Smallville

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Smallville
Původní název Smallville
Žánr akční / dobrodružný / sci-fi
Námět Jerry Siegel
Joe Shuster
Hrají Tom Welling
Allison Mack
Michael Rosenbaum
Kristin Kreuková
Sam Jones III.
Annette O'Toole
John Schneider
John Glover
Erica Durance
Eric Johnson
Jensen Ackles
Justin Harley
Aaron Ashmore
Laura Vandervoort
Skladatel znělky Mark Snow
Úvodní znělka „Save Me“ (Remy Zero)
Země původu USAUSA USA
Počet řad 10
Počet dílů 218
Produkce a televizní štáb
Obvyklá délka 40–45 minut
Vysílání
TV stanice USA WB (2001–)
Česko Nova ()
Slovensko Markíza ()
Česko Nova Cinema ()
Vysíláno 16. října 2001 –
Oficiální webové stránky
Smallville na ČSFD IMDb TV.com

Smallville je americký televizní seriál, který vysílá The WB, v Česku TV Nova. Zobrazuje život mladého Clarka Kenta předtím, než se stane Supermanem.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Clark Kent/Kal-El - herec: Tom Welling
Mladík s nadlidskými schopnostmi, který se snaží najít své místo ve světe poté, co zjistí, že je mimozemského původu. Své schopnosti využívá výhradně pro pomoc druhým v nouzi, ale bojí se, že by ho jeho přátelé zavrhli, kdyby jim řekl o svém tajemství. Jediné co chce, je být normální a žít spokojený život se svou životní láskou Lanou.
Chloe Sullivanová herečka: Allison Mack
Clarkova nejlepší kamarádka, je do něj zamilovaná, ale její city nejsou opětovány. Je redaktorkou školních novin Pochodeň a stejně jako Lexe jí to táhne k záhadám, většina jejích článků se týká lidí infikovaných mimozemským prvkem kryptonitem, který jim dodal nějaké zvláštní schopnosti.
Lex Luthor herec: Michael Rosenbaum
Miliardářův syn poslaný do Smallville, aby vedl místní továrnu na hnojiva. Clark mu zachrání život a brzy poté se stanou přáteli. Lex má velkou slabost pro různá tajemství, jako je den, kdy Clark zázračně přežil srážku s jeho autem. Postupem času se jeho přátelství s Clarkem rozpadne a Lex ukáže svou mnohem temnější stránku.
Lana Langová herečka: Kristin Kreuk
Clarkova sousedka, do které je beznadějně zamilovaný. Její rodiče zemřeli při meteorickém dešti a všichni v ní proto i po letech vidí jen malou holčičku, která potřebuje být chráněna. Časem se velmi sblíží s Clarkem, ale jejich vztah nikdy nebude fungovat, protože ji Clark odmítá ríct své tajemství.
Pete Ross herec: Sam Jones III.
Další Clarkův kamarád. Nesnáší Luthory, protože cítí, že okradli jeho rodinu. Clark se mu velmi brzy svěří se svým tajemstvím. Pete miluje Chloe, ale neřekne jí to, protože se nechce dostat do milostného trojúhelníku Clark-Lana-Chloe. Jeho účinkování v seriálu končí ve třetí sérii, kdy odjede ze Smallville, protože je pro něj moc obtížné chránit Clarkovo tajemství.
Martha Kentová herečka: Annette O'Toole
Clarkova adoptivní matka. Spolu se svým manželem Jonathanem vychovala Clarka na rodinné farmě a učí ho, jak se vypořádat se svými schopnostmi. V seriálu skončí na konci šesté řady.
Jonathan Kent herec: John Schneider
Clarkův adoptivní otec. Sdílí s Clarkem své zkušenosti a velmi mu pomáhá střežit jeho tajemství. Jedinou důležitou věcí v jeho životě je ochrana Clarka. Ta ho v páté řadě bude stát život.
Lionel Luthor herec: John Glover
Lexův otec, velmi bohatý a mocný byznysmen. Pro dosažení svých cílů často využije nelegálních metod. Lex s tímto způsobem nakládání s mocí nesouhlasí a Lionel v něm proto vidí neúspěch. Časem se z něj stane posel Jor-Ela, Clarkova biologického otce. Lionel je vedlejší postava v první sérii a hlavní postava od druhé série, v seriálu skončí v sedmé sérii, kdy je zavražděn.
Lois Laneová herečka: Erica Durance
Chloeina sestřenice, do Smallville přijede kvůli vyšetření smrti Chloe. Nastěhuje se ke Kentovým a skamarádí se s Clarkem. Chloe ji přivede k novinařině a Lois poté vezme místo v časopise Inquisitor. Lois je vedlejší postavou ve čtvrté sérii a hlavní postava od páté série.
Whitney Fordman herec: Eric Johnson
Kapitán fotbalového týmu a přítel Lany v první řadě. Ze začátku žárlí na Clarka a myslí si, že mu chce Lanu přebrat, později se z nich stanou přátelé. Jeho vztah s Lanou skončí ve chvíli, kdy vstoupí do námořnictva a zemře v boji.
Jason Teague herec: Jensen Ackles
Přítel Lany ve čtvrté sérii, následuje ji z Paříže do Smallville, kde vezme místo fotbalového trenéra. Časem se ukáže, že za jeho vztahem s Lanou stojí mnohem více, než jen láska. Zemře na konci čtvrté série.
Oliver Queen herec: Justin Hartley
Mladý milionář se skrytou identitou - Green Arrow. Prožívá románek s Lois, ale stejně jako Clark odmítne říct jí své tajemství. Oliver je vedlejší postavou v šesté a sedmé sérii, ale bude hlavní postavou v osmé sérii.
Jimmy Olsen herec: Aaron Ashmore
Fotograf pracující pro noviny Daily Planet a kluk Chloe. Jimmy je vedlejší postavou v šesté sérii a hlavní postavou od sedmé série.
Kara herečka: Laura Vandervoort
Clarkova biologická sestřenice z Kryptonu v sedmé sérii. Byla poslána na zem, aby dohlédla na Clarka. Už na kryptonu se starala o Clarka, ale dostala se do umělého spánku a nezestárla ani o den, takže je teď v přibližně stejném věku jako on. Má všechny schopnosti jako Clark a navíc ovládá létání.

