Wikipedie:Průvodce (diskuse)

Tato stránka je zamčena pro neregistrované a nové uživatele
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Původní průvodce Wikipedií
Původní průvodce Wikipedií

Diskuse jsou jednou z nejdůležitějších vlastností Wikipedie, umožňují debatovat o článcích a jiných záležitostech s ostatními wikipedisty.

Diskusní stránky

Pokud se chcete zeptat na nějakou věc související s článkem, máte nějakou poznámku či se vám na stránce něco nezdá, můžete své komentáře přidat na diskusní stránku. Na tu se dostanete z libovolné stránky kliknutím na odkaz „diskuse“ uvedený na horním okraji obrazovky. Nemusíte se obávat, pokud je odkaz červený – to pouze znamená, že diskusní stránka dosud neobsahuje žádný příspěvek. Dále kliknete na odkaz „Editovat zdroj“ a můžete pokračovat již rozepsaném tématu. Můžete také kliknou na odkaz „Přidat téma“ a začnete psát nové téma v novém odstavci.

Komentáře přidávejte na konec stránky, respektive příslušné části, pokud je stránka rozdělena na víc témat. Pokud odpovídáte na něčí komentář, odsaďte svůj komentář pomocí dvojtečky (:) na začátku řádky (podrobnosti viz níže).

U každého příspěvku na diskusní stránce byste se měli podepsat, což můžete snadno udělat pomocí ~~~~ – namísto vlnovek bude automaticky vloženo vaše uživatelské jméno a čas.

Pokud nemáte vlastní uživatelský účet, případně pokud ho máte, ale nejste přihlášeni, zobrazí se v podpisu jen IP adresa vašeho počítače.

Uživatelské diskusní stránky

Každý wikipedista má svou uživatelskou diskusní stránku, na které mu ostatní uživatelé mohou zanechat vzkaz. Pokud vám někdo takto napíše zprávu, na každé stránce Wikipedie se vám bude v horní části zobrazovat výrazné upozornění „Máte nové zprávy“ s odkazem na vaši diskusní stránku.

Odpovědět na takový vzkaz můžete v zásadě dvěma způsoby: buď na své diskusní stránce k původnímu vzkazu připíšete odpověď, nebo svou odpověď napíšete na diskusní stránku uživatele, který vám vzkaz posílal. Na Wikipedii se používají oba tyto způsoby, někteří uživatelé preferují jeden či druhý. První způsob však vyžaduje, aby druhý uživatel sledoval vaši diskusní stránku, protože na vaši odpověď není nijak upozorněn. K tomu může sloužit seznam sledovaných stránek – kliknutím na „sledovat“ se libovolná stránka zařadí do seznamu vašich sledovaných stránek, v seznamu posledních změn se takové stránky zobrazují tučně a můžete si také zobrazit seznam všech nedávných změn vámi sledovaných stránek.

Odsazování

Pro přehlednost diskusí je důležité správné odsazování. Na Wikipedii platí jednoduché pravidlo ohledně odsazování:

První diskutující začne na levém okraji, další začne svou reakci jednou dvojtečkou (:), další dvěma dvojtečkami atd. Tím je zřejmé, který diskutující na co reagoval. Pokud by byl počet dvojteček již příliš velký, může další diskutující reagovat opět zleva. V takovém případě je ale dobré jasně vymezit, zda je to pokračující reakce (např. použitím @Wikipedista:xy na začátku příspěvku jako upozornění na reakci, příp. šablonou {{přirazit}}) nebo začátek nového stromu.

Syntaxe odsazování

Na Wikipedii nelze odsazovat pomocí mezer. Pokud řádek začíná mezerou, je zobrazen neformátovaný, neproporcionálním písmem a s barevným odlišením, což se používá např. pro ukázky programovacích jazyků. Místo toho k odsazování slouží následující syntaxe:

Prosté odsazení

Nejjednodušším způsobem odsazení je začít řádek dvojtečkou (:). Ta způsobí, že je text odsazen o jistý kousek od levého okraje. Pokud zapíšete dvojteček víc za sebou, je text odsazen víc. Odsazení končí na místě, kam vložíte konec řádku (kde stisknete Enter).

Příklad:

Tohle začne na levém okraji.
: Tohle je o trochu odsazeno.
:: Tohle je odsazeno více.

Výsledek:

Tohle začne na levém okraji.

Tohle je o trochu odsazeno.
Tohle je odsazeno více.

Strukturované odsazování je velmi vhodné v diskuzích, neboť zvyšuje jejich čitelnost. Odsazujte o jednu dvojtečku více než byl odsazen příspěvek, na který odpovídáte. Pokud má Váš příspěvek více odstavců, všechny odsaďte stejně.

Odrážky

Odsazovat také můžete pomocí odrážek, což se obvykle používá pro různé seznamy. Pro vložení odrážky napište na začátek řádky hvězdičku (*). Opět platí, že více hvězdiček znamená výraznější odsazení.

Příklad:

* první položka seznamu
* druhá položka seznamu
** podpoložka pod druhou položkou
* jednoduché, že?

Výsledek:

 • první položka seznamu
 • druhá položka seznamu
  • podpoložka pod druhou položkou
 • jednoduché, že?

Číslované položky

Také můžete vytvářet číslované seznamy. K tomu slouží znak mřížka (#). Číslované seznamy se v diskusích nejčastěji objevují u hlasování. Opět je možno měnit úroveň číslování uvedením více mřížek za sebou.

Příklad:

# první položka seznamu
# druhá položka seznamu
## podpoložka pod druhou položkou
# třetí položka hlavního seznamu

Výsledek:

 1. první položka seznamu
 2. druhá položka seznamu
  1. podpoložka pod druhou položkou
 3. třetí položka hlavního seznamu

Kombinované odsazování

Všechny způsoby odsazování a seznamů je možno vzájemně kombinovat.

Příklad:

* první položka
*: a odsazený komentář k ní
* druhá položka
*# číslovaný seznam ke druhé položce
*# další číslovaná položka
*#* a komentář k ní
*# poslední číslovaná položka
* třetí položka hlavního seznamu
** a její podpoložka
 • první položka
  a odsazený komentář k ní
 • druhá položka
  1. číslovaný seznam ke druhé položce
  2. další číslovaná položka
   • a komentář k ní
  3. poslední číslovaná položka
 • třetí položka hlavního seznamu
  • a její podpoložka

Podpis

Vkládání podpisu

V diskusi byste se za každým příspěvkem měli podepsat. K tomu stačí napsat čtyři vlnovky (~, alt+126, ctrl+alt+1, na anglické klávesnici je vlevo pod klávesou escape; k vložení podpisu můžete využít tlačítko se symbolem podpisu (druhé zprava) na liště nad editačním oknem), které jsou při uložení nahrazeny vaším jménem a časem přidání příspěvku). Ve zvláštních případech můžete použít i tři nebo pět vlnovek:

 • Když napíšete ~~~, vloží se pouze jméno (PrůvodcePepa),
 • když napíšete ~~~~, vloží se jméno a čas (PrůvodcePepa 19:15, 10. 11. 2004 (UTC)),
 • když napíšete ~~~~~, vloží se pouze čas (19:15, 10. 11. 2004 (UTC)).

Pokud si chcete diskusi vyzkoušet, můžete tak učinit na diskusní stránce; poté můžete pokračovat ve studiu průvodce.