Den vítězství (9. května)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Den vítězství nad fašismem)
Skočit na: Navigace, Hledání

Den vítězství (rusky День Победы Děň Pobedy) je státní svátek slavený v Rusku a některých dalších zemích. Byl poprvé stanoven nejvyšším velitelem Rudé armády Josifem Vissarionovičem Stalinem na 9. květen 1945 na počest ukončení druhé světové války (8. května). Po nástupu komunismu v střední a východní Evropě byl oslavován, a byl stanoven státním svátkem. Jsou po něm pojmenovány mnohé ulice a sídliště (např. ul. 9. května).

Akt bezpodmínečné kapitulace německých vojsk do rukou západních spojenců byl původně podepsán 7. května 1945 v Remeši. Během podpisu aktu nebyli přítomni oficiální sovětští představitelé. Německá vojska navíc pokračovala v bojích proti sovětským jednotkám. SSSR proto trval na opětovném opakování aktu v Berlíně. Německé velení podepsalo bezpodmínečnou kapitulaci do rukou všech spojenců, včetně SSSR krátce před půlnocí 8. května 1945. V té době byl na území hlavního města SSSR v Moskvě již jiný den - 9. květen. Tato skutečnost je příčinou rozdílného data oslav konce války.

V minulosti byl svátek slaven v Sovětském svazu a východním bloku, dnes se slaví ve většině postsovětských republik, Polsku a Izraeli. Baltské státy, stejně jako Česko, posunuly datum zpět na 8. května.

Související články[editovat | editovat zdroj]