Rada vysokých škol

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rada vysokých škol
Oficiální web www.radavs.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rada vysokých škol (zkratka RVŠ) je orgán reprezentace českých vysokých škol[1], který tvoří zástupci veřejných, státních i soukromých vysokých škol delegovaní akademickým senátem každé školy (nebo obdobného orgánu v případě soukromých institucí)[2]. První zasedání RVŠ se uskutečnilo 20. března 1990[3].

Poslání[editovat | editovat zdroj]

RVŠ  se zabývá rozvojem, ekonomickými a legislativními záležitostmi, které se vysokých škol týkají, činností, organizací a řízením vysokých škol a obecně zásadními věcmi ve vysokoškolské agendě, dotýkající se vyučujících, studentů i zaměstnanců. Rada k těmto věcem zaujímá stanoviska a doporučení pro Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a jiné instituce[2]. MŠMT má naopak podle zákona o vysokých školách[1] povinnost zásadní věci týkající se vysokých škol s Radou vysokých škol a Českou konferencí rektorů projednávat. RVŠ se mimo jiné zapojuje do jednání o rozpočtu pro vysoké školy[4], o připravovaných zákonech či vyhláškách[5][6], vyjadřuje se také ke složení a organizaci Akreditační komise[2].

Struktura[editovat | editovat zdroj]

Rada vysokých škol sdružuje všechny veřejné, obě státní a řadu soukromých vysokých škol[7]. Ze Statutu RVŠ[2] vyplývá, že každá sdružená vysoká škola může do Rady delegovat:

 • dva zástupce za celou školu
 • dva zástupce studentů za celou školu
 • jednoho zástupce za každou fakultu školy.

Funkční období je tříleté a delegován smí být jen člen akademické obce dané školy (student nebo zaměstnanec). 

Rada vysokých škol má v současnosti více než 200 členů[7]. Ti všichni tvoří nejvyšší orgán Rady, Sněm, který se schází třikrát ročně. Mezi schůzemi sněmu zasedá v měsíčních intervalech[8] Předsednictvo (PRVŠ), kde je každá škola zastoupena pouze jedním delegátem. Mimo to je členem PRVŠ i pětice studentů. Činnost Rady řídí její předseda a zvolení místopředsedové.

Studenti zvolení do Rady vysokých škol mají samostatnou komoru, Studentskou komoru Rady vysokých škol (SK RVŠ). Ta v současnosti představuje jedinou studentskou složku vysokoškolské reprezentace v České republice. SK RVŠ organizuje svou činnost samostatně, zasedá zhruba v měsíčních intervalech[9], a zaujímá vlastní stanoviska a doporučení. Předseda SK RVŠ, oba její místopředsedové a dva další studenti zvolení komorou se stávají členy Předsednictva RVŠ. Všichni členové SK RVŠ jsou zároveň členy Sněmu RVŠ.

Rada vysokých škol zřizuje také poradní odborné orgány - pracovní komise - pro různé agendy. Komise se schází podle potřeby. 

Administrativním centrem RVŠ je Agentura Rady vysokých škol (ARVŠ), která organizačně spadá pod Univerzitu Karlovu v Praze[10]

Financování[editovat | editovat zdroj]

Rada vysokých škol financuje svou činnost z prostředků poskytnutých vysokými školami na základě smlouvy o sdružení[2][11]. Jedinou výjimkou jsou cestovní náklady členů Rady[2].

Významní lidé působící v Radě[editovat | editovat zdroj]

Ve stálém zasedání 2012 - 14[7]:

Dříve[3]:

 • Jiří Nantl, bývalý náměstek ministra školství, byl předsedou SK RVŠ od roku 2002
 • Ivan Wilhelm, bývalý rektor UK a náměstek ministra školství, byl předsedou Rady vysokých škol od roku 1997
 • David Tonzar, duchovní, byl předsedou SK RVŠ od roku 1995
 • Kryštof Hajn, bývalý náměstek ministra školství, byl místopředsedou SK RVŠ od roku 1995.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b Zákon 111/1998 Sb. o vysokých školách, v.z.p.p.. www.msmt.cz [online]. [cit. 2014-01-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-04-02. 
 2. a b c d e f Statut Rady vysokých škol
 3. a b Historie na stránkách Studentské komory Rady vysokých škol
 4. Tisková zpráva MŠMT o jednání k rozpočtu vysokých škol
 5. JAŠUREK, Miroslav. Školné na vysokých školách by nic dobrého nepřineslo. In: Dvacet minut Radiožurnálu, 10. května 2013. [online]. [cit. 2014-1-11]. Dostupné zde.
 6. JIŘIČKA, Jan. Blokujete jmenování profesorů, zlobí se školy. In: idnes.cz, 18. 12. 2013. [online]. [cit. 2014-1-11]. Dostupné zde.
 7. a b c Seznam členů Rady vysokých škol ve stálém zasedání 2012-14
 8. Záznamy z jednání PRVŠ na webu Rady.
 9. Záznamy z jednání na stránkách SK RVŠ
 10. ARVŠ na stránkách Univerzity Karlovy v Praze
 11. Slmouva o sdružení Archivováno 25. 9. 2007 na Wayback Machine, RVŠ

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]