Mladí sociální demokraté

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mladí sociální demokraté
Logo Mladých sociálních demokratů
Logo Mladých sociálních demokratů
ZkratkaMSD, Mladí SocDem
Datum založení19. července 1990[1]
PředsedaLukáš Ulrych
SídloHybernská 7
110 00 Praha 1
Ideologiesociální demokracie, mládežnická politika
Politická pozicestředolevicelevice
Mezinárodní org.Mladí evropští socialisté
Mateřská stranaČSSD
IČO47863277 (PSH)
Oficiální webwww.mladi.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mladí sociální demokraté, z. s. (MSD, nebo také Mladí SocDem) jsou mládežnický, samostatný a nezávislý spolek sociálně demokratické orientace. Členem se může stát každý občan EU ve věku od patnácti do pětatřiceti let, který sdílí sociálně demokratické ideály svobody, demokracie, solidarity, sociální spravedlnosti a širší ekologické etiky, tj. tak, jak je definuje dlouhodobý program české sociální demokracie.[2] Dle svého vlastního vyjádření usilují Mladí sociální demokraté „o společnost svobodných lidí, společnost práva a vzdělání, která chce mladým lidem nabídnout alternativu ke stávajícím problémům, oslovit je vizí nové spravedlivější a prosperující společnosti založené na tradičních evropských hodnotách, svobodě jednotlivce a kooperující společnosti a státu s širokou participací občanů na věcech veřejných“.[3]

MSD úzce spolupracují s Českou stranou sociálně demokratickou a jsou členy Mezinárodní unie socialistické mládeže (IUSY) a organizace Mladí evropští socialisté (YES). Občasníkem Mladých sociálních demokratů je časopis Ventil.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Členové a příznivci Mladých sociálních demokratů na neohlášeném shromáždění u Karlova náměstí, 2007

Mezi předsedy Mladých sociálních demokratů patřili pozdější premiér Stanislav Gross, senátor a kandidát na prezidenta České republiky Jiří Dienstbier mladší nebo místopředseda vlády Jan Hamáček.

XIII. Sjezd Mladých sociálních demokratů[editovat | editovat zdroj]

Ve dnech 7.–8. září 2012 se konal v Plzni XIII. Sjezd Mladých sociálních demokratů, na kterém bylo zvoleno vedení MSD pro následující dva roky a schválena nová podoba Stanov. Během diskuse delegáti Sjezdu ostře odsoudili politiku současného pravicového kabinetu, zejména se tvrdě postavili proti zápisnému na veřejných vysokých školách, druhému pilíři důchodové reformy a církevním restitucím. Pozici předsedy MSD obhájil zastupitel hl. m. Prahy Lukáš Kaucký, funkci 1. místopředsedy pak tajemník předsedy ČSSD Petr Šelepa, místopředsedou pro zahraničí byl zvolen tajemník delegace ČSSD v Evropském parlamentu Stijn Croes. Dalšími místopředsedy byli zvoleni Tomáš Meisner, Lucie Válová, Marie Nenutilová a Pavel Machala, předsedou Ústřední kontrolní komise se stal František Střída.

XIV. Sjezd Mladých sociálních demokratů[editovat | editovat zdroj]

Mladí sociální demokraté při XIV. Sjezdu na náměstí Svobody ve Frýdku-Místku s premiérem ČR Bohuslavem Sobotkou

Ve dnech 5. – 7. září 2014 se konal ve Frýdku-Místku v pořadí již XIV. Sjezd Mladých sociálních demokratů v klíči 1:1 (tzn. každý člen MSD měl hlas rozhodující). Poprvé v historii organizace, která v roce 2015 bude slavit 25 let, se stala předsedkyní žena – Lucie Válová. Za 1. místopředsedkyni byla zvolena Kristýna Šircová. Místopředsedkyní pro zahraničí se poté stala Vendula Havlíková a řadovými místopředsedy Vladimír Novák, Tomáš Meisner, Petr Orieščík a Lenka Peterová. Staronovým předsedou ÚKK byl zvolen František Střída.

Mladí sociální demokraté si schválili i Programové zásady, kde se například vyjádřili pro plošný zákaz kouření ve veřejných prostorech, podporu dětských skupin, absolutní zákaz heren, rozvoj duálního vzdělávání, daňové slevy při zaměstnávání absolventů či adopci dětí homosexuálním párům.

XV. Sjezd Mladých sociálních demokratů[editovat | editovat zdroj]

Patnáctý volební sjezd MSD se uskutečnil v hlavním městě Praze ve dnech 2. - 3. září 2016. Předsedou organizace byl zvolen Radek Hlaváček, statutární místopředsedkyní Lenka Peterová, místopředsedkyní pro hospodaření Markéta Zahradníčková, místopředsedou pro zahraničí Matouš Hruška a řadovými místopředsedy se stali Jakub Malačka, Radka Maděrová a Andrea Ioele. Předsedkyní ústřední kontrolní komise se stala Kateřina Peštová.

XVII. Sjezd Mladých sociálních demokratů[editovat | editovat zdroj]

Sedmnáctý sjezd MSD se uskutečnil 27. února 2021 kvůli přetrvávající epidemické situaci v on-line podobě. Předsedou spolku byl zvolen Lukáš Ulrych, 1. místopředsedou Tomáš Kocourek. Zbylými členy předsednictva se staly Alžběta Kálalová, Filip Červenka, Daniela Smetanová, Jan Jirmus a Jan Procházka. Za předsedu ÚKK byl vybrán Radek Hlaváček.

Struktura Mladých sociálních demokratů[editovat | editovat zdroj]

Nejvyšším orgánem MSD je Sjezd, který se koná pravidelně každé dva roky. Delegáti sjezdu volí sedmičlenné předsednictvo. Mezi volebními Sjezdy je vrcholným orgánem Ústřední rada MSD, která je složená z Předsednictva MSD a ze zástupců reprezentujících jednotlivé kraje.

Základní organizační jednotkou jsou okresní kluby, které mají působnost na území jednotlivých krajů. Dále působí krajské rady, které zastřešují fungování okresních klubů v jednotlivých krajích.

Jádrem činnosti MSD je vzdělávání mladých lidí prostřednictvím seminářů, přednášek a diskusí, jež jsou pořádány jak v rámci této organizace, tak na půdě středních a vysokých škol. Důležitou součástí činnosti je i pořádání sportovních a volnočasových aktivit, charitativní projekty i spolupráce se zahraničními partnery.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik-firma.vysledky?subjektId=737564&typ=UPLNY
  2. Dlouhodobý program [online]. ČSSD. Dostupné online. 
  3. Mladí sociální demokraté [online]. ČSSD. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]