Vint Cerf

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vinton Gray Cerf
Vinton Gray Cerf (2010)
Vinton Gray Cerf (2010)
Narození 23. června 1943 (71 let)
New Haven, Connecticut, USA
Občanství Spojené státy americké
Alma mater Stanford University
Povolání informatik
Zaměstnavatel Google
Znám jako tvůrce TCP/IP
Ocenění Turingova cena, Národní medaile za technologii a inovace, Cena prince Asturského, Prezidentská medaile svobody, Japonská cena a Cena královny Elizabeth za inženýring
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vinton Gray Cerf (* 23. června 1943 New Haven) je americký informatik, který je označován za „otce internetu“. Společně s Bobem Kahnem totiž vytvořil komunikační protokol TCP/IP, na kterém je dnes celosvětová síť vystavěna.

Roku 2004 dostal Turingovu cenu. Od roku 2005 pracuje ve společnosti Google jako viceprezident a technologický evangelista.

V současné době se zabývá budováním tzv. meziplanetárního internetu.

„Na čem opravdu dělám přímo já, to je meziplanetární internet. O to se opravdu zajímám a jsem za to také zodpovědný. Zní to jako sci-fi, ale jde o reálný výzkum. Jak víte, v posledních čtyřiceti letech vysíláme vesmírné lodi po sluneční soustavě, a to jak NASA, tak i Evropa. A vidíme, že je potřeba, aby mezi sebou například sondy, družice a pozemní stanice lépe komunikovaly. A je jasné, že budeme potřebovat velkou přenosovou kapacitu. Snažíme se řešit problémy raději obecnou cestou, než případ od případu, jak tomu bylo doposud. A tady se právě může uplatnit meziplanetární internet - jako univerzální platforma pro komunikaci“, nechal se slyšet při své návštěvě v Praze.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]