LGBT práva v San Marinu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Lesby, gayové, bisexuálové a translidé (LGBT) se v San Marinu mohou setkat s právními komplikacemi neznámými pro zbytek populace. Mužský i ženský homosexuální styk je v San Marinu legální, ale domácnostem tvořeným homosexuálními páry se nedostává stejné právní ochrany, jakou mají heterosexuálové.

Diskriminace jiných sexuálních orientací a genderových identit je v San Marinu zakázaná. V prosince 2017 přijal sanmarinský parlament zákon o rozpočtu legalizující v San Marinu stejnopohlavní manželství uzavřené mezi cizinci. Dále v listopadu 2018 přijala Velká generální rada návrh zákona o registrovaném partnerství pro homosexuální a heterosexuální páry, který jim garantuje některá práva a povinnosti vyplývající z manželství.

Zákony týkající se stejnopohlavní sexuální aktivity[editovat | editovat zdroj]

23. září 2004 byl přijetím zákona č. 121 zrušen článek 274 trestního zákona, který trestal pohlavní styk mezi jedinci téhož pohlaví odnětím svobody v délce trvání 3 měsíců, až jednoho roku, vyvolal-li by v rozporu se sanmarinskými tradicemi veřejné pohoršení.

Úplný zákaz homosexuálních praktik zrušilo San Marino v roce 1864. V roce 1974 přijal sanmarinský parlament nový trestní zákoník s účinností od roku 1975 obsahující výše zmíněný článek 274. Nejsou známy žádné případy jeho aplikování.[1] Jednalo se o jediné ustanovení o homosexualitě v san marinském trestním řádu.

Legální věk způsobilosti k pohlavnímu styku byl po italském vzoru sjednocený na 14 let. Na rozdíl od Itálie je v San Marinu trestné mít s osobu mladší 18 let pohlavní styk za peníze.

Stejnopohlavní soužití[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Registrované partnerství v San Marinu.

Registrované partnerství[editovat | editovat zdroj]

15. listopadu přijala Generální výkonná rada návrh zákona o registrovaném partnerství.[2][3] Zákon, který nabyl účinnosti 5. prosince 2018, umožňuje homosexuálním i heterosexuálním párům úředně stvrdit svůj svazek, a mít určitá práva a povinnosti, včetně práva na získání trvalého pobytu, občanství, sociální zabezpečení, zdravotnickou péči, dědictví a možnost přiosvojení dítěte druhého z partnerů.[4]

Stejnopohlavní manželství[editovat | editovat zdroj]

V prosinci 2017 přijal sanmarinský parlament návrh novely rozpočtového zákona umožňujícího zahraničním homosexuálním párům uzavírat v San Marinu manželství, včetně svatebního obřadu, s cílem podpořit cestovní ruch. Sanmarinským homosexuálním párům není uzavření sňatku stále umožněno. Momentálně se v sanmarinské vládě vedou diskuze o legalizaci stejnopohlavních sňatků.[5][6]

Ochrana před diskriminací a zločiny z nenávisti[editovat | editovat zdroj]

28. dubna 2008 přijal sanmarinský parlament novely trestního zákoníku kriminalizující diskriminaci, zločiny z nenávisti a projevy nenávisti na základě jiné sexuální orientace.[7][8] Zákon nabyl účinnosti 3. května 2008.[7]

Podle zprávy Ministerstva zahraničí USA o lidských právech z roku 2015 zakazují sanmarinské zákony diskriminaci na základě rasy, pohlaví, náboženského vyznání, politického přesvědčení, národnosti, občanství, sociálního původu, zdravotního stavu, sexuální orientace, genderové identity, věku, jazyku, HIV pozitivního statusu a handicapů v komunikaci. Sanmarinská vláda je aktivně vymáhá.[9]

V listopadu 2018 během finální diskuze k zákonu o registrovaném partnerství navrhoval poslanec Davide Forcellini (Hnutí RETE) přímé začlenění termínu sexuální orientace mezi diskriminační důvody v článku 4 sanmarinské ústavy, který říká: "Všichni jsme si před zákonem rovni, bez ohledu na pohlaví, osobní stav, ekonomické a politické postavení, politické a náboženské přesvědčení."[10] Návrh novely sanmarinské ústavy bude brzy projednáván parlamentu a momentálně má podporu politických stran DM-SMT, Socialistů a demokratů a Socialistické strany, jakož i několika nezařazených poslanců.[11][12][13]

Dárcovství krve[editovat | editovat zdroj]

Gayové a bisexuálové smějí v San Marinu darovat krev.[14][15]

Souhrnný přehled[editovat | editovat zdroj]

Legální stejnopohlavní styk Yes
Stejný věk legální způsobilosti k pohlavnímu styku pro obě orientace Yes
Anti-diskriminační zákony pro jiné sexuální orientace No
Anti-diskriminační zákony pro genderovou identitu No
Trestní zákoník u zločinů z nenávisti zohledňuje sexuální orientaci No
Trestní zákoník u zločinů z nenávisti zohledňuje genderovou identitu No
Stejnopohlavní soužití (registrované partnerství) Yes (zohlednění pouze v imigračních zákonech)
Adopce dítěte partnera No
Společná adopce dětí stejnopohlavními páry No
Přístup k umělému oplodnění pro lesbické ženy No
Stejnopohlavní manželství No
MSM smějí darovat krev Yes

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku LGBT rights in San Marino na anglické Wikipedii.

 1. LAW REFORM IN SAN MARINO. www.france.qrd.org [online]. [cit. 2015-01-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-04. 
 2. Approvata la legge sulle Unioni Civili. La commissione pari opportunità: "giornata storica per San Marino" [online]. 16 November 2018. Dostupné online. (Italian) 
 3. San Marino passes civil union law for same-sex couples [online]. 16 November 2018. Dostupné online. (anglicky) 
 4. Progetto di legge di iniziativa popolare "Regolamentazione delle Unioni Civili" [online]. Dostupné online. (italsky) 
 5. (italsky) SAN MARINO DICE SÌ AL MATRIMONIO GAY. MA SOLO PER GLI STRANIERI
 6. (italsky) A San Marino arriva il matrimonio egualitario, ma solo per gli stranieri
 7. a b (italsky) LEGGE 28 APRILE 2008 N.66
 8. (italsky) RAPPORTO DELL’ECRI SU SAN MARINO
 9. SAN MARINO 2015 HUMAN RIGHTS REPORT
 10. San Marino approva legge sulle unioni civili: "Più snella rispetto alla Cirinnà" [online]. 16 November 2018. Dostupné online. (Italian) 
 11. Rivoluzione unione civili sul Titano: nella notte passa la proposta di legge [online]. 16 November 2018. Dostupné online. (Italian) 
 12. San Marino sì bipartisan alle unioni civili [online]. 17 November 2018 [cit. 2018-12-04]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2019-03-27. (Italian) 
 13. Unioni Civili: l'entusiasmo esplode sui social. Comitato Promotore: "Festeggiamo ma resteremo vigili" [online]. 16 November 2018. Dostupné online. (Italian) 
 14. Associazione Sammarinesi Volontari del Sangue e degli Organi Informazioni al donatore [online]. [cit. 2016-02-07]. Dostupné online. (italsky) 
 15. Study on Homophobia, Transphobia and Discrimination on Grounds of Sexual Orientation and Gender Identity Legal Report: San Marino

Související články[editovat | editovat zdroj]