Alexandr II. Karađorđević

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alexandr II. Karađorđević
Александар II. Карађорђевић
srbský korunní princ
Portrét
korunní princ Alexandr
Doba vlády3. listopadu 1970-dosud
Úplné jménoAlexandr II. Karadjordjević, korunní princ Jugoslávie
Narození17. července 1945
Londýn, Spojené království
PředchůdcePetr II. Jugoslávský
Hlava rodu KarađorđevićůDědičný princ Petr
Nástupcedědic
ManželkyMaria da Gloria Orleánská z Bragançy (manželé 1972-1985)
Kateřina, korunní princezna srbská (manželé 1985-současnost)
Potomcidědičný princ Petr
princ Filip
princ Alexandr
RodKarađorđevićové
MottoZnak Království Jugoslavie
OtecPetr II. Jugoslávský
MatkaAlexandra Řecká
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alexandr II. Karađorđević (srbsky: Александар II. Карађорђевић / Aleksandar II. Karađorđević) (* 17. července 1945 v Claridge Hotelu v Londýně) je současným následníkem trůnu Srbska.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Alexandr se narodil v Londýně jako jediný potomek jugoslávského krále v exilu Petra II. (1923–1970) a jeho ženy princezny Alexandry Řecké (1921–1993), dcery řeckého krále Alexandra I.dynastie Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg a jeho ženy Aspasie Manos. Byl pokřtěn ve Westminsterském opatství, a jeho kmotrem byl král Jiří VI. Anglický a jeho nejstarší dcera, princezna Alžběta Alexandra Marie, pozdější královna Alžběta II.

Aby bylo umožněno malému následníkovi trůnu narodit se na jugoslávském území, prohlásil ministerský předseda Sir Winston Churchill (1874–1965) dne 17. července 1945 apartmá 212 v londýnském Claridge Hotelu na jeden den za státní území Jugoslávie. Pod lůžkem byla rozsypána vrstva jugoslávské zeminy, aby dítě spatřilo světlo světa na půdě své vlasti.

Přes svou babičku z otcovy strany Marii Rumunskou je princ Alexandr potomkem středověkých srbských králů z dynastie Nemanjićů, Lazarovićů a Brankovićů:[1]

Simple silver crown.svg Štěpán NemanjaSimple silver crown.svg Štěpán I. PrvověnčanýSimple silver crown.svg Štěpán Uroš I.Simple silver crown.svg Štěpán DragutinAlžběta NemanjićŠtěpán II. KotromanićKateřina KotromanićHeřman II. CeljskýBarbora CeljskáAlžběta LucemburskáAlžběta HabsburskáVladislav JagellonskýAnna JagellonskáKarel II. ŠtýrskýFerdinand II. ŠtýrskýFerdinand III. HabsburskýLeopold I.Marie Anna Josefa HabsburskáPetr III. PortugalskýJan VI. PortugalskýPetr IV. PortugalskýMarie II. PortugalskáAntonie PortugalskáFerdinand I. RumunskýMarie RumunskáSimple silver crown.svg Petr II. KarađorđevićAlexandr II. Karađorđević

Simple silver crown.svg Štěpán NemanjaSimple silver crown.svg Vukan NemanjićDmitrij NemanjićVratislav NemanjićVratko NemanjićMilica NemanjićSimple silver crown.svg Lazar HrebeljanovićMara LazarevićSimple silver crown.svg Đurađ BrankovićSimple silver crown.svg Stefan BrankovićMarija BrankovićVilém IX. z MontferratuMarkéta PalaiologaVilém I. GonzagaVincenzo I. GonzagaMarkéta GonzagaKlaudie LotrinskáKarel V. LotrinskýLeopold Josef LotrinskýFrantišek I. Štěpán LotrinskýLeopold II.František I. RakouskýMarie Leopoldina Habsbursko-LotrinskáMarie II. PortugalskáAntonie PortugalskáFerdinand I. RumunskýMarie RumunskáSimple silver crown.svg Petr II. KarađorđevićAlexandr II. Karađorđević

Život[editovat | editovat zdroj]

Alexander strávil své dětství v Anglii, USA, Francii a Itálii. Navštěvoval švýcarskou univerzitu Le Rosey, (kde mimo jiné studovali perský šáh Réza a jeho manželka Soraya, králové Španělska, Belgie a Thajska, Karim Aga Khan IV., Princ Edward, vévoda z Kentu či Emanuel Filibert Savojský a další). Poté pokračoval na Vojenské akademii Culver (Indiana, USA), Gordonstoun Scool (Skotsko) a Millfield (Anglie).

Po ukončení studií na Millfieldu šel na britskou královskou vojenskou akademii a roku 1966 přestoupil k britské armádě jako důstojník. Sloužil v 16./5. The Queen`s Royal Lancers dosáhl hodnosti kapitána. Byl umístěn na Středním východě, v Severním Irsku, Itálii a Německé spolkové republice. Roku 1972 se stal dokonce britským mistrem armádních lyžařů. Krátce nato opustil armádu a věnoval se kariéře v oblasti mezinárodní diplomacie, kde může uplatnit své jazykové schopnosti. Hovoří vedle své mateřské srbštiny také anglicky, francouzsky, španělsky, německy a italsky.

