America's Next Top Model

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Původní logo soutěže

America's Next Top Model je americká televizní soutěž s prvky reality show z oblasti modelingu. Tváří, jednou z porotkyň a hlavní postavou soutěže je topmodelka Tyra Banks. Cílem soutěže (jak již napovídá její název) je nalézt novou topmodelku Ameriky.

Průběh soutěže[editovat | editovat zdroj]

Hlavní část soutěže předcházejí krátké pohovory aspirantek na modelky s Tyrou a několikačlenným panelem porotců. Z velkého množství uchazečů je vybráno dvacet aspirantek a tento počet se záhy sníží na 10-14 finalistek, pro které je vyhrazeno zázemí, typicky v New York City, kde větší část soutěže probíhá.

Hlavní část soutěže, jakési širší finále, probíhá v kolech, které odpovídají jednotlivým odvysílaným epizodám. Každé kolo a epizoda obsahuje většinou „mini výzvu“ (mini challenge, vedlejší úkol, jež dívce, která jej vyhraje, většinou přináší nějakou cenu nebo výhodu v daném kole) a poté hlavní úkol, jimž je většinou focení, může to být ale i točení reklamy, casting, předvedení určitého modelu a podobně. Jedná se o klasický vyřazovací model, kdy na konci každého kola je na základě zhodnocení porotců vyřazena ta modelka-aspirantka, která se v daném kole nejméně dařilo.

Ve vysílaných epizodách nechybí ani záběry ze soužití finalistek v jejich prozatímním sídle ve stylu reality show (dříve či později dochází k různým neshodám, paktování, sympatiím a antipatiím…), někdy sami porotci nebo specialisté na tu či onu složku modelingu soutěžící navštíví a věnují jim v ní krátký rychlokurz pro úkol, který je čeká.

V pozdějších fázích se soutěž přesouvá i do jiných míst světa, kde pokračují focení a další úkoly – jejich náročnost se stupňuje, zato může přecházet i v reálné zakázky, které výherce vedlejších úkolů získájí. Finále, ve kterém zbývají jen dvě aspirantky na titul topmodelky, soutěž vrcholí módní přehlídkou, na níž mají finalistky ukázat v plném spektru své vlohy i to, co se naučily.

Ultimátní výhrou je právo používat titul „America's Top Model“, mediální prostor v některém z módních časopisů, kosmetické produkty, finanční obnos a kontrakt s modelingovou agenturou.

Vysílání[editovat | editovat zdroj]

První řada (řady v původním znění se nazývají Cycles) proběhla v roce 2003, první epizoda se vysílala 20. května. V současnosti (2012) se v USA vysílalá 19. série (17 „normálních“ a 2 „speciální“). Soutěž vysílá skupina CWTV (CBS/Warner).

Soutěž se v průběhu posledních let stala velmi úspěšnou (v USA ji sleduje typicky 2-5 milionů diváků,[1] vysílá se v 170 zemích světa[2]) a podle původního formátu vznikly klony (frančízy) v 45 jiných zemích.[1]

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://web.archive.org/web/20070930171419/http://www.abcmedianet.com/Web/progcal/dispDNR.aspx?id=060204_12
  2. http://tyrabanks.com/view/ANTM_AROUND_THE_WORLD

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]