Aero Minor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Aero Minor
Aero Minor.JPG
Výrobce Letecké závody Praha, n. p.
Roky produkce 1946–1951
Vyrobeno 14 187 kusů
Třída malý osobní
Technické údaje
Pohotovostní hmotnost 690  kg
Maximální rychlost 90 km/h
Motor
Motor řadový dvoutaktní, zážehový
Objem 0,6 l
Počet válců 2
Výkon 15 kW
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aero Minor je čtyřmístný osobní automobil s dvoudveřovou karosérií, vyráběný v ČSR v Leteckých závodech LET, národní podnik v letech 19461951. Byl vyvinut během II. světové války v továrně Jawa jako Jawa Minor II, koncepčně navazuje na vůz Jawa Minor.

Dvoudobý dvouválcový motor, umístěný před přední nápravou, poháněl přes čtyřrychlostní převodovku přední kola. Objem válců činil 615 cm³, udávaný výkon 20 koní stačil k dosažení rychlosti až 90 km/h.

Nádrž vozu pojala 25 litrů směsi benzínu a oleje v poměru 1:25. Spotřeba se pohybovala mezi 7 a 8 litry na 100 km.

Karosérie byla smíšené konstrukce, dřevěná kostra byla potažena plechovými výlisky. Vůz byl na svou dobu poměrně lehký, pohotovostní váha činila pouhých 690 kg.

Podvozek tvořil ocelový rám ze čtverhranných profilů, vepředu rozvidlený pro uložení pohonné jednotky. Na výkyvných ramenech zavěšená kola přední i zadní nápravy byla odpružena příčnými listovými pery.

Brzdy vozu byly hydraulické, bubnové na všech kolech. Ruční brzda působila na kola zadní nápravy.

Vůz byl úspěšný nejen prodejně, ale i na závodní dráze. Za největší úspěch lze pokládat druhé místo v závodě 24 hodin Le Mans v roce 1949.

S vozem Aero Minor bylo podniknuto i mnoho dálkových jízd. V roce 1947 se známý cestovatel F. A. Elstner s rodinou vydal z Prahy do Afriky napříč Saharou do Cotonou a zpět, celkem ujel 17 000 km. Cotonou (Dahomé, dnešní Benin)- Praha 480 hod. V roce 1948 se vůz podíval i za severní polární kruh.

Celkem bylo vyrobeno přes 14000 vozů, z nichž více než polovina byla vyvezena do zahraničí.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]