Ploštěnci: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidány 3 bajty ,  před 6 lety
m
typo
(fix)
m (typo)
 
== Stavba ==
Mají dvojstranou tělní souměrnost a jedinou rovinu souměrnosti. DvojstranáDvojstranná tělní souměrnost umožňuje rozeznat přední (paraziti - hlava s eskolexem) a zadní část těla. Jsou [[schizocoel|schizocelní]] (prostor mezi vnitřními orgány je vyplněn parenchymem se soustavou štěrbinek vyplněných tělní tekutinou). Na povrchu (tělní pokryv) mají jednovrstevný epitel ektodermálního původu. Dosahují velikosti od 0,15 mm do 20 m.{{Doplňte zdroj}} Jsou to obvykle [[hermafrodit]]é, jen vzácně [[gonochorista|gonochoristé]]. Mají ploché (dorverzálně zploštěné) dvoustranně souměrné tělo a slepě zakončenou [[trávicí soustava|trávicí soustavu]]. [[Cévní soustava|Cévní]] a [[dýchací soustava]] není vyvinutá, dýchají celým povrchem těla nebo anaerobně ([[endoparazit]]i). Vylučování zajišťují [[protonefridie]], které jsou tvořeny plaménkovými buňkami. Nervovou soustavu tvoří [[mozková zauzlina]] (ganglium) a nervové provazce (pruhy). Jejich vývoj je obvykle [[nepřímý vývoj|nepřímý]], především [[parazitismus|parazité]] mají složité vývojové cykly.
 
== Taxonomie ==
Zástupci: [[ploštěnka mléčná]] (''Dendrocoelum lacteum''), [[ploštěnka potoční]] (''Dugesia gonocephala''), ploštěnka kalužní (''Dugesia lugubris)''
====[[jednorodí]] (Monogenea)====
Jednorodí jsou povětšinou vnější parazité ryb, obojživelníků a plazů. Na přední i zadní části těla jsou umístěny přísavky s drobnými háčky kterými se přichytajípřichytávají na kůži svého hostitele. Vývojový cyklus není nijak složitý jelikož na rozdíl od většiny parazitujících ploštěnců jednorodí nestřídají hostitele. Zástupci: [[žábrohlíst ouškovaný]] (''Dactylogyrus vastator''), [[žábrohlíst dvojitý]] (''Diplozoon paradoxum'')
====[[tasemnice]] (Cestoda)====
Dospělci jsou vnitřními parazity ve střevech obratlovců. Mají [[anaerobní metabolismus]]. V důsledku jejich způsobu života zanikla cévní, dýchací a trávicí soustava, živiny jsou přijímány celým povrchem těla. Jsou to poměrně nebezpeční parazité způsobují vážná onemocnění člověka i zvířat a to tím že odebírají živiny a do organismu vylučují toxiny. Mohou způsobovat trávicí poruchy nebo poškozovat tkáně. Mají složitý vývojový cyklus, mohou se vyvíjet až přes tři hostitele. Zástupci: [[tasemnice bezbranná]] (''Taeniarhynchus saginatus''), [[tasemnice dlouhočlenná]] (''Taenia solium''), [[měchožil zhoubný]] (''Echinococcus granulosus''), [[řemenatka ptačí]] (''Ligula intestinalis''), [[škulovec široký]] (''Diphyllobothrium latum'')
====[[motolice]] (Trematoda)====
Motolice nemají článkovnéčlánkové tělo. Mají složité vývojové cykly. U jejich zástupců se střídá [[partenogeneze]] s pohlavním rozmnožováním. Jsou to až na některé výjimky hermafroditi. Zástupci: [[motolice jaterní]] (''Fasciola hepatica''), ''[[Fascioloides magna]]'', ''[[Paragonimus westermani]]'', [[motolice žlučová]], [[krevnička močová]]
 
[[Soubor:Kopf bewaffneter Bandwurm-drawing.jpg|left|200px|thumb|Kresba hlavy [[tasemnice]] s přísavkami]]

Navigační menu