Vint Cerf

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vinton Gray Cerf
Vinton Gray Cerf (2010)
Vinton Gray Cerf (2010)
Narození 23. června 1943 (71 let)
New Haven, Connecticut, USA
Alma mater Stanford University a University of California, Los Angeles
Povolání informatik
Zaměstnavatel Google
Znám jako tvůrce TCP/IP
Ocenění Turingova cena (2004)
Národní medaile za technologii a inovace (1997)
Cena prince Asturského (2002)
Prezidentská medaile svobody (2005)
Japonská cena (2008)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vinton Gray Cerf (* 23. června 1943 New Haven) je americký informatik, který je označován za „otce internetu“. Společně s Bobem Kahnem totiž vytvořil komunikační protokol TCP/IP, na kterém je dnes celosvětová síť vystavěna.

Roku 2004 dostal Turingovu cenu. Od roku 2005 pracuje ve společnosti Google jako viceprezident a technologický evangelista.

V současné době se zabývá budováním tzv. meziplanetárního internetu.

„Na čem opravdu dělám přímo já, to je meziplanetární internet. O to se opravdu zajímám a jsem za to také zodpovědný. Zní to jako sci-fi, ale jde o reálný výzkum. Jak víte, v posledních čtyřiceti letech vysíláme vesmírné lodi po sluneční soustavě, a to jak NASA, tak i Evropa. A vidíme, že je potřeba, aby mezi sebou například sondy, družice a pozemní stanice lépe komunikovaly. A je jasné, že budeme potřebovat velkou přenosovou kapacitu. Snažíme se řešit problémy raději obecnou cestou, než případ od případu, jak tomu bylo doposud. A tady se právě může uplatnit meziplanetární internet - jako univerzální platforma pro komunikaci“, nechal se slyšet při své návštěvě v Praze.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]