Zorka Černohorská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zorka Černohorská
princezna černohorská
korunní princezna srbská
Portrét
Princezna Zorka na své svatební fotografii z roku 1883
Doba vládynevládla
Úplné jménoLjubica Milena Petrović-Njegoš Černohorská
TitulyJejí královská výsost princezna
Její královská výsost korunní princezna
Křest29. prosinec 1864
Narození23. prosinec 1864
Cetinje, Černá Hora
Úmrtí16. březen 1890 (ve věku 25 let)
Cetinje, Černá Hora
PohřbenaChrám sv. Jiří, Topola, Srbsko
PředchůdceDraga Mašínová
NástupceMarie Rumunská
Sňatek1883 - 1890
ManželPetr I. Karađorđević
PotomciHelena, kněžna ruská;
Milena, princezna srbská;
Jiří, korunní princ srbský;
Alexandr I., král jugoslávský;
Andrej, princ srbský
Dynastiedynastie Petrovićů-Njegošů;
Karađorđevićové (sňatkem)
OtecNikola I. Petrović-Njegoš
MatkaMilena Vukotićová Černohorská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ljubica Petrović-Njegoš, známá pod jménem Zorka (23. prosinec 1864 Cetinje16. březen 1890 Cetinje) byla černohorská princezna a nejstarší potomek černohorského knížete a později krále Nikoly I. Njegoše a jeho ženy, královny Mileny Vukotićové.

Byla členkou černohorské královské rodiny a dynastie Petrovićů-Njegošů. Sňatkem s Petrem Alexandrem Karađorđevićem, budoucím srbským králem Petrem I., se stala také členkou dynastie Karađorđevićů a srbskou korunní princeznou.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se 23. prosince 1864 v královském paláci Nikoly I. v Cetinje, historickém hlavním městě Černé Hory. O šest dní později byla v Dajbabském klášteře pokřtěna na Ljubicu Milenu. Jejím kmotrem byl Michal III., srbský kníže.

Před svatbou byla vzdělávána na dvoře ruského cara Alexandra II., kde si ji oblíbila především carevna Marie Alexandrovna.

Manželství a děti[editovat | editovat zdroj]

Dne 1. srpna 1883 se vdala za srbského korunního prince Petra Karađorđeviće. Bohatý a velký svatební obřad proběhl v kostele řecké pravoslavné církve nedaleko Cetinje.

Zorka s Petrem měli celkem pět dětí:

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Zemřela ve věku 25 let dne 16. března 1890 v Cetinje po porodu syna Andreje, jenž se narodil již mrtvý. Ze zoufalosti nechal její manžel Petr povolat doktory z Vídně, avšak již ji nebylo pomoci. Zemřela se slovy: "To ty budeš králem, Petře", jež patřily jejímu muži, který se králem opravdu později stal.

Byla pochována v chrámu sv. Jiří v srbském Topole. Svou smrtí byla ušetřena nepříjemných událostí, které později nastaly. Její nejstarší syn Jiří Karađorđević, dědic trůnu, byl donucen vzdát se svých práv korunního prince v důsledku záchvatu, v němž zabil svého sluhu, a později byl uvězněn. Její nejmladší syn Alexandr I. Karađorđević se stal králem Srbů, Chorvatů a Slovinců a pozdějším jugoslávským králem jako Alexandr I. Dne 9. října 1934 byl zabit, když na něj byl v Marseille spáchán atentát. Její otec Nikola I. Petrović-Njegoš byl sesazen z černohorského trůnu a musel i s královskou rodinou nucen odejít do exilu, zatímco byla Černá Hora spojena se Srbskem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Princess Zorka of Montenegro na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]