Spisovná čeština: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 18 bajtů ,  před 3 lety
Verze 15425643 uživatele 2A00:CA8:A10:69FC:254E:32F0:51E:7337 (diskuse) zrušena, ???
(Verze 15425643 uživatele 2A00:CA8:A10:69FC:254E:32F0:51E:7337 (diskuse) zrušena, ???)
= '''''Spisovná čeština''' je podoba [[čeština|českého jazyka]], která je určena pro používání na oficiální úrovni;'' =
 
''Spisovná čeština m''á dvě formy:
* '''čistě spisovná''' nebo prostě ''spisovná čeština'', určená pro veškerý veřejný styk (vyznačuje se např. tvary ''píši'', ''děkují'', ''mohou''). Má reprezentativní a úřední funkci. Používá se standardně při oficiálních a úředních příležitostech, v úředních i jiných dokumentech, ve školách a veřejnoprávních médiích, běžně i v ostatních médiích, ať už tištěných, mluvených nebo internetových. Vznikla v době [[české národní obrození|národního obrození]] na přelomu 18. a 19. století převážně na základě moravské obecné češtiny, jak ji zachytila v 16. století Blahoslavova bible a zejména [[Bible kralická]].
* '''[[hovorová čeština|hovorovou (spisovnou) češtinu]]''', což je volnější forma spisovné češtiny s regionálními variantami, připouštějící některé jevy [[obecná čeština|obecné češtiny]], nejvýrazněji středočeskou a méně již moravskou a slezskou formou, určená pro běžný neoficiální mluvený styk (např. připouští tvary ''píšu'', ''děkujou'', ''můžou'').
Podoba spisovné češtiny je dána soustavou pravidel, která určují psanou i mluvenou podobu jazyka. Tato pravidla především určují:
* spisovnou slovní zásobu,
===* správnou výslovnost, ===
 
=== správnou výslovnost, ===
* správné tvoření slov,
* ohýbání slov, např. koncovkami,

Navigační menu