Jabloň

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o rodu stromů. O slovenské obci pojednává článek Jabloň (okres Humenné).

Wikipedie:Jak číst taxobox Jabloň

Popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: růžotvaré (Rosales)
Čeleď: růžovité (Rosaceae)
Rod: jabloň (Malus)
P. Mill.
Druhy

Jabloň (Malus) je rod opadavých listnatých stromů z čeledi růžovitých. Přirozeně se vyskytuje v mírném pásu severní polokoule a velmi často se pěstují některé odrůdy. V ČR je domácí druh jabloň lesní (Malus sylvestris).

Jabloně široce pěstované pro plody jsou označovány jako taxonomický druh jabloň domácí, na křížení současných odrůd se ovšem podílelo více druhů rodu jabloň.

Morfologie[editovat | editovat zdroj]

Květy jabloně jsou narůžovělé, pětičetné, s kalichemkorunou, oboupohlavné. Květní lístky srůstají v pohárek, ze kterého se vyvíjí dužina plodu. Plodem je jablko – malvice s asi 5–12 semeny v jádřinci, jde o plod dužnatý, dozrávající v přírodních podmínkách v období srpnazáří.

Symbolika[editovat | editovat zdroj]

Plod jabloně – jablko – doprovází člověka od počátku historie. S utržením jablka ze zakázaného stromu v Rajské zahradě je tradičně, ale pravděpodobně chybně spojován prvotní hřích lidského pokolení; v Bibli se totiž nepíše, že šlo o jablko, nýbrž o plod (blíže nespecifikovaného) stromu poznání. Napodobenina jablka se stala součástí symbolů královské moci, jablko je také předmětem známého sváruřecké mytologii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]