Superman (film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Superman
Původní název Superman
Země USA Spojené státy americké
Jazyk angličtina
Žánr Akční / Rodinný / Sci-Fi
Režie Richard Donner
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Marlon Brando, Gene Hackman, Christopher Reeve, Ned Beatty, Jackie Cooper, Glenn Ford, Trevor Howard, Margot Kidder, Jack O'Halloran, Valerie Perrine
Hudba John Williams
Výroba a distribuce
Premiéra 10.9.2001 na DVD v České republice
Studio Warner Bros.
Superman na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Superman je americký film z roku 1978 je film o superhrdinovi Supermanovi, na základě literární stejnojmenné postavy pocházející z DC Comics. Film režíroval Richard Donner, hlavní postavu Supermana vytvořil Christopher Reeve. Vystupuje zde i Gene Hackman a další herci.

Film sleduje Supermanův původ od jeho dětství jménem Kal-El z Kryptonu a jeho dospívání ve Smallville. Přestrojen za reportéra Clarka Kanta, se v Metropolisu chová umírněně a prožije zde i milostný románek s Lois Lane, přičemž také bojuje s ničitelem Luxem Luthorem.

Film navrhl v roce 1973 Ilya Salkind. Několik režisérů, zvl. Guy Hamilton a scenáristé Mario Puzo, Favid a Leslie Newman a Robert Benton byli seznámeni s návrhem dříve než byl Richard Donner obsazen jako režisér. Donner požádal Tima Monkiewicze, aby scénář přepsal, protože měl pocit, že je příliš odbytý. Monkiewicz byl pověřen rolí konzultanta. Bylo rozhodnuto natáčet současně jak Supermana, tak Supermana II.

Hlavní natáčení začalo v březnu 1977 a skončilo v říjnu 1978. Mezi Donnerem a producentem vznikly neshody a bylo rozhodnuto, aby skončilo natáčení Supermana II a byl dokončen první film. Donner už natočil 75 % plánovaného filmu, a tím byl vytvořen začátek k filmu Superman II. Superman Richarda Donnera. Film byl uveden s kritickými ohlasy a zaznamenal finanční úspěch. Kritici se všimli podobnosti mezi zobrazením Supermana a Ježíše. Odkaz na film pomohl vytvořit nový typ filmu – zvláštní typ filmové science fiction včetně nové potřeby filmů se superhrdinou.

Produkce[editovat | editovat zdroj]

Ilya Salkinda jako prvního napadla myšlenka na film o Supermanovi na konci roku 1973. V listopadu 1974 po dlouhém a obtížném jednání s DC Comics získal práva Ilya, jeho otec Alexander Salkind a jejich partner Pierre Spengler. DC Comics chtěl získat seznam heců, kteří přicházeli k úvahu pro Supermana a souhlasili s výběrem producentů. Mezi vybranými herci byli např. Muhamad Ali, Al Pacino, James Cann, či Dastin Hoffman. Tvůrci filmu si mysleli, že by bylo lepší filmovat Supermana a Supermana II, ale producenti z Warneer Bros s tím nesouhlasili.

William Goldman byl pověřen sepsat scénář, zatímco Leigh Brackett najal Alfreda Bestera, který začal psát filmové zpracování. Alexandre ale citil, že Bester není dost dobrý, a tak požádal Maria Puzza, který napsal scénář ke Kmotronovi. Mario Puzzo za 600 000 dolarů napsal finální scénář.

Francis Ford Coppola, William Friendklin, Richard Lester a další byly vybírání, aby režírovali tento snímek. Sam Peckinpah byl vyřazen, když během jedné schůze vytasil zbraň. George Lucas zrušil schůzku z důvodu jeho Star Wars. Ilya chtěl najmout Stevena Spielberga, aby Supermana režíroval, ale Alexander byl skeptický, protože si myslel, že bude lepší počkat, než Spielberg dotočí Čelisti. Čelisti byly úspěšné, ale ihned po úspěšném filmu začal připravovat Blízká setkání třetího druhu. Guy Hamilton byl určen jako režisér filmu a Puzzo už měl připravený scénář, jak Supermana I, tak i Supermana II roce 1975.

Jax-Ur se objevil jako jeden z hlavních Zoodových pomocníků. S Klarkem Kentem jako novinářem (televizním reportérem). Dustin Hoffman, se kterým se původně počítalo pro Supermana jako Lexe Lutora. Bylo rozhodnuto sestavit seznam pro Supermana. Robertu Redfordovi bylo nabídnuto spoustu peněz, ale byl pro tento film příliš slavný. Burt Reynolds odmítli, Sylvestr Stallone se též zajímal o roli. Paulu Newmanovi byla nabídnuta role Supermana, Lexe Luthora nebo Jor - Ela za 4 milióny dolarů.