Produkce[editovat | editovat zdroj]

Počátky[editovat | editovat zdroj]

Původně chtěla společnost Tollin/Robbins Productions udělat seriál o mladém Bruci Wayneovi. Filmová divize Warner Bros. chtěla zase natočit film o počátcích Batmana, ale protože nechtěla soupeřit se seriálem, plán byl zavrhnut. V roce 2000 se Tollin/Robbins obrátili na Petera Rotha, prezidenta Warner Bros. Television, kvůli tvorbě seriálu o mladém Supermanovi. Ve stejném roce přišli Alfred Gough a Miles Millar s pilotním dílem seriálu založeném na filmu Likvidátor. Po tom, co ho Roth zhlédl, jim zadal práci na vytvoření druhého pilotu, tentokrát o mladém Supermanovi, jehož koncept mu byl předtím přinesen. Když se Roth, Gough a Millar setkali, rozhodli se, že nechtějí udělat seriál plný létání a příléhavých obleků. Rozhodli se tedy, že Clark nebude v průběhu seriálu létat a neobleče si supermanovský oblek.

Gough a Millar chtěli Supermana svléknout, aby šlo vidět jeho neodkryté jádro. Chtěli odhalit důvody, kvůli kterým se z Clarka Kenta stal Superman. Gough a Millar nebyli zarytými fanoušky komiksů, to jim umožnilo mít nestranný přístup k celému seriálu. To je ale nezachránilo od prostudování si postav. Oba dva komiks zkoumali a vybrali si a změnili, co chtěli. Po tom, co vše vytvořili, ukázali své nápady jak společnosti Warner Bros. tak i FOX. Mezi společnostmi začala válka, kterou vyhrála WB, která chtěla vyrobit 13 prvních dílů.

Roth, Gough a Millar věděli, že seriál je nastaven tak, že bude především akční, ale oni se chtěli také přiblížit obrazu, jaký nastavilo Sedmé nebe. Kvůli tomu se rozhodli, že seriál začne meteoritickým deštěm, díky kterému se Clark dostane na Zemi. Seriál neukazuje jen prvotní problémy se získáváním Clarkovy supersíly, ukazuje také dávku ironie v Clarkově životě. Meteoritický déšť mu sice daruje život na Zemi, ale zároveň také zabije rodiče dívky, kterou miluje, zahájí také cestu Lexe Luthora na cestu zla díky ztrátě vlasů při dešti. Rothovi se líbil problém, který byl před Clarka postaven - byl přinucen vyrovnat se s tím, že jeho příchod na Zemi způsobil všechny tyto bolesti.

Překážka, kterou museli tvůrci vyřešit byla, jak dostat Lexe Luthora k partě teenagerů. Rozhodli se dát Lexovi pocit osamělosti, díky kterému se k nim bude obracet. Osamělost se objevila také u Clarka a Lany. Gough a Millar chtěli také vytvořit paralelu ke Kentovým, a tak stvořili Lionela Luthora, kterého viděli jako "experiment extrémního rodičovství". Tvůrci chtěli také někoho, kdo by Clarka doprovázel na jeho cestě. A tak vznikla postava Chloe Sullivanové, která byla vymyšlena jako "outsider", kterého seriál potřebuje. Postava byla podle tvůrců nezbytná, protože někdo musel monitorovat podivné události ve Smallville. Byla myšlena také jako předchůdkyně Lois Laneové.

Koncept seriálu Smallville byl společností Warner Bros. představen jako reinterpretace Supermanovy mytologie od jeho počátků. Poté začaly spory o autorská práva kvůli komiksu Superboy od Jerryho Siegela, který také představoval mladého Supermana. Problém byl především kvůli názvu Smallville.

Natáčení[editovat | editovat zdroj]

Seriál je vyráběn v BB Studios v Burnaby v Britské Kolumbii nedaleko Vancouveru. Původně se mělo natáčet v Austrálii, ale Vancouver měl více středoamerický vzhled. Město poskytlo místo pro Kentovu farmu a představuje také Metropolis. Poskytlo také levnější natáčecí lokace a je ve stejném časovém pásmu jako Los Angeles. Hlavní ulice Smallville je kombinací dvou míst. Část byla natáčena ve městě Merritt a zbytek v Cloverdale (toto město je na natáčení patřičně hrdé, protože na jeho uvítací tabuli je napsáno "Home of Smallville" (domov Smallville)).

Vancouver Technical School poskytla prostory pro natáčení exteriérů Smallvillské střední, tvůrci totiž věřili, že škola má středoamerický vzhled, který potřebovali. To zároveň drželo Millarovu myšlenku, že Smallville bude ztělesněním malého města v USA. Interiéry Templeton Secondary School byly zase využity pro interiéry Smallvillské střední. Kentova farma je reálnou farmou v Aldergrove. Exteriéry panství Luthorových byly natáčeny na hradě Hatley ve Victorii. Další interiáry byly natáčeny v Shannon Mews ve Vancouveru. Kino v Cloverdale bylo zase využito k natáčení exteriérů kavárny Talon.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Smallville (TV series) na anglické Wikipedii.