Kapitán (vojenství)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hodnostní označení kapitána (OF-2) Armády ČR

Kapitán je vojenská hodnost příslušníka důstojnického sboru. Této hodnosti se používá v některých státech i v policejních sborech[1] a jiných hierarchicky strukturovaných složkách.[2] Kapitán velí zpravidla rotě, někdy četě.

V Armádě České republiky jde o nejvyšší hodnost nižšího důstojníka a uvádí se též zkratkou kpt. Nejbližší nižší hodnost je nadporučík a nejbližší vyšší hodnost je major. V zemích NATO odpovídá hodnost kapitána zařazení s kódem OF-2. Obvykle je hodnost kapitána nejvyšší hodností, které dosáhne důstojník v poli nebo které dosáhne neprofesionální voják v záloze.

Hodnost kapitána nesmí být zaměňována s hodnostmi kapitána u námořnictev nebo group captaina užívanou některými letectvy, které odpovídají hodnosti plukovníka pozemních sil.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Před francouzskou revolucí byl kapitánem obvykle šlechtic, který si zakoupil právo velení od předchozího držitele tohoto práva. Tyto peníze byly pro kapitána, který odcházel do výslužby, posledním zdrojem příjmů. Během služby mohl získat peníze od jiného šlechtice, který pak pod ním sloužil jako jeho poručík. Kapitán byl zodpovědný za financování jednotek, které mu náleželo od panovníka nebo jeho vlády. Jestliže kapitán mužstvo neplatil, nebo byl odsouzen vojenským soudem pro jiné přečiny, byl odvolán a panovník mohl prodat uvolněné místo.

Hodnostní označení v ČR[editovat | editovat zdroj]

ARMÁDA České republiky Vzdušné síly AČR
POLICIE ČSFR POLICIE České republiky
1990 - 1992 1993 - 2015 2015 - do teď
Hasičský záchranný sbor ČR Celní správa ČR Vězeňská služba ČR

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Zlatým trojcípým hvězdám, které tvoří hodnostní označení kapitána v české armádě, se hovorově říká mercedesy.

Při nalodění pozemního vojska se všichni pozemní velitelé v hodnosti kapitána dočasně povyšují na majory, aby nedocházelo ke kolizím terminologie s hodností kapitána plavidla.

Hodnostní označení ve světě[editovat | editovat zdroj]

Obrázky níže ukazují různá hodnostní označení kapitána, nebo obdobné hodnosti, ve světě.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Captain (armed forces) na anglické Wikipedii.

  1. Hodnostní označení příslušníků Policie České republiky [online]. Policie ČR, 2010 [cit. 2013-04-28]. Dostupné online. 
  2. Zákon o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů 361/2003 Sb. ze dne 23. září 2003 [online]. Parlament ČR, 2003 [cit. 2013-04-28]. [www.hzscr.cz/soubor/zakon-c-361-2003-sb.aspx Dostupné online]. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]