Klíšťatovci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxKlíšťatovci
alternativní popis obrázku chybí
Ixodes scapularis, druh klíšťat
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Podkmenklepítkatci (Chelicerata)
Třídapavoukovci (Arachnida)
(nezařazeno)roztoči (Acari)
Řádklíšťatovci (Ixodida)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tento článek je o skupině zahrnující nejen klíšťata, ale i klíšťáky. O klíšťatech samotných pojednává článek klíšťatovití.
Klíště nasáté krví (u ucha)

Klíšťatovci či někdy prostě „klíšťata“ (Ixodida, Metastigmata) je řád[1] (nebo podřád,[2][3] záleží na systému) roztočů s parazitickým způsobem života. Patří do něj zejména klíšťatovití („klíšťata“, Ixodidae) nebo klíšťákovití („klíšťáci“, Argasidae). Nejběžnějším zástupcem v ČR je asi klíště obecné (Ixodes ricinus), ale zdravotně významných druhů ve skutečnosti existuje mnohem více.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vědecký název skupiny Metastigmata upomíná na skutečnost, že dýchací otvory – stigmata – jsou vyústěna až za posledním (tedy čtvrtým) párem končetin. Většina zástupců je obligátně parazitická, tzn. umí se vyživovat pouze cizopasně a až na výjimky všechna vývojová stádia sají krev. Podobně jako ostatní roztoči jsou i klíšťatovci gonochoristé (mají odlišená pohlaví); larva je šestinohá, z ní se postupně vyvíjí osminohá nymfa a později dospělec.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Biolib - Ixodida (klíšťata) [online]. Dostupné online. 
  2. PŘEHLED SYSTÉMU BEZOBRATLÝCH ŽIVOČICHŮ [online]. Dostupné online. 
  3. a b VOLF, Petr; HORÁK, Petr. Paraziti a jejich biologie. Praha: Triton, 2007. (Vyd. 1). ISBN 978-80-7387-008-9. S. 318. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]