Vrbovka úzkolistá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Vrbovka úzkolistá

Vrbovka úzkolistá (Epilobium angustifolium)
Vrbovka úzkolistá (Epilobium angustifolium)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: myrtotvaré (Myrtales)
Čeleď: pupalkovité (Onagraceae)
Rod: vrbovka (Epilobium)
Binomické jméno
Epilobium angustifolium
L.

Vrbovka úzkolistá čili vrbka úzkolistá [Epilobium angustifolium, synonymum Chamerion angustifolium (L.) Holub] je druh rostliny z čeledi pupalkovité (Onagraceae).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o vytrvalou rostlinu dosahující výšky nejčastěji 50–200 cm.[1] Oddenky jsou dlouhé a plazivé, z nich vybíhají dlouhé světlé podzemní výběžky.[2] Lodyha je většinou jednoduchá, zřídka chudě větvená, často červenavě naběhlá, lysá, jen v horní části řídce přitiskle pýřitá, báze lodyhy nedřevnatí.[2] Listy jsou střídavé, poměrně četné, přisedlé až krátce řapíkaté. Čepele jsou nejčastěji čárkovitě nebo podlouhle kopinaté až podlouhle eliptické, na líci tmavozelené, na rubu sivozelené s vyniklou žilnatinou, asi 5–20 cm dlouhé a 1–2 cm široké, na okraji mírně zvlněné a trochu podvinuté.[1] Květy jsou uspořádány v květenstvích, v bohatých vrcholových hroznech a vyrůstají z paždí listenu. Květy jsou čtyřčetné, kališní lístky jsou 4, o málo kratší než korunní lístky. Korunní lístky jsou taky 4, jsou nejčastěji 10–16 mm dlouhé, na vrcholu zaokrouhlené nebo velmi mírně vykrojené, horní trochu větší než dolní, proto jsou květy mírně souměrné, jsou růžově purpurové barvy, zřídka bělavé. Ve střední Evropě kvete nejčastěji v červnu až v září.[2] Tyčinek je obvykle 8. Semeník se skládá ze 4 plodolistů, je spodní, čnělka je přímá, blizna je čtyřlaločná.[2] Květní vzorec: ✶/↓ K4 C4 A4+4 nebo 4+0 Ğ(4).[3] Plodem je asi 4–8 cm dlouhá tobolka, je přitisle pýřitá, v obrysu čárkovitého tvaru, čtyřhranná a čtyřpouzdrá, otvírá se 4 chlopněmi, obsahuje mnoho semen.[2] Semena jsou cca 1–1,3 mm dlouhá, na vrcholu s chmýrem, osemení je hladké.[2] Šíří se pomocí větru (anemochorie) Počet chromozómů je 2n=36, mimo ČR i 72 nebo 108.[2]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Někteří autoři druh řadí do rodu Chamerion, pak rostlinu většinou česky nazývají jako vrbka úzkolistá, např. Květena ČR.[2] Kubát 2001 včleňuje rod Chamerion do rodu Epilobium ve stejném pojetí jako ho měl Linné.[1]

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Vrbovka úzkolistá má rozsáhlý areál. Roste v téměř celé Evropě, řídký výskyt nebo absence je jen na úplném jihu, dále se vyskytuje na Islandu a v Grónsku, také v Asii, včetně Malé Asie a Kavkazu přes Sibiř až na Dálný Východ, vyskytuje se i v Japonsku. Její areál zabírá také velké části Severní Ameriky, chybí jen v jižnější částech USA.[4]

Rozšíření v ČR[editovat | editovat zdroj]

V ČR je to hojný druh vyskytující se od nížin do subalpínského stupně. Najdeme ho především na různých lesních světlinách a na pasekách, kde může tvořit nápadnou dominantu porostu.[1] Často také roste v různých ruderálech, zvláště ve vyšších polohách. Je pionýrským druhem po rozsáhlých lesních kalamitách.

Využití[editovat | editovat zdroj]

  • mladé listy jako listová zelenina
  • mladé výhonky před rozkvětem lze připravovat jako chřest
  • strarší listy lze sušit k připravě čaje
  • chmýří po odkvětu lze spřádat[5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d KIRSCHNER, Jan. Epilobium L.. In KUBÁT, Karel et al. eds. Klíč ke květeně České republiky. Praha : Academia, 2002. S. 436-440. (česky)
  2. a b c d e f g h SMEJKAL, Miroslav. Epilobium L.. In SMEJKAL, Miroslav. Květena České republiky, vol. 5. Praha : Academia, 1997. S. 99-132. (česky)
  3. Ronse De Craene, Louis P. (2010-02-04). Floral Diagrams: An Aid to Understanding Flower Morphology and Evolution. Cambridge: Cambridge University Press, 209. ISBN 978-0-521-49346-8. 
  4. Mapa rozšíření [online]. . Dostupné online. (anglicky) 
  5. GRAU, Jürke; JUNG, Reinhart; MÜNKER, Bertham. Bobulovité užitkové a léčivé rostliny. Překlad Jiří Váňa; ilustrace Monika Hänel s Fritz Wendler. Praha : Knižní klub + Ikar, 1996. 287 s. ISBN 80-7176-369-1, ISBN 80-7202-023-4. Užitkové rostliny, s. 106. (čeština) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]