Smldincotvaré

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxSmldincotvaré
alternativní popis obrázku chybí
Smldinec obecný (Dioscorea communis)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádsmldincotvaré (Dioscoreales)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Smldincotvaré (Dioscoreales), zvané také jamotvaré, je řád jednoděložných rostlin.

Pojetí řádu[editovat | editovat zdroj]

Pojetí řádu se v průběhu vývoje systematiky značně měnilo. Starší taxonomické systémy řád neznaly a třeba Cronquistův systém příslušné čeledi řadí do řádů Liliales a Orchidales. Tachtadžjanův systém řád uznává, ale má taky řády Melanthiales a Burmanniales. Podle nejmodernějšího pojetí sem patří zhruba 3–5 čeledí.

Systém[editovat | editovat zdroj]

Podle [1]

pochrzynowce

 liliovcovité (Nartheciaceae)

 Taccaceae

 Thismiaceae

 Burmanniaceae

 smldincovité (Dioscoreaceae)

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jsou to převážně vytrvalé byliny, často s oddenky hlízami či oddenky. Někdy to jsou liány, např. Dioscorea communis. Jsou to častěji zelené fotosyntetizující rostliny, ale značné množství zástupců, zvláště z čeledí Burmanniaceae a Thismiaceae, jsou nezelené heterotrofně se vyživující rostliny. Listy jsou jednoduché, vzácněji složené, přisedlé nebo řapíkaté, často v přízemních růžicích, čepele jsou převážně čárkovité až kopinaté, ale někdy i střelovité či srdčité. U heterotrofních rostlin jsou listy redukované, šupinovité. Květy se nejčastěji skládají ze 6 okvětních lístků, tyčinek bývá nejčastěji 6, vzácněji 3, gyneceum se skládá ze 3 plodolistů, semeník může být svrchní i spodní. Plodem je nejčastěji tobolka, méně bobule aj. Z užitkových rostlin sem patří tzv jamy rodu Dioscorea, pěstované pro škrobnaté hlízy v tropech.

Přehled čeledí[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.mobot.org/MOBOT/Research/apweb/
  2. BYNG, James W. et al. An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG IV. Botanical Journal of the Linnean Society. 2016, čís. 181. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]