Group captain

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Rukávové hodnostní označení hodnosti group captain užívané RAF

Group captain[p 1] (zkratkou Gp Capt nebo Grp Cpt, někdy GPCAPT či G/C) je vyšší důstojnická hodnost užívaná některými letectvy. V rámci NATO je označená kódem OF-5, takže odpovídá kapitánovi u námořních sil nebo plukovníkovi v ostatních složkách.[1]

Nižší hodností bývá wing commander, vyšší air commodore.

Hodnost vznikla a stále se užívá v britském Royal Air Force a používá se také v řadě dalších vzdušných sil s historickými tradicemi spojenými s britskými, například zemích Commonwealthu a bývalých britských kolonií. Kromě toho se v britské angličtině příležitostně používá jako překlad odpovídajícího hodnostního stupně i pro země neužívající specifickou hodnostní terminologii pro letectvo.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Doslova „skupinový kapitán“ či „kapitán skupiny“, ale typicky buď překládána není nebo někdy převáděna jako „plukovník letectva“.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Group captain na francouzské Wikipedii a Group captain na norské (bokmål) Wikipedii.

  1. Ranks and Badges of the Royal Air Force [online]. Royal Air Force, 2014-03-28 [cit. 2021-11-02]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-05-13. (anglicky)