozorovat velké antipatie vůči němu. To se obráží mj. ve volbě slov a argumentů. Ty antipatie jdou na úkor objektivity. Krátká diskuse u AM na de:Wiki - není to tam částečně zarchivované? Ale tak jako tak se na de:wiki zcela zbytečné diskuse nevedou. Zato úroveň většiny článků je vyšší než u nás. To je smutný fakt. Porovnával jsem mnoho hlavně historických článků (i ohledně českých dějin) na obou jazykových verzích. Někdy mají i u nás slušnou úroveň, ale jindy je ten rozdíl příliš velký. Nehledě na to, že my máme mnoho témat zcela nepokrytých. Méně diskutovat, to by bylo jistě rozumné. --Zbrnajsem (diskuse) 5. 1. 2019, 18:18 (CET)
Možná jen na německé Wikipedii ještě nepoznali kolegu Zbrnajsem. --Bazi (diskuse) 6. 1. 2019, 01:32 (CET)
U kontroverzního obsahu je přirozené, že se více diskutuje, protože obsah je prostě předmětem tvrdohlavých sporů. Zkuste články o homosexualitě, to teprve uvidíte poměr.. Navíc jste to svým příspěvkem ještě zhoršil. Doporučuji pro příště udělat si místo toho čaj a hodit se do klidu.--Dee (diskuse) 8. 1. 2019, 22:44 (CET)
Třeba jsou na německé wikipedii dál co se týče identifikace bezmezných obdivovatelů a chorobných nenávistníků a je jim omezena možnost editovat články, kde by mohli šířit svou agendu, nebo jen rozšiřovat článek o dlouhodobě nevýznamné informace. Taky nevím, jestli jsou AM a AB srovnatelní co se týče kauz (gaunerství :)), prostě jste jen porovnal nějaký premiér versus nějaká kancléřka. Třeba diskutují Němci v součtu napříč Wikipedií stejně, ale nekoncentrují se u pár velkých diskuzí, ale v tisícovkách menších. Máte rád čísílka, ale děláte ukvapené nesrovnatelné závěry, mohl jste do vzorce ještě přidat cenu másla a průměrnou teplotu vzduchu. Chrzwzcz (diskuse) 8. 1. 2019, 23:15 (CET)
Taky by to mohl zkusit s Hitlerem... Mimochodem, založil jsem článek Martin janeček, pokud by tam někdo chtěl přidat pár leváren z Finančního ředitelství okolo zajišťovacích příkazů, zaklekávání firem a pod.--Dee (diskuse) 9. 1. 2019, 15:40 (CET)