Přeskočit na obsah

Škoda 706 RO

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Šablona:Infobox autobus

Historický autobus Škoda 706 RO na přehlídce v Brně

Škoda 706 RO (Rámový osobní) je typ autobusu, který byl vyráběn v Československu v letech 19471958. Poté byl vystřídán modelem Škoda 706 RTO.

Autobus byl vyvinut podnikem Automobilové závody, národní podnik, závod Avia Letňany (AZNP, bývalá Avia). Karoserie byla vyráběna ve firmě Sodomka (později Karosa), výroba podvozků a kompletace vozů probíhala v Letňanech. Takto byly vozy vyráběny v letech 19471951. Poté byla výroba přesunuta do národního podniku Karosa. Ve Vysokém Mýtě se nadále vyráběly karoserie, které zde byly kompletovány s podvozky vyráběnými v podniku LIAZ.

Popis vozu

Na svou dobu se jednalo o moderní velkokapacitní autobus trambusové koncepce. 706 RO byl odvozen od nákladního vozu Škoda 706 R, motor a některé další části autobusu byly shodné právě s tímto automobilem. Rám podvozku byl ale oproti vozu 706 R snížen a prodloužen. Karoserie, jejíž kostra byla svařena z ocelových profilů, byla vyráběna v těchto provedeních: městský (dvoje čtyřkřídlé, později dvoukřídlé dveře) a linkový autobus (jedny čtyřkřídlé, později dvoukřídlé dveře, které byly ovládány pneumaticky, nebo jedny dveře mechanické, tzv. „bouchací“). Linkové vozy měly na střeše tzv. zahrádku, kam byla umisťována zavazadla. Rozmístění sedadel u městské verze bylo různé. V prvních letech výroby byla sedadla umístěna kombinovaně: v přední části vozu byly podélné lavice, v zadní naopak sedačky příčné. Později se toto rozmístění prohodilo, některé vozy naopak měly sedadla umístěna pouze příčně. Linkové autobusy měly příčné sedačky, ovšem v různém počtu. U obou verzí měl řidič vlastní malá dvířka v levé bočnici, která vedla přímo na jeho stanoviště.

Zajímavá byla verze luxusního, jednodveřového autokaru, který byl vyroben v jediném prototypu v roce 1947. Interně byl tento vůz označován jako Pullman. Cestující mohli využívat pohodlné kožené sedačky s opěrkami hlavy, které byly polohovatelné. V zadní části vozu se nacházelo WC. Pro zavazadla byl určen prostor pod interiérem, do kterého byl přístup z boků vozu, jako u dnešních autobusů.

Některé vozy provozované v polovině 60. let byly „rekonstruovány“ dosazením nové karoserie typu RTO od SVA Holýšov na původní podvozek, čímž byly de facto vyrobeny nové vozy.

Provoz

Autobusy 706 RO byly zejména v 50. letech používány v celém Československu nejen podniky ČSAD v meziměstské dopravě, ale také v snad všemi dopravními podniky v MHD. Celkem bylo vyrobeno přes 13000 autobusů 706 RO, některé byly také exportovány (např. do NDR, Turecka, Sýrie, Bolívie a jinam).

Historické vozy

Soukromé sbírky:

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Škoda 706 RO na Wikimedia Commons