Władysław Anders

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Władysław Anders

Władysław Anders (11. srpna 1892, Błonia, Ruské impérium - 12. května 1970, Londýn, Spojené království) byl polský generál, hlavní velitel polských ozbrojených sil v letech 1944 - 1945.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Władysław Anders se narodil v rodině pozemkového poradce německého původu. Studoval reálné gymnázium ve Varšavě.

Od roku 1910 působil v ruské armádě, kde působil v jezdectvu. V první světové válce byl třikrát zraněn. V roce 1917 ukončil kurs akademie generálního štábu v Petrohradu. Po bolševické revoluci odešel do Polska a účastnil se Polsko-ruské války.

Kariéra před válkou[editovat | editovat zdroj]

V roce 1921 začal studovat École spéciale militaire v Paříži. Do Polska se vrátil roku 1924 a stal se velitelem domobrany Varšavy. Během Květnového převratu byl na straně prezidenta, který byl nucen odstoupit. V té době dosáhl hodnosti generálporučíka.

Druhá světová válka[editovat | editovat zdroj]

Anders velel brigádě kavalérie v době vypuknutí druhé světové války. Polská armáda v té době neměla šanci vyhrát proti Wehrmachtu. Sám Anders byl několikrát zraněn. Nakonec byl zatčen Sověty a vězněn ve Lvově a později i v Lubjance.

Po útoku Německa na SSSR 22. června 1941 byl Anders propuštěn s úkolem vytvořit spojeneckou polskou armádu vedle Rudé armády. Odešel na Střední Východu, poté bojoval v Itálii a účastnil se bitvy o Monte Cassino.

Poválečné roky[editovat | editovat zdroj]

Komunistické orgány roku 1946 vzaly Andersovi hodnost generála i polské státní občanství, kterému bylo navráceno až roku 1989. Odešel do Londýna, kde navazoval styky s exilovou vládou.

Zemřel během oslav 26. výročí bitvy o Monte Cassino.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Władysław Anders na polské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]