Dvojtečka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Dvojtečka

Interpunkční znaménka

apostrof     '
čárka   ,
dvojtečka   :
otazník   ?
pomlčka        
spojovník   -  
středník   ;
tečka   .
uvozovky   „ “       » «
vykřičník   !
výpustka     ...
závorky   ( )   [ ]   { }   ⟨ ⟩

Dvojtečka (:) je interpunkční znaménko, které se používá v textu pro oddělení upřesňujících informací uvedených větnou konstrukcí před dvojtečkou, nebo též pro uvedení přímé řeči. Dvojtečkou se v češtině označuje skóre sportovního utkání.[1]

V české sazbě se dvojtečka od předchozího znaku odděluje mezírkou o šířce jeden až dva body, tato mezírka však často bývá již součástí znaku jako tzv. nálitek.

Příklady[editovat | editovat zdroj]

  • Znovu zopakovala to samé: že nic jiného neviděla.
  • Zaváhal, ale pak řekl: „Nevím o tom nic.“

Psaní na klávesnici[editovat | editovat zdroj]

Dvojtečka má zastoupení v základní ASCII tabulce, kde má hodnotu 58 (3a hexa). Při českém rozložení klávesnice se dvojtečka nalézá pod klávesou "L" napravo, píše se se Shiftem. Při anglickém rozložení se nalézá napravo od klávesy "L", píše se se Shiftem. Nemůžeme-li dvojtečku v daném rozložení kláves nalézt, můžeme ji zadat na numerické klávesnici kombinační sekvencí kláves ALT + 58.

Použití jinde[editovat | editovat zdroj]

Ve finštiněšvédštině se vyskytuje dvojtečka uprostřed některých slov v případech, kdy se v jiných jazycích používá apostrof.

Ve francouzštině se dvojtečka odděluje mezerou z obou stran: Mezera se píše nejen za ní, ale dokonce i před ní, na rozdíl od ostatních interpunkčních znamének.

matematickém zápisu dvojtečka často značí operaci dělení.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=161