Abcházština

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Abcházština (Аҧсуа)
Rozšíření: Abcházie, Turecko

Počet mluvčích:

200 000 +

Klasifikace:

Písmo: Cyrilice
Postavení
Regulátor: není stanoven
Úřední jazyk: Abcházie
Kódy
ISO 639-1: ab
ISO 639-2:
abk (B) abk (T)
SIL: abk
Wikipedie
ab.wikipedia.org

Abcházština je severozápadní kavkazský jazyk používaný Abcházci v Abcházii, Gruzii a Turecku. Používá jej 70 000 – 100 000 mluvčích v Abcházii a až několik desítek tisíc v Turecku. Abcházština je úředním jazykem v Abcházii (podle ústavy sporné Republiky Abcházie spolu s ruštinou, podle Gruzie je spolu s gruzínštinou jedním z oficiálních jazyků de facto neexistující gruzínské Autonomní republiky Abcházie).

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Abcházština je používána především v Abcházii, kde je oficiálním jazykem separatistické Abcházské republiky. Status úředního jazyka jí spolu s gruzínštinou zaručuje i gruzínská ústava z roku 1995. Používána je také velkou abcházskou menšinou v Turecku. Přesný počet tamějších mluvčích není znám.

Písmo[editovat | editovat zdroj]

Abcházština používá od roku 1862 přizpůsobenou cyrilici. První abecedou byla cyrlice se 37 znaky vyvinutá baronem Peterem von Uslar. V roce 1909 byla používána cyrlice o 55 písmenech, mezi lety 1926 a 1928 pak latinka o 72 písmenech vyvinutá gruzínským lingvistou Nikolaiem Marrem. Gruzínská abeceda byla uvedena v roce 1938, po Stalinově smrti však snahy o abcházskou nezávislost vedly v roce 1954 ke znovuzavedení současné abecedy postavené na cyrlici vyvinuté v roce 1892 Dimitriem Gulyou a Konstantinem Machavarianim, a upravené v roce 1909 Aleksejem Čočuou.

Abeceda[editovat | editovat zdroj]

A Б B Г Гь Ҕ Ҕь Гә Д Дә Џ Џь E Ҽ Ҿ Ж Жь Жə З Ӡ Ӡә И К Кь Қ Қь Ҟ Ҟь Л М H O Ҩ П Ҧ P C T Тә Ҭ Ҭə У Ф Х Хь Ҳ Ҳә Ц Цә Ҵ Ҵә Ч Ҷ Ш Шь Шә Ы 

Starší abecedy[editovat | editovat zdroj]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší dochované texty v abcházštině pocházejí ze 17. století. Jsou zapsány arabským písmem tureckým cestovatelem Evliyem Celebim. Abcházština byla jako literární jazyk používána pouze zhruba posledních sto let a v průběhu stalinské éry byla na čas jako literární jazyk dokonce zakázána.

Vzorový text[editovat | editovat zdroj]

Všeobecná deklarace lidských práv

abcházsky

Дарбанзаалак ауаҩы дшоуп ихы дақәиҭны. Ауаа зегь зинлеи патулеи еиҟароуп. Урҭ ирымоуп ахшыҩи аламыси, дара дарагь аешьеи аешьеи реиԥш еизыҟазароуп.

česky

Všichni lidé se rodí svobodní a sobě rovní co do důstojnosti a práv. Jsou nadáni rozumem a svědomím a mají spolu jednat v duchu bratrství.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]