Rabí (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Rabí
Letecký pohled na hrad Rabí
Letecký pohled na hrad Rabí
Základní informace
Výstavba 1. polovina 13. století
Poloha
Adresa Rabí, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Rabí
Castle.svg
Rabí
Rabí, Česko
Další informace
Kód památky 11767/4-3260 (PkMnMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rabí je zřícenina hradu ležící ve stejnojmenném městě na vyvýšeném ostrohu nad řekou Otavou v nadmořské výšce 540 metrů, asi 8 kilometrů severovýchodně od Sušice. Svojí rozlohou zhruba 1 hektar je největším hradem v Česku.

Od počátku 14. století stávala na místě dnešního hradu tvrz pánů z Velhartic. V červnu roku 1421 byla obléhána a dobyta husity; při obléhání přišel o druhé (pravé) oko Jan Žižka rukou Přibíka Kocovského. V 15. století proběhla rozsáhlá přestavba, při níž došlo k rozšíření rozlohy hradu a bylo zesíleno jeho opevnění. Uprostřed byl postaven donjon s obytnou i obrannou funkcí, celkový prostor hradu byla rozčleněn na tři části které bylo možné hájit samostatně. Roku 1498 byla dokončena hradní kaple.

Hrad byl vypleněn během třicetileté války a v 18. století vyhořel. Částečně byl renovován od roku 1920. V současnosti je přístupný veřejnosti, v rekonstruovaných prostorách je umístěno malé muzeum. Hrad je národní kulturní památkou.

Stavební vývoj[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší částí hradu z doby po roce 1300 je mohutná hranolová věž s úzkým parkánem a zevním hrazením. Na přelomu 14. a 15. století byly vybudovány další obytné a hospodářské budovy, přibylo též opevněné druhé předhradí. Jako poslední bylo vybudováno rozsáhlé dělostřelecké opevnění s baštami.

Zbytky hradu ze vstupního nádvoří
Model hradu v době největšího rozmachu

Reference[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]