Na počátku roku 1973 Marlon Brando podepsal smlouvu a stal se Jor-Elem. Bylo mu nabídnuto 3,7 miliónu dolarů a 11,75% hrubého zisku. Brando vyděsil Saldkina s návrhem při prvním setkáním, že by se mohl objevit jako zavazadlo, případně jako zelený pytel s hlasem. R. Donner ale přesvědčil herce, aby si vybral Jor-Ela. Brando přesto doufal, že použije něco ze svého platu na to, aby natočil 13 dílnou minisérii o původních Američanech v U.S.A. Brando měl ve smlouvě, že dokončí své scény ve 12 dnech. Také odmítl se učit text, a tak měl veškeré své texty napsány na kartičkách, ze kterých četl. Držitel oscara Gene Hackman byl vybrán jako Lex Luthor později. Filmaři dali přednost natáčení všech Brandových a Hackmanových scén, protože se s nimi počítalo i pro další jejich filmy. I když skupina kolem Salkindse napsala solidní příběh pro dvoudílný film, domnívali se, že jeho scénář je příliš dlouhý, a tak najali Roberta Bentona a Davida Newmanna, aby dílo přepsali. Benton byl příliš zaměstnán prací na filmu Poslední představení a tak Davidova žena byla požádána, aby svému manželovi pomohla práci dokončit. Scénář byl napsán v červenci 1976, odsouhlasen včetně cemea Telly Savalase jako Kojak. Scénáře Supermana a Supermana II obsahovali více než 400 stran. Předprodukce začala v Římě se záběry a prvními pokusnými trikovými experimenty. V itálii Ylia Saldkin připomněl: „Ztratili jsem asi 20 miliónů dolarů testováním letů Supermana“. Marlon Brando do Itálie nemohl, protože byl obviněn ze sexuálního obtěžování za film Tango v Paříži.

Mark Robson hovořil o dobrém režisérovi, který natočil horor Přichází Satan! A tak se tvůrci rozhodli, že Richard Donner natočí film. Richard Donner sice plánoval, že natočí druhý díl filmu Přichází Satan, ale nabídku k režii filmů Superman I a II přijal za 1 000 000 dolarů. Richard Donner se po prostudování scénáře, nad kterým pracovali producenti už rok, rozhodl, že je nutné začít od začátku. „Byl to dobře napsaný, ale směšný scénář“. Scénář sám přepsal, a tak ve finální verzi nebylo použito skoro žádné slovo z původního scénáře od Puzza. Donner řekl, že je 550 stránek pro dva filmu moc, že by to bylo natáčeno více než 5 let, kdyby se použilo všech 550 stránek.

Herci[editovat | editovat zdroj]

Marlon Brando, Gene Hackman, Christopher Reeve, Ned Beatty, Jackie Cooper, Glenn Ford, Trevor Howard, Margot Kidder, Jack O'Halloran, Valerie Perrine, Maria Schell, Terence Stamp, Susannah York, Jeff East, Sarah Douglas, Harry Andrews, John Stuart, Lise Hilboldt, Richard Donner, Brian Protheroe, Larry Hagman

Děj[editovat | editovat zdroj]

Planetě Krypton podobné Neptunu hrozí výbuch. Její červené slunce je až moc blízko. Jor-El a Lara, rodiče malého Kal-Ela, nemohou kvůli rozhodnutí rady opustit planetu. Proto Jor-el pošle svého syna Kal-ela, do bezpečí na planetu Zemi, těsně před tím než Krypton exploduje i s červeným sluncem.

Kal-el dopadne do státu Texas ve Spojených státech. Jeho adoptivní rodiče Kentovi ho najdou jako nemluvně blízko vesnice jménem Smallvile. Pojmenují ho Clark, Clark Kent. Jeho původ mu přináší nevídané schopnosti. Když jako náctiletý najde krystal co ho táhne na sever odejde. Clark hodí krystal do ledové vody a na severním pólu se vytvoří kopie paláce z Kryptonu. Tam Clark pozná svého pravého otce, zjistí jak využívat létání, obrovské síly, pálení věcí pouhým pohledem, zmrazení předmětů dechem, rentgenový zrak a během rychlejším než kulka. Dostane tu také svůj převlek.

Poté se odstěhuje do velkého města Metropolis, kde si zařídí v novinářství Daily Planet práci a pozná půvabnou novinářku Lois Laneovou. Když se objeví Clark poprvé v trikotu, zachraňuje vrtulník s Lois na palubě. Lois toho létajícího člověka s obrovskou sílou nazve Superman (v překladu Supermuž, superčlověk.) Clark má teď dvě identity Clark redaktor novin a Superman. Aby lidé neviděli, kdo je vlastně Superman, nosí Clark od začátku brýle, které si sundá a poté oblékne trikot. Clark vždy opouští místo s výmluvou, když někde někomu hrozí nebezpečí, krádež atd. a na místě se objeví Superman.

Zločinecký padouch Lex Luthor vidí, jak si Superman počíná a chce ho zničit radioaktivními úlomky z planety Krypton, protože by mu mohl zabránit v pozemkovém zločinu zaplavení Kalifornie.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Superman (film) na anglické Wikipedii.