Google Chrome OS

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Google Chrome OS
Logo
Vyvíjí: Google Inc.
Rodina OS: Linux
Podporované platformy: x86, ARM
Typ jádra: Monolitické (Linux)
Výchozí uživatelské rozhraní: Grafické uživatelské rozhraní (Postavené na webu)
Licence: GPL verze 2 (samotný kód přidaný Googlem je pod různými licencemi vycházejících z BSD licence)
Stav: Ve vývoji. Zdrojový kód uvolněn jako Chromium OS

Google Chrome OS je operační systém společnosti Google, který je zaměřen především na práci s webem. Jeho základními komponentami jsou linuxové jádro a webový prohlížeč Google Chrome. Cílový segment trhu mají být netbooky a podobná mobilní zařízení. Představení Chrome OS včetně prvního netbooku s tímto systémem proběhlo 7. prosince 2010 v San Franciscu.[1] Systém je podporován na procesorech typu x86 a ARM a jedná se o open-source (volně dostupný zdrojový kód) software.

Google oznámil, že Chrome OS se nebude potýkat s viry, malware etc.,[2] ale bude schopný uživatele včas informovat o stránkách, kde je, byl nebo může být kontaminovaný obsah.[1]

Chromium OS[editovat | editovat zdroj]

V listopadu 2009 Google uvolnil kód Google Chrome OS jako open-source. Pod názvem Google Chromium OS si tedy každý může Google Chrome OS otestovat.

Uživatelské rozhraní[editovat | editovat zdroj]

V Google Chrome OS je uživatelské rozhraní velice jednoduché. Nahoře je hlavní lišta. Zde se vykonávají všechny úkoly kolem internetu a systému. Vlevo nahoře je menu aplikací. Pro srovnání je to něco jako Start menu ve Windows a lišta záložek v jednom. Ale přehlednější a tudíž s jiným uspořádáním. A nakonec jsou tam panely. Něco mezi mini-aplikacemi (widgets) a normálními aplikacemi.[3] Možná by to chtělo odkaz ke stažení.

Vztah ke GNU a Linuxu[editovat | editovat zdroj]

Chrome OS je postaveno na běžném Linuxu, obsahuje běžné GNU systémové utility, kompiluje se s pomocí GCC, okenním systémem je X server, balíčky jsou založeny na dpkg a APT, použit je upstart... Z hlediska použitého systémového softwaru a knihoven se Chrome OS příliš neliší od linuxových distribucí založených na Debianu. Rozdíl od běžných distribucí spočívá ve skutečnosti, že se uživatel setkává výhradně se softwarem od Googlu a je směrován k využívání jeho cloudových služeb. Možné negativní dopady tohoto posunu oproti běžným distribucím kritizuje například Stallman.[4] Protože Chrome OS je závislý na internetových službách, Google postupně upravuje své online aplikace tak, aby byly schopné provozu i offline, ale zatím s malými výsledky.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Google představil konkurenci pro Windows: Chrome OS a dva roky internetu zdarma
  2. INFOSECURITY MAGAZINE. Google promises 'the end of viruses' with Chrome operating system? [online]. 2009-07-22. Dostupné online.  
  3. Uživatelské rozhraní Google Chromium OS [online]. . Dostupné online.  
  4. Google's ChromeOS means losing control of data, warns GNU founder Richard Stallman | Technology | theguardian.com
  5. MACICH, Jiří. Chromebooky na vzestupu, miri i na cesky trh. Root.cz [online]. 29. ledna 2014 [cit. 4. února 2014]. Dostupné online. ISSN 1212-8309.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]