Liepāja

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Liepāja
Tržiště v Liepāji
Tržiště v Liepāji
Liepāja – znak
znak
Liepāja – vlajka
vlajka
poloha
zeměpisné souřadnice:
stát: Lotyšsko Lotyšsko
historický region: Kuronsko
Liepāja
Red pog.png
Liepāja
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 60,37 km²
počet obyvatel: 83 884 (2010)
hustota zalidnění: 1389.5 obyv. / km²
správa
oficiální web: http://www.liepaja.lv
PSČ: LV-34(01-17)

Liepāja (zvuk výslovnost, česky: Libava, německy: Libau, polsky: Lipawa, rusky: Либава (Libava) nebo Лиепая (Liepaja)) je třetím největším městem v Lotyšsku a důležitý nezamrzající přístav Baltského moře. Liepāja leží v historické zemi Kuronsko (lotyšsky Kurzeme) 223 km západně od Rigy a žije v ní 86 264 obyvatel (k 1. lednu 2005).

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Liepāja se nachází na pobřeží Baltského moře v jihozápadní části Lotyšska. Nejzápadnější bod Lotyšska se nachází přibližně 15 kilometrů na jih, což dělá z Liepaja nejzápadněji položené lotyšské město.

Demografie[editovat | editovat zdroj]

S 85 345 obyvateli v roce 2007 je Liepāja třetím největším městem Lotyšska, ačkoliv počet obyvatel města se od roku 1991 neustále snižuje. Nejvýraznější úbytek obyvatelstva nastal kvůli odsunu personálu Rudé armády a emigraci množství rusky mluvících rodin do Ruska v letech 1991 - 2000. Dalšími příčinami úbytku obyvatelstva je emigrace do západoevropských zemí po vstupu Lotyšska do Evropské unie v roce 2004 a nízká porodnost. Některé prognózy vývoje obyvatelstva předpokládají snížení populace města až o 50% do roku 2050-

Podle údajů z roku 2007 tvoří Lotyši 52.0% obyvatelstva Liepāje (pro srovnání, podíl etnických Lotyšů celostátně je 59%). Rusové představují dodnes nezanedbatelnou menšinu. Jejich status v dnešním Lotyšsku je stále nevyjasněnou otázkou, protože mnozí nemají lotyšské občanství.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Ve městě se nachází důležitý nezamrzající přístav. V dobách SSSR patřil tento přístav mezi uzavřená města, protože v přístavu byla námořní základna sovětského námořnictva a sklad nukleárních zbraní. Liepāja je jedním ze tří lotyšských měst, kde je v provozu tramvajová doprava.

Kategorie Liepāja ve Wikimedia Commons