Jūrmala

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jūrmala
Dům v Jūrmale
Dům v Jūrmale
Jūrmala – znak
znak
Jūrmala – vlajka
vlajka
poloha
zeměpisné souřadnice:
stát: Lotyšsko Lotyšsko
historický region: Vidzeme
Jūrmala
Red pog.png
Jūrmala
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 100 km²
počet obyvatel: 55 400
správa
oficiální web: http://www.jurmala.lv

Jūrmala (zvuk výslovnost) je největší lázeňské město v Lotyšsku ležící v Livonsku asi 25 kilometrů na západ od hlavního města Rigy. 32 kilometrů dlouhé město se táhne podél Rižského zálivu a řeky Lielupe.

Město vzniklo spojením šestnácti obcí (od západu k východu) – Ķemeri (výsl. /těmeri/), Jaunķemeri (výsl. /jauntěmeri/, význam Nové Ķemeri), Sloka (výsl. /sluoka/), Kauguri, Vaivari, Asari, Valteri, Melluži, Pumpuri, Jaundubulti, Dubulti, Majori (výsl. /majuori/), z něm. Majorenhof), Dzintari, Bulduri, Lielupe a Priedaine. Lázeňské město bylo založeno ve druhé polovině 19. století. V době sovětské okupace byla Jūrmala jedněmi z nejpopulárnějších lázní v SSSR a svoji někdejší oblibu si v posledních letech opět získává.

Město je z Rígy dostupné předměstskou železnicí vedenou podél pobřeží, na které je na území města zřízeno 14 stanic a zastávek. Jejich názvy se ve 13 případech shodují s názvem některé z uvedených původních obcí. Výraz Jūrmala není v železničním jízdním řadu použit. Stanice Ķemeri slouží jako východisko do Národního parku Ķemeri.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jūrmala na lotyšské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]