Smldincovité

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Smldnicovité

Dioscorea communis
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: jednoděložné - (Liliopsida)
Řád: smldincotvaré (Dioscoreales)
Čeleď: smldincovité (Dioscoreaceae)
Rody

Smldincovité (Dioscoreaceae R. Br.) neboli jamovité je čeleď jednoděložných rostlin z řádu smldincotvaré (Dioscoreales). Někdy sem bývá zařazován i rod Tacca, jinými autory je vyčleňován do samostatné čeledi Taccaceae[1].

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná o vytrvalé byliny až keře, velmi často liány, s oddenky nebo hlízami. Listy jsou jednoduché, vzácně složené (dlanité), střídavé (vzácně vstřícné), vždy řapíkaté, s listovými pochvami nebo bez nich. Čepele jsou celokrajné, vzácněji dlanitě členěné, často srdčitého až střelovitého tvaru. Jsou to převážně dvoudomé rostliny, vzácněji jednodomé, někdy i s oboupohlavnými květy (rod Stenomeris), květy jsou uspořádané v květenstvích, v hroznech, latách nebo klasech, na květních stopkách jsou listeny a listénce. Okvětí se skládá ze 6 okvětních lístků, které na bázi srostlé v okvětní trubku. Tyčinek je 6, vzácněji 3 (vnitřni kruh chybí), jsou nitkami srostlé s okvětní trubkou a někdy i navzájem. Gyneceum je srostlé ze 3 plodolistů, je synkarpní, semeník je spodní. Plodem je nejčastěji tobolka, někdy bobule[2],[3].

hlíza jamu

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Je známo asi 3-6 rodů a asi 870 druhů, jsou rozšířeny v tropech, s přesahem do subtropů a teplejších částí mírného pásma[2]. Rostliny rodu Dioscorea neboli jam či smldinec jsou v tropech pěstovány pro jedlé škrobnaté hlízy. Patří sem taky známá liána jižní a atlantické Evropy Dioscorea communis (syn.: Tamus communis).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.mobot.org/MOBOT/Research/apweb
  2. a b http://www.mobot.org/MOBOT/Research/apweb/
  3. http://delta-intkey.com/angio/www/dioscore.htm

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]