Umaň

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Umaň
Умань
Umaň – znak
znak
Umaň – vlajka
vlajka
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 94 m n. m.
stát: Ukrajina Ukrajina
oblast: Čerkaská
administrativní dělení: město tvoří samostatný rajón (Umaňská městská rada).
Umaň na mapě
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 41 km²
počet obyvatel: 87 850 (2006)
hustota zalidnění: 4229 obyv. / km²
etnické složení: Ukrajinci, Rusové
náboženské složení: Pravoslavné křesťanství, judaismus
správa
starosta: Jurij Ivanovyč Bodrov
oficiální web: http://www.uman.kiev.ua
telefonní předvolba: +380-4744
PSČ: 20300-20319

Umaň (ukrajinsky a rusky Умань, dříve též Гумань, polsky Humań, v jidiš אומאן) je město na střední Ukrajině, zhruba 210 km jižně od Kyjeva. Leží v Podněperské vysočině na řece Umance, přítoku Jižního Buhu. Umaň je centrem Umaňského rajónu a druhým největším městem Čerkaské oblasti. V roce 2007 zde žilo 88 000 obyvatel, převážně Ukrajinců.

Dějiny a památky[editovat | editovat zdroj]

Sídlo vzniklo v 16. století, kdy okolní území připadlo Polsku (1569). Leželo v nárazníkovém pásmu Divokých Polí, která byla napadána Tatary. Městská práva získal Umaň roku 1616. Současně zde vznikla významná pevnost. V roce 1768 zde proběhla tzv. Umaňská řež, kdy zde ukrajinští kozáci pobili 20 000 nenáviděných Poláků a Židů; v čele kozáků stáli Maksym Zalizňak a Ivan Honta. Přesto zde zůstala až do 20. století významná židovská menšina, která, ač již nepočetná, funguje dodnes.

Umaňská synagoga

Roku 1793 se Umaň stal součástí ruského podílu na dělení Polska; o tři roky později byl otevřen slavný park Sofijivka. Později byl Umaň součástí SSSR, resp. Ukrajinské SSR. Během 2. světové války proběhla v okolí města Bitva u Umaně (červenec–srpen 1941).

Ve městě se nachází hrob slavného chasidského rabína Nachmana z Braclavi. Dále je zde synagoga, několik kostelů a stará tržnice.

Hospodářství[editovat | editovat zdroj]

V Umani je zastoupen především potravinářský průmysl a strojírenství. Končí zde železniční trať z Chrystynivky. Umaň je především důležitou křižovatkou silnic Kyjev - Oděsa a Lvov - Vinnycja - Kirovohrad.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]