Mapy Google

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mapy Google
Logo
Charakter stránkyInternetová mapa
V jazycemnohojazyčný
AutorGoogle
MajitelGoogle
URLmaps.google.com
Registracene
Datum spuštění8. února 2005
Aktuální stavAktivní
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mapy Google (anglicky Google Maps) je internetová mapová aplikace a technologie poskytována zdarma (pro nekomerční použití) společností Google, která pohání mnoho mapových služeb včetně stránek Map Google, Google Ride Finder, Google Transit[1] a mapy vložené na internetové stránky třetích stran za použití Google Maps API.[2] Služba nabízí mapy ulic, panoramatické snímky ulic (Street View), plánovač cest pro cestování pěšky, automobilem nebo veřejnou dopravou a polohu podniků v mnoha zemích po celém světě. Podle jednoho z tvůrců (Lars Rasmussen), Mapy Google „jsou způsob, jak zorganizovat světové geografické informace.“[3]

Mapy Google používají Mercatorovo zobrazení, takže nemohou zobrazit oblast kolem pólů. Podobný produkt je Google Earth, samostatný program pro Microsoft Windows, Mac OS X, Linux, SymbianOS a iPhone OS, který nabízí glóbové zobrazení včetně polárních oblastí. Mapy Google však v určitých místech bývají velice nepřesné, a to především v tropických, pouštních a polárních oblastech.

Satelitní pohled

Mapy Google nabízejí satelitní snímky ve vysokém rozlišení mnoha městských oblastí v Kanadě a ve Spojeném království, ale také v USA (včetně Havaje, Aljašky, Portorika a Amerických Panenských ostrovech), Austrálii a mnoha dalších zemí.

Některé vlády si stěžují na potenciální hrozbu použití map teroristy pro plánování svých útoků.[4] Google proto rozmazal některé oblasti (hlavně ve Spojených státech amerických),[5] včetně například oblasti United States Naval Observatory, kde je oficiálně umístěna rezidence Viceprezidenta Spojených států amerických a dříve Kapitol Spojených států amerických[5] a Bílý dům, který měl zamazanou střechu.[6] Další známé vládní stavby včetně Area 51 v nevadské poušti jsou viditelné. Ne všechny satelitní snímky jsou ve stejném rozlišení. Místa s menší populací nejsou obvykle pokryty tak moc jako zalidněnější oblasti. V některých oblastech jsou záplaty míst, kde byly mraky, což někdy vypadá poněkud zmatečně.[7]

Ačkoliv Google používá slovo „satelitní“, mnoho snímků ve vysokém rozlišení jsou letecké fotografie.[8]

Existuje zjednodušená verze, která nabízí pouze satelitní snímky a verze se 3D zobrazením. V České republice jsou zatím ve 3D Praha, Brno, Ostrava, Pardubice, Olomouc, Plzeň a České Budějovice.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Google Maps na anglické Wikipedii.

  1. SHARMA, Prashant. Google Transit: A Great Asset to ‘Google Maps’. TechPluto [online]. 2009-06-24 [cit. 2009-08-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. What is the Google Maps API? [online]. Google [cit. 2009-08-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Lars Rasmussen on Inventing Google Maps. ABC Fora [online]. 2009-07-10 10:00 [cit. 2009-08-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. BARLOW, Karen. Google Earth prompts security fears. ABC News Online [online]. Rev. 2005-08-08 13:49 AEST [cit. 2009-08-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. a b Blurred Out: 51 Things You Aren't Allowed to See on Google Maps. IT Security [online]. [cit. 2009-08-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. BACK, Elliott. Google Maps: The White House. Elliott C. Back [online]. 2005-08-08 [cit. 2009-08-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. Hows does Google Maps work. TechPogo [online]. 2009-01 [cit. 2009-08-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  8. O výukových programech aplikace Google Earth [online]. Google [cit. 2009-08-16]. Dostupné online. 

Externí odkazy