Antilopa skákavá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxAntilopa skákavá
alternativní popis obrázku chybí
Antilopa skákavá
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída čtyřnožci (Tetrapoda)
Třída savci (Mammalia)
Řád sudokopytníci (Artiodactyla)
Podřád přežvýkavci (Ruminantia)
Čeleď turovití (Bovidae)
Podčeleď pravé antilopy (Antilopinae)
Rod Antidorcas
Binomické jméno
Antidorcas marsupialis
Zimmermann, 1780
Rozšíření springboka
Rozšíření springboka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Antilopa skákavá (Antidorcas marsupialis), neboli Springbok (afrikánsky a nizozemsky: Spring=skok; bok=antilopa, jelenovití, nebo koza); je velká a elegantní antilopa z podčeledi pravé antilopy (Antilopinae), která se vyznačuje vysokými a dlouhými skoky.

Obývá Afriku, konkrétně Angolu, Jižní Afriku, Namibii, Botswanu (poušť Kalahari).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Výška v kohoutku činí 70–80 centimetrů. Délka včetně ocasu dosahuje 120–150 cm. Délka rohů je 28–40 cm. Ocas je dlouhý 19–27 cm. Hmotnost samce dosahuje 25–45 kilogramů, hmotnost samice pak 23–37 kilogramů.

Je kontrastně zbarvena: Její srst je krátká, na hřbetě a krku je světle hnědá. Má také tmavý pruh na hlavě, který vede od ucha, přes oko, až k čenichu. Hlava a břicho jsou obvykle bílé, výjimečně do šediva.

Samci a samice vypadají podobně a oba mají silné černé růžky ze zřetelnými prstenci, které jsou u samic menší a slabší. Springboci mají neobvyklý kožní záhyb, který se táhne od prostředka hřbetu ke kořeni ocasu. Když je zvíře vzrušené nebo vyplašené, rozevře tento záhyb a vztyčí dlouhé, bílé chlupy, které rostou uvnitř.

Potrava a rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Živí se listy keřů a trávou a nejsou závislé na vodě. V době rozmnožování si samec někdy zakládá teritorium a harém 10 až 30 samic, ale běžná jsou i smíšená stáda. Boje samců v období říje jsou pozoruhodné, jelikož při nich samci vyskakují do výšky a sráží se svými rohy. Smrtelné úrazy jsou však výjimkou. Springboci se páří většinou v období sucha a porody přicházejí většinou v říjnu a listopadu, kdy je období dešťů. Samice rodí po asi 6 měsíční březosti jediné mládě.

Způsob života[editovat | editovat zdroj]

Stádo antilop skákavých v Namibii

Žije ve stádech. Tento druh se vyznačuje vysokými skoky, které se především zasloužily o její známost. Skáče tak, že strhuje všemi čtyřmi končetinami do vzduchu, skloní hlavu a záda prohne do obloukovitého tvaru a na hřbetě se jí rozevře a zvýrazní bílý pruh, kterým dává ostatním členům stáda najevo, že je něco v nepořádku. U stád těchto antilop se můžou občas zdržovat i stáda jiných velkých savců (zeber, buvolů…), které při poplachu prchají s nimi. Skákat ale může springbok třeba jen při hře. Vyskočit dokáže pravděpodobně do výše až tři metry, ale tato hodnota nebyla nikdy řádně doložena. Obdivuhodná je nicméně i svou výkonností v běhu a obecně se předpokládá, že se dokáže vzepnout k rychlosti okolo 88 km/h, nebo možná až 97 km/h.[2][3]

Kdysi byly velice početné a až milionová stáda podnikala v období sucha migraci za čerstvou pastvou, přičemž zničila veškeré pastviny i zemědělskou půdu které jim ležely v cestě. V důsledku toho byly antilopy pronásledovány a tisíce jich bylo zabito, ale dnes jsou ve svém původním areálu znovu vysazovány a jejich stavy opět stoupají.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Springbok na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-09]
  2. ADMIN. CS Game Breeders [online]. [cit. 2019-09-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. https://pdfs.semanticscholar.org/23e3/83f9da4a90d46f8bb2e383195de37c7e79ea.pdf

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • A. S. Barkovová, I. B. Šustovoj: Velký atlas živočichů. Praha, Fortuna Print, 2000.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]