Patrioti České republiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Patrioti České republiky
Logo
ZkratkaPatrioti ČR
Datum založení10. února 2014
PředsedaJiří Vítek
SídloŘešovská 519/1, Praha, 181 00, Česko
Ideologiekonzervatismus, decentralizace, přímá demokracie, euroskepticismus
IČO71443681 (PSH)
Oficiální webhttps://www.jsmepatrioti.cz/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Patrioti České republiky (zkratka Patrioti ČR, neoficiálně Patrioti) je česká neparlamentní konzervativní politická strana působící zejména na komunální úrovni. Jejím předsedou i zakladatelem je místostarosta Prahy 8, Jiří Vítek.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stranu založil 10. února 2014 Jiří Vítek pod názvem Volba pro Prahu (VPP). Strana vznikla z členské základny občanského sdružení Volba pro Prahu 8 působícího v Praze od roku 2004. V červenci 2014 si strana změnila název na Patrioti – Volba pro Prahu a jejím předsedou se stal Jiří Vítek, bývalý profesionální hasič, předseda Unie bezpečnostních složek ministerstva vnitra a držitel Zlatého záchranářského kříže za záchranu lidského života.[1] Post 1. místopředsedy zastával Petr Duchek, zastupitel Prahy 21, bývalý radní městské části. V prosinci 2014 se strana přejmenovala na Patrioti České republiky a jejím jihomoravským předsedou a místopředsedou strany se stal Leoš Prokeš, někdejší kandidát Úsvitu na primátora města Brna.[2] V srpnu 2015 se strana téměř dohodla s Občanskou konzervativní stranou na sloučení,[3] ke kterému však nakonec nedošlo a většinové vedení OKS raději využilo nabídky Víta Bárty ke spolupráci s Úsvitem.

Předseda strany Vítek byl v květnu 2016 obviněn z pomluvy za svůj blog na iDnes.cz, kde kritizoval práci Policie ČR.[4] Obvinění předsedy Vítka bylo zastaveno v říjnu 2016 ze strany Policie ČR na základě zprávy státního zástupce o nesmyslnosti obvinění. Vítek se několikrát sešel s Heinzem-Christianem Strachem, se kterým projednával možnost vstupu do evropské politické frakce MENF, ovšem strana Patriotů neměla zastoupení v Parlamentu ČR a byla odmítnuta. Do frakce bylo místo nich přijato hnutí SPD. Koncem roku 2016 strana úzce spolupracovala se Alternativou pro Českou republiku 2017, které však byla vzhledem k nesrovnalosti s výroční zprávou pozastavena činnost, a tím byla oficiální spolupráce ukončena. Jiří Vítek jako první rozvířil v České republice diskuzi ohledně těžby lithia, již v roce 2016 publikoval články o netransparentnosti jeho prodeje. Po publikaci videa „ukradené lithium“ v červnu 2017 se těžba lithia stalo velkým tématem, které se stalo jedním z hlavních témat následujících parlamentních voleb, ve kterých strana podpořila Realisty.

Mnozí členové Patriotů se v roce 2019 připojili k hnutí Trikolora, ovšem po roce 2021 většina odešla. V roce 2022 došlo k setkání předsedů strany Patrioti ČR a strany Svobodných, kdy byla dohodnuta spolupráce v komunálních volbách 2022 bez memoranda o spolupráci.

Program[editovat | editovat zdroj]

Patrioti ČR patří mezi konzervativní strany s akcentem na lokální politiku. Pro Patrioty je prioritou zlepšování a ochrana prostředí v nejbližším okolí, jelikož měnit nejprve věci okolo sebe má změnit i svět kolem nás. Strana chce snížit daňové břemeno zavedením rové daně a osvobodit od daní nízkopříjmové obyvatele. Patrioti poukazují na hrozbu sociální exkluze seniorů a chtějí prosadit mezigenerační solidaritu. Sociální politiku chtějí směřovat primárně na podporu rodiny a rodičovství. Zaměstnanost chtějí zvýšit skrze působení příspěvkových organizací obcí a měst, ale také přes podporu domácího turismu a kultury.

Strana Patrioti ČR dále podporuje zavedení prvků přímé demokracie do volebního systému, společně s občanskými referendy a zavedení většinového systému v jehož rámci jsou poslanci přímo odpovědni voličům ve svém obvodu a tudíž mohou být odvoláni. K zapojení veřejnosti do voleb a referend chtějí využít technologií a elektronického hlasování, společně s digitalizací veřejné správy. Do školních osnov chtějí Patrioti zavést osnovy, které připraví žáky na moderní společnost, jako je ochrana vlastního soukromí on-line nebo finanční gramotnost.

