Patrioti České republiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Patrioti České republiky
Zkratka Patrioti ČR
Datum založení 10. února 2014
Předseda Jiří Vítek
Sídlo Řešovská 519/1, Praha, 181 00, Česko
Ideologie konzervatismus, nacionalismus
IČO 71443681 (PSH)
Oficiální web http://stranapatrioti.cz/

Patrioti České republiky (zkatka Patrioti ČR, neoficiálně Patrioti) je česká neparlamentní konzervativní euroskeptická politická strana.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stranu založil 10. února 2014 Jiří Vítek pod názvem Volba pro Prahu (VPP). Strana vznikla z členské základny občanského sdružení Volba pro Prahu 8 působícího v Praze od roku 2004. V červenci 2014 si strana změnila název na Patrioti – Volba pro Prahu a jejím předsedou se stal Jiří Vítek, bývalý profesionální hasič a držitel Zlatého záchranářského kříže za záchranu lidského života, který byl několikrát mimořádně povýšen za svoji službu [zdroj?], a 1. místopředsedou se stal Petr Duchek, zastupitel Prahy 21, bývalý radní městské části. V prosinci 2014 se strana přejmenovala na Patrioti České republiky a jejím jihomoravským předsedou a místopředsedou strany se stal Leoš Prokeš, někdejší kandidát Úsvitu přímé demokracie na primátora města Brna.[1] V srpnu 2015 se strana téměř dohodla s Občanskou konzervativní stranou na sloučení,[2] ke kterému však nakonec nedošlo a většinové vedení Občanské konzervativní strany strany raději využilo nabídky Víta Bárty ke spolupráci se stranou Úsvit NK.

Program[editovat | editovat zdroj]

Patrioti ČR patří mezi konzervativní strany, nevystupují však nijak proti homosexualitě, rasové rozdílnosti a tím se od mnohých ostatních konzervativních stran liší.[zdroj?] Předseda Vítek veřejně deklaroval, že v současné době tolik viditelná proti židovská a proti homosexuální témata strana nikdy nebude používat a tato témata nejsou slučitelná s programem a etikou strany, přestože sám vnímá klasickou rodinu jako tu nejdůležitější instituci ve společnosti.[zdroj?] Předseda strany Vítek byl v květnu 2016 obviněn z pomluvy za svůj blog na iDnes.cz, kde kritizoval práci Policie ČR.[3] Obvinění předsedy Vítka bylo zastaveno v říjnu 2016 ze strany Policie ČR na základě zprávy státního zástupce o nesmyslnosti obvinění. Vítek se několikrát sešel s Heinzem-Christianem Strachem, ke vstupu do společné organizace MENF však nedošlo, protože strana Patrioti ČR nemá poslance, což je jednou z podmínek vstupu do této organizace. Koncem roku 2016 strana Patrioti úzce spolupracuje se stranou Alternativa pro Česko 2017, které však vzhledem k nesrovnalosti s výroční zprávou byla v dubnu 2017 pozastavena činnost, tím oficiální spolupráce byla ukončena. Na Slovensku strana Patrioti spolupracuje a sympatizuje se stranou SME rodina předsedy Borise Kollara. Jiří Vítek jako první rozvířil v České republice diskuzi ohledně těžby lithia, již v roce 2016 publikoval články o netransparentnosti prodeje lithia. Jeho video „ukradené lithium“ se během krátké doby v červnu 2017 stalo jedním z nejsledovanějších politických videí na stránkách Facebook. Následně se lithium stalo tématem, které v současné době komentují téměř všechny politické strany v ČR. Na politické scéně je strana Patrioti také kritizována ze strany tzv. vlasteneckých uskupení a části extrémní pravice, že na kandidátce do komunálních voleb v roce 2018 nominovala primáře Duchcovské nemocnice chirurga MUDr. Abdula Khaloufa, občana ČR se syrským původem, který přišel do ČSSR před rokem 1989. Strana Patrioti ČR je kritizována paradoxně, že do senátního obvodu Svitavy postavila překvapivě zakladatele SPD Jaroslava Nováka. „Nehodnotím kdo je v jaké straně, ale co dělá pro své okolí, pan Novák je pro nás především patriot, který se dlouhodobě bojuje o záchranu a pietní vzpomínku na koncentrační tábor v Brněnci na Svitavsku“, uvedl Vítek v reakci na kritiku na svém profilu na sociální síti. Vítek ve svém videu z červenece 2018 na sociálních sítích informuje, že strana Patrioti ČR, že v prosinci 2018 připravuje konferenci „Neutralita-utopie nebo budoucnost?“, čímž jako první strana po roce 1992 otevřela diskuzi o neutralitě jako možném směřování politiky ČR.

Volby[editovat | editovat zdroj]

komunálních volbách v roce 2010 kandidovalo sdružení Volba pro prahu 8 do zastupitelstva městské části Prahy 8, kde získalo dva zastupitelské posty a v roce 2013 také pozici radního pro bezpečnost v koalici s ODS a TOP 09.

Do komunálních voleb v roce 2014 strana kandidovala v Praze 8 samostatně, v Praze 5 v koalici s Demokraty Jana Kasla, lídrem byla radní Marie Ulrichová-Hakenová. V Praze 21 pod názvem Hnutí SÚL a Patrioti – VPP získala jeden zastupitelský mandát, lídrem byl 1. místopředseda strany Petr Duchek, a v Praze 11 jako Naše Praha 11. Do komunálních voleb na pražský magistrát strana kandidovala spolu s Iniciativou za MHD zdarma, kterou vede Kryštof Rímský. Do Senátních voleb vyslala strana jediného kandidáta, a to bývalého ředitele školy Mgr. Miroslava Korandu v obvodě č. 22 – Praha 10.

V parlamentních volbách 2017 se strana rozhodla nekandidovat z důvodu rozštěpení konzervativních sil v ČR a navázala neformální spolupráci s politickou stranou Realisté Petra Robejška.

V komunálních volbách 2018 kandidovala ve sdružení s nestraníky ve 20 obcích a městech v ČR. Straně Patrioti ČR se podařilo získat 35 zastupitelů: Hořín 40,23 %, 4 zastupitelé, Jáchymov 26,99 %, 4 zastupitelé, Ostravice 28,05 %, 5 zastupitelů, Rumburk 7,29 %, 3 zastupitelé, Benešov nad Ploučnicí 25,59 %, 4 zastupitelé, Dolní Lánov 20,71 %, 2 zastupitelé, Králíky 5,49 %, 1 zastupitel, Praha 8 5,60 %, 3 zastupitelé, Praha 21 7,1 %, 1 zastupitel, Jindřichův Hradec 7,79 %, 2 zastupitelé, Pasohlávky 17,47 %, 3 zastupitelé, Vítkovice 13,56 %, 3 zastupitelé.

Patrioti získali několik starostů a místostarostů. Předseda strany Jiří Vítek byl zvolen v městské části Praha 8 místostarostou.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. TÝDEN.cz [online]. TÝDEN.cz, 2014-12-29 [cit. 2016-01-29]. Dostupné online. 
  2. Deník.cz [online]. Deník.cz [cit. 2016-01-29]. Dostupné online. 
  3. http://echo24.cz/a/wz93r/politik-ktery-spekuloval-o-muzi-v-hnede-bunde-byl-obvinen-z-pomluvy
  4. Praha8.cz: Rada městské části