Muž z oceli

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Muž z oceli
Původní název Man of Steel
Země USA
Jazyk Angličtina
Délka 143 min
Žánr akční / dobrodružný / fantasy
Námět Dle komiksu Superman od Jerry Siegel a Joe Shuster
Scénář David S. Goyer
Režie Zack Snyder
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Henry Cavill, Amy Adams, Russell Crowe, Diane Lane, Kevin Costner, Michael Shannon, Dylan Sprayberry, Antje Traue, Harry Lennix, Christopher Meloni, Julia Ormond
Produkce Christopher Nolan, Charles Roven, Emma Thomas, Deborah Snyder
Hudba Hans Zimmer
Kamera Amir Mokri
Střih David Brenner
Výroba a distribuce
Premiéra 10. červen 2013 (světová premiéra)
14. červen 2013 (USA)
20. červen 2013 (ČR)
Studia Legendary Pictures
Syncopy Inc.
DC Entertainment
Distribuce Warner Bros. Pictures
Rozpočet 225 milionů $
Tržby 668 045 518 $
Přístupnost Od 12 let, PG-13
Předchozí a následující díl
Superman se vrací (2006) Muž z oceli 2 (2014-15)
Muž z oceli na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Muž z oceli je americký film z roku 2013 v režii Zacka Snydera. Hlavním producentem byl Christopher Nolan, scénář napsal David S. Goyer. Film je založen na komiksu Superman vydavatelství DC Comics, filmový příběh zpracovali Christopher Nolan a David S. Goyer. Film je restartem filmové série o Supermanovi a odhaluje Supermanův původ. V hlavní roli se představil Henry Cavill.

Film měl světovou premiéru v New Yorku v USA dne 10. června 2013. V České republice byl promítán od 20. června 2013.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Děj začíná na planetě Krypton, která čelí své zkáze. Vědci a manželé Jor-El a Lara Lor-Van se rozhodli odeslat svého novorozeného syna Kal-Ela skrze vesmír na planetu Zemi, aby se tím zachránil, a s ním i genetický kód Kryptonu. Povstalec Generál Zod zabije Jor-Ela a je se svými následovníky odsouzen k pobytu v přízračné zóně. Následně celá planeta zanikne a všichni její obyvatelé zemřou.

Kal-El je na Zemi vychován farmářským párem Jonathanem a Martou Kentovými, kteří ho najdou a adoptují. Ti ho také pojmenovali Clark. Clark postupně objevuje, že je jiný než ostatní lidé, jeho fyzické schopnosti dalece převyšují ty pozemské. Když je Clark starší Jonathan mu prozradí, že je mimozemšťan, kterého našli když byl malý. Jonathan také Clarka učil být dobrým člověkem. Po Jonathanově smrti se Clark toulá po světě a snaží se pochopit kým je. V Arktidě nalezne vesmírnou loď z Kryptonu s centrem pro komunikaci s nahrávkami Jor-Ela.

V téže době se v Arktidě nachází i novinářka z novin Daily Planet Lois Lane, která se snaží najít dobrý příběh. Tehdy ji Clark poprvé zachrání, a to před automatickým obranným mechanismem lodě. Editor Daily Planet Perry White odmítne příběh o superhrdinském zachránci. Lois se proto vydává za Clarkem do Kansasu a vyschlechne si jeho příběh, poté se rozhodne, že jeho tajemství nezveřejní.

Generál Zod a jeho následovníci se dostanou z přízračné zóny díky výbuchu Kryptonu a poté cestují vesmírem a hledají přeživší obyvatele Kryptonu, které chtějí vyhladit. Tak se dostanou i na Zemi, kterou chtějí přebudovat na nový Krypton, kterému by vládli. Clark se jim postaví. Americká armáda však žádá, aby se ji vzdal a on tak učiní. Zod mezitím začne s přetvářením Země na Krypton a Clark, nyní známý jako Superman, musí zasáhnout.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Henry Cavill Clark Kent / Kal-El
Amy Adams Lois Lane
Michael Shannon General Zod
Kevin Costner Jonathan Kent
Diane Lane Marta Kent
Laurence Fishburne Perry White
Russell Crowe Jor-El
Antje Traue Faora
Ayelet Zurer Lara Lor-Van

Ohlasy[editovat | editovat zdroj]

Zisk[editovat | editovat zdroj]

V amerických kinech film v první promítací víkend vydělal 128 milionů amerických dolarů. V USA byl uveden ve 4 207 kinech. V USA vydělal 291 045 518 $ a ve zbylých zemích 377 000 000 $, celkem tedy 668 045 518 $.[1]

V České republice byl film uveden ve 107 kinech skrze distribuční společnost Warner Bros. Za první promítací víkend zhlédlo film 30 123 diváků a v kinech tak nechali kolem 4,5 milionů korun.[2] Celkem film v ČR vydělal 11,9 milionů korun s celkovým počtem 79 009 diváků.[3]

Recenze[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.boxofficemojo.com/movies/?id=superman2012.htm
  2. http://www.kinobox.cz/top20kino/2013/tyden_25
  3. http://www.kinobox.cz/top20kino/2013/tyden_29