Klíšťatovci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxKlíšťatovci
alternativní popis obrázku chybí
Ixodes scapularis, druh klíšťat
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Podkmenklepítkatci (Chelicerata)
Třídapavoukovci (Arachnida)
(nezařazeno)roztoči (Acari)
Řádklíšťatovci (Ixodida)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tento článek je o skupině zahrnující nejen klíšťata, ale i klíšťáky. O klíšťatech samotných pojednává článek klíšťatovití.
Klíště nasáté krví (u ucha)

Klíšťatovci či někdy prostě „klíšťata“ (Ixodida, Metastigmata) je řád[1] (nebo podřád,[2][3] záleží na systému) roztočů s parazitickým způsobem života. Patří do něj zejména klíšťatovití („klíšťata“, Ixodidae) nebo klíšťákovití („klíšťáci“, Argasidae). Nejběžnějším zástupcem v ČR je klíště obecné (Ixodes ricinus), ale zdravotně významných druhů žije v ČR mnohem více. Vpravo na fotografii klíště jelení, hlavní přenašeč lymské boreliózy v USA.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vědecký název skupiny Metastigmata upomíná na skutečnost, že dýchací otvory – stigmata – jsou vyústěny až za posledním (tedy čtvrtým) párem končetin. Většina zástupců je obligátně parazitická, tzn. umí se vyživovat pouze cizopasně a až na výjimky všechna vývojová stadia sají krev. Podobně jako ostatní roztoči jsou i klíšťatovci gonochoristé (mají odlišená pohlaví); larva je šestinohá, z ní se postupně vyvíjí osminohá nymfa a z té dospělec.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Klíšťata. BioLib.cz [online]. ©1999–2023 [cit. 10.11.2023]. Dostupné online. 
  2. SMRŽ, Jaroslav. Základy biologie, ekologie a systému bezobratlých živočichů. V Praze: Karolinum, 2013, s. 116. ISBN 978-80-246-2258-3.
  3. a b VOLF, Petr; HORÁK, Petr. Paraziti a jejich biologie. 1. vyd. Praha: Triton, 2007. ISBN 978-80-7387-008-9. S. 318. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]