Velhartice (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Hrad Velhartice
Základní informace
Výstavba přelom 13. a 14. století
Stavebník Páni z Velhartic
Současný majitel Stát
Poloha
Adresa Velhartice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Velhartice
Velhartice
Další informace
Kód památky 36894/4-3475 (PkMnMISSezObr)
Web www.hrad-velhartice.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrad Velhartice (původně Vilhartice) stojí na ostrohu nad levým břehem řeky Ostružná v obci Velhartice (okres Klatovy). Byl založen na přelomu 13. a 14. století pány z Velhartic. Dominanty hradu tvoří zříceniny gotického paláce zvaného Rajský dům (mělo se v něm žít jako v Ráji), který sloužil k obývání a jeho spodní patro jako sýpka a naproti stojící věží Putnou, která měla obytný i obranný charakter. Své jméno dostala Putna od podobnosti s nádobou na vodu – putnou.

Obě části hradu jsou spojeny světově unikátním gotickým kamenný mostem se čtyřmi lomenými oblouky. Most pravděpodobně nechal postavit Menhart II. z Hradce. Ten měl v úmyslu uschovat zde korunovační klenoty v době, kdy byl Karlštejn ohrožen husity. Ty sem nakonec byly dopraveny v době Menhartových sporů s Jiřím z Poděbrad a byly zde uschovány po dobu pěti let. Zajímavostí tohoto mostu je, že nedoléhá ani k jedné budově, budovy totiž byly s kamenným tělem mostu spojeny dřevěnými padacími můstky, což bylo součástí obranných opatření.

Součástí hradu je i reservoár na vodu, který byl plněn dešťovou vodou sváděnou ze střech. K Rajskému domu přiléhá pozdně renesanční zámecké křídlo s původními arkádami, postavené roku 1627, podle svého stavitele Martina de Hoeff-Huerta bývá nazýváno Huertovým křídlem. Součástí areálu hradu je i budova bývalého pivovaru, zbytky vinopalny, kde se pálila pálenka z vína, trosky hradebních zdí a hospodářských objektů. Hrad byl v roce 2001 prohlášen národní kulturní památkou.[1]

Hrad je ve vlastnictví státu a jeho správu zajišťuje Národní památkový ústav. Hrad je přístupný veřejnosti.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zřícenina hradu Velhartice (Velhartice) [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2014-06-10]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]