Páni z Velhartic

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Erb pánů z Velhartic (hrad Lauf)

Páni z Velhartic (též z Vilhartic) byli starý český panský rod, který pocházel ze 13. století. Podle dostavěného hradu Velhartice si změnili přídomek, který původně zněl ze Vzdoun a jejichž předkové pocházeli z Malého Boru, ne z Velhartic.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Bušek starší z Velhartic (před 13181337) patřil mezi přátele a důvěrníky Karla IV., kterého jako osobní komorník doprovázel během italského tažení, kde 28. září[1] zemřel v Meranu. Jeho syn Bušek mladší z Velhartic († 1371) převzal otcovu úlohu císařova rádce a komorníka. Nejprve však vykonával úřad mistra královské komory, v letech 13551366 post maršálka královského dvora a poté až do své smrti funkci nejvyššího hejtmana léna Nové ČechyHorní Falci. O Buškovi z Velhartic se také ve své básni zmiňuje Jan Neruda.

Hrad Velhartice

Rod byl značně rozvětvený, hlavní větev vymřela již před koncem 14. století. Další linie, ke kterým patřili například Letenští, zchudli a zmizel koncem 15. století. Pouze větev z Nového Hernštejna na Domažlicku se dočkala 17. století. Tuto linii založil Ješek z Velhartic, který se stal nejvyšším dvorským maršálkem. Jan v bojích s Bavory promarnil skoro celý svůj majetek. Další člen rodu byl jako loupežník popraven v Praze. Jiný pán z Velhartic působil jako zemský maršálek ve Falci.

Erb[editovat | editovat zdroj]

Ve štítu nosili tzv. červenou routovou korunu, která je v některých vyobrazeních umístěna ve středu, jindy přes celý štít.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KAČER, Jindřich. Důvěrníci Otce vlasti. Tajemství české minulosti. Čís. 51, s. 64–67. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KNOLL, Vilém. Páni z Velhartic. Měli duši zvláštní - trochu drsná zdála se.... Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2015. 574 s. ISBN 978-80-7422-327-3. 
  • HALADA, Jan. Lexikon české šlechty. Praha: AKROPOLIS, 1992. ISBN 80-901020-3-4. Kapitola z Velhartic, s. 173-174. 

Související články[editovat | editovat zdroj]