Když jeho otec 3. listopadu 1970 v Denveru zemřel, převzal dědictví, a s ním spojené následnictví trůnu. Titulu krále však neužívá, neboť v exilu nemá prakticky žádný význam. Jelikož však jeho plné jméno zní "korunní princ Alexandr II. Jugoslávský", je zjevné, že se svého nároku na titul nebo dynastického práva na jugoslávský trůn nikdy skutečně nevzdal.

Poté, co bylo královské rodině v socialistické éře Jugoslávie odebráno občanství a majetek, byl Alexandrově rodině umožněn návrat z exilu teprve po svržení Miloševićova režimu roku 2000. Angažuje se jako nadstraník na poli demokratizace ve své vlasti a vyjednává pro svou zemi investice. Alexandr rovněž nabídl všem politikům Srbska rozhovor. Strana pro obnovu Srbska ministra zahraničních věcí Vuka Draškoviće (*1946) je myšlence restaurace monarchie nakloněna a chce dědice původní královské dynastie podpořit.

Vedle srbského občanství je držitelem také britského pasu.

Sňatek a potomci[editovat | editovat zdroj]

Alexandr se oženil 1. července 1972 v Seville s princeznou Maria da Glòria Henriette Dolores Lucia de Orlèans-Braganza (* 13. prosince 1946 v Petrópolis, Brazílie), dcerou prince Pedra Gastãa Orleánského-Braganzy (1913–2007) a princezny Maria de la Esperanza Bourbonsko-Sicilská (1914–2005), která je zároveň sestřenicí španělského krále Juana Carlose I. (* 1938). Z manželství se narodili tři synové:

Roku 1984 Alexandr poznal svou pozdější ženu, Katharinu Claire Batis, poprvé ve Washingtonu D.C. – 19. února 1985 byli se svou první ženou princeznou Marií da Glória ve Virginii rozvedeni. Jeho exmanželka se 22. října 1985 vdala za španělského vévodu Ignacia de Medina y Fernández de Córdoba, s nímž má dvě dcery, Marii de la Blanca (* 8. srpna 1986) a Lunu (* 8. srpna 1988).

Ve druhém manželství se oženil 20. září 1985 v srbské pravoslavné katedrále v Londýně s rodilou Řekyní Katharinou Claire Batis (* 13. listopadu 1943), dcerou Roberta Batise a jeho ženy Anny Dosti. Mezi účastníky svatby byli například řecký exkrál Konstantin II. Řecký a ženichův strýc, Tomislav Jugoslávský. Pár je bezdětný.

Alexandr Jugoslávský (vpředu, 2. zleva)

Citáty[editovat | editovat zdroj]

Západ se vmanévroval mimo dění: hraje si svou válečnou videohru a to extrémně nebezpečnou.
— Alexandr Jugoslávský; 1999
Nyní pro Srbsko nadešel skvostný okamžik, učinit pořádek ve vlastním domě – a sice podle našich vlastních měřítek. To měřítko se zve království celého Srbska.
— Alexandr Jugoslávský

Rodokmen[editovat | editovat zdroj]

 
 
 
 
 
Alexandr Karađorđevič
 
 
Petr I.
 
 
 
 
 
 
Persida Nenadovičová
 
 
Alexandr I.
 
 
 
 
 
 
Nikola I. Petrović-Njegoš
 
 
Zorka Černohorská
 
 
 
 
 
 
Milena Vukotićová Černohorská
 
 
Petr II.
 
 
 
 
 
 
Leopold Hohenzollernský
 
 
Ferdinand I. Rumunský
 
 
 
 
 
 
Antonie Portugalská
 
 
Marie Rumunská
 
 
 
 
 
 
Alfréd Sasko-Kobursko-Gothajský
 
 
Marie Edinburská
 
 
 
 
 
 
Marie Alexandrovna Romanovová
 
Alexandr Karađorđević
 
 
 
 
 
Jiří I. Řecký
 
 
Konstantin I. Řecký
 
 
 
 
 
 
Olga Konstantinovna Romanovová
 
 
Alexandr I. Řecký
 
 
 
 
 
 
Fridrich III. Pruský
 
 
Sofie Pruská
 
 
 
 
 
 
Viktorie Sasko-Koburská
 
 
Alexandra Řecká a Dánská
 
 
 
 
 
 
Trasybulos Manos
 
 
Petros Manos
 
 
 
 
 
 
Roxane Mavromichalis
 
 
Aspasia Manos
 
 
 
 
 
 
Iacobos Argyropoulos
 
 
Maria Argyropoulos
 
 
 
 
 
 
Aspasia Anargyros Petrakis
 

Alexandr II. je vnuk řeckého krále Alexandra I., pravnuk rumunského krále Ferdinanda I. a prapravnuk černohorského krále Nikoly I. a německého císaře Fridricha III. Mezi jeho předky patří také portugalský král Ferdinand II. a ruský car Alexandr II.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Pořadí následnictví a následnický řád na stránkách rodu Karađorđevićú. www.royalfamily.org [online]. [cit. 2018-03-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-08-29. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]