Jednorodí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Wikipedie:Jak číst taxoboxJednorodí
alternativní popis obrázku chybí
Echinoplectanum laeve
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
(nekategorizováno) prvoústí (Protostomia)
Kmen ploštěnci (Platyhelminthes)
Podkmen Neodermata
Třída jednorodí (Monogenea)
Podtřídy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jednorodí (Monogenea), též žábrohlísti, jsou třídou parazitických živočichů patřících do kmene ploštěnců. Je známo asi 5000 druhů.[1] V typickém případě jsou jejich hostiteli ryby, ale mohou žít na širokém spektru obratlovců (včetně např. hrocha) i v některých bezobratlých (korýši).

Způsob života[editovat | editovat zdroj]

V drtivé většině případů se jedná o ektoparazity vodních živočichů, jejich vývoj je přímý, na rozdíl od ostatních parazitických ploštěnců nemají žádné mezihostitele. Jsou to hermafrodité. Jejich larva se nazývá onkomiracidium, je vybavená množstvím háčků a dvěma páry fotoreceptorů. Po přichycení se na žábry či kůži hostitele se postupně přetváří v dospělce.

Vzácně (u 5% zástupců[1]) se může jednat i o endoparazity, ti potom parazitují v močovém měchýři, močovodu, případně střevech obojživelníků, nebo ryb. Dospělí jedinci mají jeden až dva přichycovací hlavové orgány a koncový příchytný terč - opisthaptor. Utváření haptoru je důležité z hlediska taxonomie jednotlivých druhů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b VOLF, Petr; HORÁK, Petr. Paraziti a jejich biologie. Praha: Triton, 2007. (Vyd. 1). ISBN 978-80-7387-008-9. S. 318. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • VOLF, Petr; HORÁK, Petr. Paraziti a jejich biologie. Praha: Triton, 2007. (Vyd. 1). ISBN 978-80-7387-008-9. S. 318. 
  • Pracovní sešit ze zoologie - česká zemědělská univerzita v Praze - agronomická fakulta - katedra zoologie - Praha 2003