Český rozhlas Radio Wave

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Radio Wave)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Radio Wave
Spuštěno 2006
Vlastník Český rozhlas
Šéfredaktor Iva Jonášová
Stát Česká republika
Jazyk Čeština
Financování veřejnoprávní
Vysílací čas 24 hodin denně
Vysílá pro ČR
Web wave.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Český rozhlas Radio Wave (do 1. 10. 2008 Český rozhlas 4 - Radio Wave) je digitální, veřejnoprávní stanice Českého rozhlasu pro „mladě smýšlející posluchače“. Objevuje novou hudbu a zajímá se o aktuální kulturní i společenské dění. Vysílání je šířené digitálně: na internetu, v sítích DAB a DVB-T, v mobilních telefonech, na satelitu, v IPTV a v kabelových televizích.

Šéfredaktorkou je Iva Jonášová, která od 1. prosince 2015 vystřídala Tomáše Turka.[1]

Zaměření a program[editovat | editovat zdroj]

Playlist proudového ON AIR vysílání tvoří především elektropop, indie rock, taneční a urban muzika. Denní proud pak doplňují žánrové pořady (funk, hardcore, hip hop, dub, world music ad.), jejichž autoři se na hudební scéně sami pohybují. Publicistické pořady mapují kulturu, módu, náboženství, cestování i společenské dění.

Radio Wave je součástí veřejnoprávní evropské rozhlasové sítě EBU a díky tomuto členství vysílá v pořadu Scéna exkluzivní koncertní nahrávky významných kapel pořízené v zahraničí.

Série Radio Wave Live Sessions představuje to podstatné z domácí nekomerční scény prostřednictvím koncertů pořádaných v klubech i studiích Českého rozhlasu. V rámci dramaturgicky unikátního projektu Radio Wave Stimul Festival do pražských klubů přiváží důležitá jména současné hudební scény (CocoRosie, Shearwater, DJ Shadow), často v tuzemských premiérách (These New Puritans, Hudson Mohawke, Shabazz Palaces). 

Vysílací Frekvence
Frekvence
Čechy 12C DAB+
Morava a Slezsko 12D DAB+

Z historie stanice[editovat | editovat zdroj]

První projekt rádia pro mladé se v Českém rozhlasu objevil už v roce 1994 jako ČRo 4. V tehdejší budově ČRo v Dykově ulici v Praze dokonce vzniklo pro toto rádio vysílací a natáčecí studio. Vysílání rádia se s čtyřlístkem v logu ale nakonec zabránil nedostatek VKV kmitočtů i legislativa, díky které získávala vysílače hlavně soukromá rádia. Projekt stanice pro mladé se Českému rozhlasu podařilo prosadit až s nástupem internetového a digitálního vysílání. Radio Wave (tehdy pod názvem ČRo 4 - Radio Wave) začalo vysílat 13. ledna 2006, a to dokonce s VKV vysílačem pro Prahu. Po vleklých legislativních sporech ale 31. srpna 2008 Radio Wave o tuto analogovou frekvenci přišlo.

Kritizované kroky Rady ČRo vůči Radiu Wave[editovat | editovat zdroj]

Přechod na digitální vysílání[editovat | editovat zdroj]

Od spuštění 13. ledna 2006 do 31. srpna 2008 vysílala stanice také na frekvenci PrahaCukrák 100,7 FM a byla řazena mezi regionální studia Českého rozhlasu. Analogová frekvence jí však byla vedením Českého rozhlasu na nátlak Rady Českého rozhlasu (dozorčího orgánu) odebrána.[2][3] Rozhodnutí vyvolalo vzhledem k tomu, že jde o jedinou veřejnoprávní stanici podobného zaměření, řadu nesouhlasných reakcí.[4][5][6]

V prosinci 2008 pak vzniklo občanské sdružení PRO WAVE, jehož cílem je odvolání členů Rady ČRo, zabránění zániku rádia a obnovení analogového vysílání. Na 13. leden 2009 sdružení ohlásilo koncert Chci Wave zpět![7]

Obvinění z propagace fašismu[editovat | editovat zdroj]

V říjnu 2008 bylo Radio Wave obviněno Radou Českého rozhlasu z propagace fašismu: na základě uvedení písně Swastika Eyes od skupiny Primal Scream. Ve skutečnosti text písně před fašismem varuje.[8] Rada ČRo si najala analytika Radka Vogla, který zhotovil vadný český překlad písně.[9] Programový ředitel ČRo Richard Medek poté prohlásil, že posluchači Radia Wave jsou menšinová skupina, která „není budoucností tohoto národa“; výrok se stal záhy proslulým a pochopitelně vyvolal protesty posluchačů rádia a příznivců nemainstreamové kultury vůbec.[10] Někteří kolegové, včetně šéfredaktorky Judity Hrubešové, proto vyzvali Medka k rezignaci.[11]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]