Paul Bernays

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Paul Bernays
Narození 17. října 1888
Londýn
Úmrtí 18. září 1977 (ve věku 88 let)
Curych
Alma mater Humboldtova univerzita
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Paul Bernays (17. října 1888, Londýn18. září 1977, Zurich) byl matematik švýcarského původu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Rodina Paula Bernayse žila v době jeho dětství a dospívání postupně v Londýně, v Paříži a v Berlíně, kde také mladý Paul vystudoval gymnázium.

Po studiu na Berlínské univerzitě a univerzitě v Göttingenu, kde byl mimo jiné žákem David Hilberta, nastoupil jako asistent Ernsta Zermela na univerzitě v Zurychu. Po odchodu Zermela v roce 1916 zde přebírá jeho výuku základů matematiky.

V roce 1917 se na pozvání Hilberta vrací do Göttingenu jako Hilbertův asistent a v roce 1922 je zde jmenován mimořádným profesorem. V roce 1933 přichází o místo na univerzitě v důsledku sílících protižidovských represí v nacistickém Německu a po několika měsících, kdy pracoval jako soukromý Hilbertův asistent, se vrací do Zurychu, kde s drobnými přestávkami žije až do své smrti.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Paul Bernays je znám především jako spoluautor Hilbertovy studia Grundlagen der Mathematik z let 1934 - 1939, která byla pokusem o vystavění celé matematiky čistě s využitím predikátové logiky a jazyka teorie množin.
Jeho aplikace výsledků Ernsta Zermela na klasické von Neumannovo pojetí teorie tříd je dnes známo pod označením von Neumann-Gödel-Bernaysova teorie množin a patří spolu se Zermelo-Fraenkelovou axiomatikou k nejčastěji používaným axiomatickým soustavám teorie množin.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]