Antilopa skákavá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Antilopa skákavá

alternativní popis obrázku chybí
Antilopa skákavá
Stupeň ohrožení podle IUCN
Málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída: čtyřnožci (Tetrapoda)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: sudokopytníci (Artiodactyla)
Podřád: přežvýkavci (Ruminantia)
Čeleď: turovití (Bovidae)
Podčeleď: pravé antilopy (Antilopinae)
Rod: Antidorcas
Binomické jméno
Antidorcas marsupialis
Zimmermann, 1780
Rozšíření springboka
Rozšíření springboka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Antilopa skákavá neboli Springbok (afrikánsky a nizozemsky: Spring=skok; bok=antilopa, jelenovití, nebo koza; Antidorcas marsupialis) je velká a elegantní antilopa z podčeledi pravé antilopy (Antilopinae), která se vyznačuje vysokými a dlouhými skoky.

Obývá Afriku, konkrétně Angolu, Jižní Afriku, Namibii, Botswanu (poušť Kalahari).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Výška v kohoutku činí 70-80 centimetrů. Délka včetně ocasu dosahuje 120-150 cm. Délka rohů je 28-40 cm. Ocas je dlouhý 19-27 cm. Hmotnost samce dosahuje 25-45 kilogramů, hmotnost samice pak 23-37 kilogramů.

Je kontrastně zbarvena: Její srst je krátká, na hřbetě a krku je světle hnědá. Má také tmavý pruh na hlavě, který vede od ucha, přes oko, až k čenichu. Hlava a břicho jsou obvykle bílé, výjimečně do šediva.

Samci a samice vypadají podobně a oba mají silné černé růžky ze zřetelnými prstenci, které jsou u samic menší a slabší. Springboci mají neobvyklý kožní záhyb, který se táhne od prostředka hřbetu ke kořeni ocasu. Když je zvíře vzrušené nebo vyplašené, rozevře tento záhyb a vztyčí dlouhé, bílé chlupy, které rostou uvnitř.

Potrava a rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Živí se listy keřů a trávou a nejsou závislé na vodě. V době rozmnožování si samec někdy zakládá teritorium a harém 10 až 30 samic, ale běžná jsou i smíšená stáda. Boje samců v období říje jsou pozoruhodné, jelikož při nich samci vyskakují do výšky a sráží se svými rohy. Smrtelné úrazy jsou však výjimkou. Springboci se páří většinou v období sucha a porody přicházejí většinou v říjnu a listopadu, kdy je období dešťů. Samice rodí po asi 6 měsíční březosti jediné mládě.

Způsob života[editovat | editovat zdroj]

Stádo antilop skákavých v Namibii

Žije ve stádech. Tento druh se vyznačuje vysokými skoky, které se především zasloužily o její známost. Skáče tak, že strhuje všema 4 nohama do vzduchu, skloní hlavu a záda prohne do obloukovitého tvaru a na hřbetě se jí rozevře a zvýrazní bílý pruh, kterým dává ostatním členům stáda najevo, že je něco v nepořádku. U stád těchto antilop se můžou občas zdržovat i stáda jiných velkých savců (zeber, buvolů…), které při poplachu prchají s nimi. Skákat ale může springbok třeba jen při hře. Tyto skoky mohou dosahovat až 3,5 metru.

Kdysi byly velice početné a až milionová stáda podnikala v období sucha migraci za čerstvou pastvou, přičemž zničila veškeré pastviny i zemědělskou půdu které jim ležely v cestě. V důsledku toho byly antilopy pronásledovány a tisíce jich bylo zabito, ale dnes jsou ve svém původním areálu znovu vysazovány a jejich stavy opět stoupají.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Springbok na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN 2016.3. 8. prosince 2016. Dostupné online. [cit. 2016-12-09]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • A. S. Barkovová, I. B. Šustovoj: Velký atlas živočichů. Praha, Fortuna Print, 2000.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]