Studentská komora Rady vysokých škol

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Studentská komora Rady vysokých škol
Logo Studentské komory Rady vysokých škol
Logo Studentské komory Rady vysokých škol
Mateřská organizaceRada vysokých škol
Oficiální webwww.skrvs.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Studentská komora Rady vysokých škol (zkráceně SK RVŠ) je národní reprezentací studentek a studentů vysokých škol a součástí Rady vysokých škol.

Poslání[editovat | editovat zdroj]

Studentská komora RVŠ zastupuje všechny studenty a studentky vysokých škol v České republice. Prosazuje jejich zájmy na národní a mezinárodní úrovni. Usiluje o spolupráci mezi studujícími a vyučujícími, dialog s vládou České republiky a orgány veřejné správy, a o rozvoj akademické samosprávy.[1]

Struktura[editovat | editovat zdroj]

Zástupci vysokých škol jsou delegováni akademickými senáty nebo obdobnými orgány v případě soukromých vysokých škol.

V čele komory stojí předseda, který je zároveň kandidátem na místopředsedu Rady vysokých škol.[2]

V lednu 2021 proběhla ustavující schůze SK RVŠ ve stálém zasedání 2021-2023, předsedou SK RVŠ byl zvolen Michal Farník, delegát Českého vysokého učení technického v Praze. Místopředsedou pro vnitřní řízení a organizaci se stal Martin Horváth, delegát za Vysoké učení technické v Brně. Do pozice místopředsedy pro zahraniční záležitosti byl znovuzvolen Damir Solak, delegát Masarykovy univerzity. Spolu s Michalem Říhou, delegátem Univerzity Karlovy, a Miroslavem Halou, delegátem Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, tvoří Předsednictvo SK RVŠ.

Činnost[editovat | editovat zdroj]

Komora se schází několikrát do roka dle předem stanovených termínů. Celkovou agendou se zabývá plénum, které se pak dělí do komisí a pracovních skupin. Dílčí části pléna připravují podklady a návrhy usnesení pro plenární zasedání. V rámci usnesení se Studentská komora Rady vysokých škol vyjadřuje k aktuálnímu dění v oblasti vysokých škol, zejména k situacím, které mohou nepříznivě zasáhnout situaci studentů VŠ (např. novelizace zákona, problémy v rámci akreditace...).

Důležitou myšlenkou SK RVŠ je také sdílení zkušeností z jednotlivých vysokých škol a posilování vztahů studentských akademických senátorů. Za tímto účelem pořádá SK RVŠ pravidelné konference a workshopy pro studentské akademické senátory. Největší akcí, kterou SK RVŠ v roce 2017 pořádala, byl Studentský Konvent.

SK RVŠ pravidelně pořádá vzpomínkové akce během 17. listopadu - zejména v Žitné ulici v Praze.

Studentská komora se rovněž i aktivně zastává studentů v případě ohrožení jejich studentských práv a podporuje i další aktivity zlepšující studium a postavení studentů. V minulosti se například zasadila o zvýšení příspěvků pro doktorandy (2017) a zrušení povinnosti platit zdravotní pojištění pro nepracující studenty doktorských studií.

Komise, sekce a pracovní skupiny[editovat | editovat zdroj]

Ve stálém zasedání (2021-2023) fungují ve Studentské komoře Rady vysokých škol tyto komise:

Kromě komisí zřizuje SK RVŠ i pracovní skupiny. Pracovní skupiny jsou uskupení spíše neformálního charakteru, v jejichž čele stojí koordinátor.

V minulých stálých zasedáních fungovaly ve Studentské komoře Rady vysokých škol tyto komise a sekce:[3]

  • Komise pro sociální a ekonomické záležitosti (KSEZ; 2015-2017)
  • Komise pro vysokoškolskou samosprávu (KVS; 2015-2017)
  • Sekce soukromých vysokých škol (SSVŠ; 2015-2017) - tato sekce měla výsadu, že mohla hlasovat o některých usneseních komory odděleně od zbytku pléna

Historie[editovat | editovat zdroj]

Roku 1990 byla založena Rada vysokých škol (RVŠ). Od roku 1991 mohou být studenti členy RVŠ, ale pouze jako delegáti jednotlivých vysokých škol. Studentská komora byla založena v roce 1992, ovšem její členové nebyli členové RVŠ, až od roku 1995 jsou členové Komory plnoprávnými členy Rady.

Cena Jana Opletala (CJO)[editovat | editovat zdroj]

LOGO skrvs cjo2015.jpg

Studentská komora Rady vysokých škol od roku 2004 udílí Cenu Jana Opletala. Cena se uděluje osobnosti nebo skupině osobností za výjimečný přínos v rozvoji akademické obce, hájení akademických práv a svobod, posílení studentských práv a svobod, významné přispění v boji proti bezpráví, za rovné zacházení a příležitosti nebo proti jakékoliv diskriminaci v uplynulém období.[4] V současnosti se Cena uděluje jednou za dva roky.

Návrhy na udělení Ceny mohou předkládat členové SK RVŠ, akademické senáty vysokých škol a fakult, nebo jejich studentské části a orgány soukromých vysokých škol plnící funkci obdobnou akademického senátu, rektor vysoké školy nebo děkan fakulty, skupina alespoň 5 studentů vysoké školy, právnické osoby zřízené k výkonu činnosti v oblasti podpory rozvoje vysokého školství, akademické samosprávy nebo k obhajobě práv studentů.

O udělení Ceny rozhoduje Výbor složený ze dvou studentských zástupců vylosovaných škol, dvou zvolených členů SK RVŠ, dvou významných osobností zastupujících české vysokoškolské prostředí, dvou osobností zastupujících občanskou společnost a v neposlední řadě předsedy Výboru, kterým je zpravidla předchozí laureát CJO.

Laureáti Ceny Jana Opletala:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.skrvs.cz/?about
  2. Archivovaná kopie. www.skrvs.cz [online]. [cit. 2018-02-18]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2018-02-18. 
  3. http://www.skrvs.cz/komise-sekce-a-pracovni-skupiny/
  4. http://www.skrvs.cz/cjo/

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]