Thismiaceae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxThismiaceae
popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída jednoděložné (Liliopsida)
Řád smldincotvaré (Dioscoreales)
Čeleď hvězdnatkovité[1] (Thismiaceae)
Rody
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Thismiaceae je čeleď jednoděložných rostlin z řádu smldincotvaré (Dioscoreales). Někdy není čeleď uznávána a zástupci jsou řazeni do čeledi Burmanniaceae.[2]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná o vytrvalé byliny, nezelené, vyživující se heterotroficky. Listy jsou velmi redukované, šupinovité. Květy jsou oboupohlavné, jednotlivé nebo jsou řidčeji uspořádané v květenstvích, v hroznech. Okvětí se skládá ze 6 okvětních lístků, které jsou vždy srostlé v okvětní trubku, zvonkovitého až číškovitého tvaru, květ je pravidelný nebo zygomorfický. Okvětní cípy jsou někdy nestejné, čárkovité a 3 z nich někdy na vrcholu srůstají. Tyčinek je 6, jsou nitkami srostlé s okvětní trubkou a někdy i navzájem. Gyneceum je srostlé ze 3 plodolistů, je synkarpní, semeník je spodní. Plodem je tobolka[2],[3].

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Je známo asi 5 rodů a asi 45 druhů, jsou rozšířeny v tropech (méně až subtropech), hlavně Jižní Amerika, Afrika, jižní Asie, Austrálie a Nový Zéland[2].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b HRONEŠ, Michal; DANČÁK, Martin. Skrytý život hvězdnatek. Vesmír [online]. 6. září 2016. Svazek 95, čís. 9/2016, s. 524-531. Dostupné online. (Pro předplatitele) [1]. ISSN 1214-4029. 
  2. a b c http://www.mobot.org/MOBOT/Research/apweb/
  3. http://delta-intkey.com/angio/www/thismiac.htm