Telewizja Polska

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z TVP)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Telewizja Polska S.A.
TVP logo.svg
Zahájení vysílání 25. října 1952
Provozovatel Polsko
Ředitel Jacek Kurski
Země PolskoPolsko Polsko
Jazyk polština
Oblast vysílání Polsko
Vysílací čas 24 hodin denně
Web Oficiální web

Telewizja Polska S. A. (TVP; v češtině: Polská televize) je jediná polská veřejnoprávní televizní stanice poskytující své vysílání celoplošně na území Polska.

Od roku 2015[zdroj?] čelí opoziční kritice z důvodu manipulace s fakty ve prospěch vládnoucí strany Právo a spravedlnost.[1] Tento faktor zapříčinil notné propady sledovanosti mezi diváky nedůchodového věku. V prosinci 2019 83 % Poláků hodnotilo počínání TVP jako krajně negativní.

Divácký podíl v roce 2012[editovat | editovat zdroj]

Zdroj[2]

Kanál Divácký podíl (%)
TVP1 15.41
TVP2 12.56
TVP Info 3.82
TVP Seriale 1.27
TVP Parlament ?
TVP Polonia 0.66
TVP HD 0.65
TVP Rozrywka 0.49
TVP Historia 0.35
TVP Kultura 0.35
TVP Sport 0.26
Celkem 38.05

Stanice Telewizja Polska[editovat | editovat zdroj]

Plnohodnotné kanály[editovat | editovat zdroj]

Název Logo Popis
TVP1 Tvp1 TVP1 je hlavní a první oficiálně vysílaný kanál v Polsku. Testovací vysílání bylo spuštěno již roku 1939, pravidelně však televize vysílá od roku 1953. TVP1 je rodinným kanálem. Vysílá zpravodajství (hlavní relaci Wiadomości), publicistiku, talk show, zábavný program, filmy, seriály, telenovely a akvizice (např. Homeland, Živí mrtví, Panství Downton, Tudorovci, Ztraceni, Glee, Kojak, Jake a tlusťoch, Frasier, Pán času nebo český seriál Ranč u Zelené sedmy), vysílá také pořady pro děti nebo sportovní přenosy. TVP1 vysílá od roku 2012 také v HD a v roce 2017 úplně zrušil SD vysílání přes satelit.
TVP2 TVP2 logo.svg TVP2 je kanál vysílající dokumenty a vzdělávací programy, ale také komediální program: zábavu, filmy, reality show, seriály či talk show. Z akvizic vysílá např. Dr. House, Taková moderní rodinka, Kriminálka Las Vegas, Jmenuju se Earl, Battlestar Galactica, Městečko Twin Peaks, Akta X, Sex ve městě nebo M*A*S*H. Stanice začala vysílat v roce 1970. TVP2 vysílá od roku 2012 také v HD a v roce 2017 úplně zrušil SD vysílání přes satelit.
TVP3 Tvp3 lo.jpg Zpravodajský a publicistický kanál. Vysílal od roku 1994 do roku 2007. V roce 2013 bylo vysílání obnoveno. Stanice se dělí na regionální kanály, které vysílají v polských regionech:
TVP Polonia TVP Polonia logo.svg TVP Polonia je kanál především pro Poláky žijící mimo Polsko. Vysílá pořady stanic TVP a zpravodajství. Stanice vysílá od roku 1993.
TVP HD TVP HD logo.svg TVP HD vysílá pořady stanic TVP v HD kvalitě. Začala vysílat v roce 2008.
TVP Info TVP Info logo.svg TVP Info je zpravodajská a publicistická stanice, vysílající od roku 2007, kdy nahradila TVP3. Vysílá 24 hodin denně zpravodajství a publicistiku či rozhovory, podobně jako česká stanice ČT24. Stanice vysílá od roku také v HD a v roce 2017 úplně zrušil SD vysílání přes satelit
TVP Historia TVP Historia logo.svg TVP Historia je kanál, zaměřující se na historii. Vysílá historické dokumenty, pořady a filmy o historii nebo pořady vysílané za komunistické vlády v Polsku. Stanice začala vysílat v roce 2007.
TVP Kultura TVP Kultura logo 2015.png TVP Kultura je kulturní kanál TVP. Vysílá kulturní přenosy, kulturní informace (o muzeích, divadle, koncertech či kině) nebo pořady pro pamětníky. Začala vysílat v roce 2005.
TVP Seriale TVP SERIALE.jpg TVP Seriale je kanál vysílající seriály, telenovely, akvizice a filmy. Z akvizic nabízí seriály jako Komisař Rex, Akta X nebo telenovely jako Barvy štěstí. Stanice začala vysílat v roce 2010.
TVP Sport NewTVP SPORT.png TVP Sport je sportovní kanál. Vysílá sportovní přenosy a zpravodajství. Zaměřuje se na přenosy událostí jako Olympijské hry, Atletika, Cyklistiku, Fotbal, Házená, tenis, lední hokej, zimní sporty a další. Začal vysílat v roce 2006. Vysílá také v HD.
TVP Rozrywka Loga TVP Rozrywka.svg TVP Rozrywka je zábavní kanál, vysílající talk show a zábavný program. Začal vysílat v roce 2013.
TVP ABC TVP ABC-logo.jpg TVP ABC je kanál pro děti ve věku 4–12 let. Vysílá pohádky, animované pořady (např. Máša a medvěd, Agi Bagi), seriály a filmy. Podobá se českému kanálu ČT :D. Kanál začal vysílat v roce 2014.
Belsat TV Belsat TV je kanál vysílající v běloruském jazyce pro Bělorusy žijící v Polsku. Začal vysílat v roce 2007.
Poland In Mezinárodní kanál v angličtině.

Internetové kanály[editovat | editovat zdroj]

Název Logo Popis
TVP Parlament Tvp-parlament-logo.png Internetová kanál, který živě přenáší jednání ze Sejmu Polské republiky a Senátu Polské republiky. Začal vysílat v roce 2011.

Plánované kanály[editovat | editovat zdroj]

Hybridní kanály[editovat | editovat zdroj]

Příležitostně vysílají tyto tematické kanály:

Logo TVP Żagle
  • TVP Żagle – první experimentální hybridní kanál TVP. Každý den kanál vysílal asi 4,5 hodiny programu. Za relaci byl zodpovědný TVP Szczecin.
  • TVP Regionalna
  • TVP – 25 lat wolności
  • TVP Festiwal DWA TEATRY – SOPOT 2014
  • TVP Bieszczady
  • TVP Zdrowo i ze smakiem
  • iTVP

Zrušené kanály[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ‚Černobílý svět.‘ Polská veřejnoprávní televize manipuluje ve prospěch vlády, tvrdí analýza. iROZHLAS [online]. Český rozhlas, 2019-04-04 [cit. 2020-05-16]. Dostupné online. 
  2. INFORMACJA O PODSTAWOWYCH PROBLEMACH RADIOFONII I TELEWIZJI W 2012 ROKU. www.krrit.gov.pl. krrit.gov.pl, 19 March 2013. Dostupné online. (anglicky)