Rabí (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Rabí
Letecký pohled na hrad Rabí
Letecký pohled na hrad Rabí
Základní informace
Výstavba 1. polovina 13. století
Poloha
Adresa , ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Rabí
Castle.svg
Rabí
Rabí, Česko
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rabí je zřícenina hradu ležící ve stejnojmenném městě na vyvýšeném ostrohu nad řekou Otavou v nadmořské výšce 540 metrů, asi 8 kilometrů severovýchodně od Sušice. Svojí rozlohou zhruba 1 hektar je největším hradem v Česku.

Od počátku 14. století stávala na místě dnešního hradu tvrz pánů z Velhartic. V červnu roku 1421 byla obléhána a dobyta husity; při obléhání přišel o druhé (pravé) oko Jan Žižka rukou Přibíka Kocovského. V 15. století proběhla rozsáhlá přestavba, při níž došlo k rozšíření rozlohy hradu a bylo zesíleno jeho opevnění. Uprostřed byl postaven donjon s obytnou i obrannou funkcí, celkový prostor hradu byla rozčleněn na tři části které bylo možné hájit samostatně. Roku 1498 byla dokončena hradní kaple.

Hrad byl vypleněn během třicetileté války a v 18. století vyhořel. Částečně byl renovován od roku 1920. V současnosti je přístupný veřejnosti, v rekonstruovaných prostorách je umístěno malé muzeum. Hrad je národní kulturní památkou.

Stavební vývoj[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší částí hradu z doby po roce 1300 je mohutná hranolová věž s úzkým parkánem a zevním hrazením. Na přelomu 14. a 15. století byly vybudovány další obytné a hospodářské budovy, přibylo též opevněné druhé předhradí. Jako poslední bylo vybudováno rozsáhlé dělostřelecké opevnění s baštami.

Zbytky hradu ze vstupního nádvoří
Model hradu v době největšího rozmachu

Reference[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]