Patrioti prosazují absolutní ochranu svobody projevu a práva na sebeobranu, včetně držení střelných zbraní. Strana stojí tvrdě proti soukromým exekutorům a volají po férové vymahatelnosti dluhů za většího státního dohledu. Dále chtějí Patrioti dostat do rukou obcí strategické suroviny, zejména vodní zdroje. Hlásí se k podpoře malých zemědělců, ochraně lesů před nadměrnou těžbou, recyklaci nebo přetavení odpadu na energii a tvorbě páteřní sítě cyklostezek po celé republice. Řešení krize životního prostředí však nevidí v environmentalistickém aktivismu a odmítají nákladné zelené dotace či omezování svobody lidí.[5]

Volby[editovat | editovat zdroj]

komunálních volbách v roce 2010 kandidovalo sdružení Volba pro Prahu 8 do zastupitelstva městské části Prahy 8, kde získalo dva zastupitelské posty a v roce 2013 také pozici radního pro bezpečnost v koalici s ODS a TOP 09.

Do komunálních voleb v roce 2014 strana kandidovala v Praze 8 samostatně, v Praze 5 v koalici s Demokraty Jana Kasla, lídrem byla radní Marie Ulrichová-Hakenová. V Praze 21 pod názvem Hnutí SÚL a Patrioti – VPP získala jeden zastupitelský mandát, lídrem byl 1. místopředseda strany Petr Duchek, a v Praze 11 jako Naše Praha 11. Do komunálních voleb na pražský magistrát strana kandidovala spolu s Iniciativou za MHD zdarma, kterou vede Kryštof Rímský. Do Senátních voleb vyslala strana jediného kandidáta, a to bývalého ředitele školy Mgr. Miroslava Korandu v obvodě č. 22 – Praha 10.

V parlamentních volbách 2017 kandidoval Jiří Vítek z dvacátého místa kandidátky Realistů v Praze.[6]

V komunálních volbách 2018 strana kandidovala ve sdružení s nestraníky ve 20 obcích a městech v ČR, a zaznamenala svůj první výrazný úspěch. V Jindřichově Hradci strana získala strana 7,79 % a od roku 2020 město vede pod starostou Janem Mlčákem. Svého starostu má i v Benešově nad Ploučnicí. V Praze 8 se podařilo Jiřímu Vítkovi  probojovat do zastupitelstva s 5,60 % a třemi zastupiteli. Od roku 2018 tak Vítek působí jako místostarosta městské části. Na Praze 21 zas získali Patrioti jednoho zastupitele. Patrioti dále disponují místostarosty jak v Jáchymově tak v Ostravských Vítkovicích.[7] Celkem Patrioti v roce 2018 získali 35 zastupitelů v celé ČR, s tím že v Praze disponují větším počtem zvolených zastupitelů než SPD, KSČM a ČSSD. Za Patrioty také kandidoval do senátu za obvod č. 50 - Svitavy výtvarník Jaroslav Novák Večerníček.

Ve volbách do poslanecké sněmovny 2021 Jiří Vítek kandidoval ze sedmého místa za uskupení Trikolora Svobodní Soukromníci.[8]

V nastávajících komunálních volbách 2022 Patrioti plánují kandidovat v ještě větším počtu obcí, zejména pak v dalších městských částech Prahy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DREXLER, Zdeněk. Historie [online]. [cit. 2022-05-22]. Dostupné online. 
  2. TÝDEN.cz [online]. TÝDEN.cz, 2014-12-29 [cit. 2016-01-29]. Dostupné online. 
  3. Deník.cz [online]. Deník.cz [cit. 2016-01-29]. Dostupné online. 
  4. http://echo24.cz/a/wz93r/politik-ktery-spekuloval-o-muzi-v-hnede-bunde-byl-obvinen-z-pomluvy
  5. ADMIN. PROGRAM STRANY PATRIOTI ČR [online]. [cit. 2022-05-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. Jmenné seznamy | volby.cz. www.volby.cz [online]. [cit. 2022-05-22]. Dostupné online. 
  7. Patrioti na radnicích :: PATRIOTI ČR. www.stranapatrioti.cz [online]. 2021-08-25 [cit. 2022-05-22]. Dostupné online. 
  8. Jmenné seznamy | volby.cz. www.volby.cz [online]. [cit. 2022-05-22]. Dostupné online.