Klíšťatovci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Klíšťatovci

alternativní popis obrázku chybí
Ixodes scapularis, druh klíšťat
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Podkmen: klepítkatci (Chelicerata)
Třída: pavoukovci (Arachnida)
(nekategorizováno) roztoči (Acari)
Řád: klíšťatovci (Ixodida)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tento článek pojednává o skupině zahrnující nejen klíšťata, ale i klíšťáky. O klíšťatech samotných pojednává článek klíšťatovití.
Kleszcz..jpg

Klíšťatovci či někdy prostě „klíšťata“ (Ixodida, Metastigmata) je řád[1] (nebo podřád,[2][3] záleží na systému) roztočů s parazitickým způsobem života. Patří do něj zejména klíšťatovití („klíšťata“, Ixodidae) nebo klíšťákovití („klíšťáci“, Argasidae). Nejběžnějším zástupcem v ČR je asi klíště obecné (Ixodes ricinus), ale zdravotně významných druhů ve skutečnosti existuje mnohem více.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vědecký název skupiny Metastigmata upomíná na skutečnost, že dýchací otvory – stigmata – jsou vyústěna až za posledním (tedy čtvrtým) párem končetin. Většina zástupců je obligátně parazitická, tzn. umí se vyživovat pouze cizopasně a až na výjimky všechna vývojová stádia sají krev. Podobně jako ostatní roztoči jsou i klíšťatovci gonochoristé (mají odlišená pohlaví); larva je šestinohá, z ní se postupně vyvíjí osminohá nymfa a později dospělec.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Biolib - Ixodida (klíšťata) [online]. . Dostupné online.  
  2. PŘEHLED SYSTÉMU BEZOBRATLÝCH ŽIVOČICHŮ [online]. . Dostupné online.  
  3. a b VOLF, Petr; HORÁK, Petr. Paraziti a jejich biologie. Praha : Triton, 2007. (Vyd. 1). ISBN 978-80-7387-008-9. S. 318.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]