Masarykova demokratická akademie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Masarykova demokratická akademie
Logo MDA - negativní.png
Vznik1896
Typnevládní nezisková organizace
Právní formaspolek
SídloPraha, Česko
PůsobnostČesko, Evropská unie
Úřední jazykčeština
ŘeditelVladimír Špidla
Oficiální webwww.masarykovaakademie.cz
Datová schránka9hqz5ft
IČO15887928 (VR)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Masarykova demokratická akademie (anglicky Masaryk Democratic Academy) dříve Masarykova dělnická akademie je vzdělávací organizace a think tank sociální demokracie, členka FEPS (Nadace pro evropská progresivní studia) pořádá cykly přednášek, debat a seminářů[1], vydává studie[2] a knihy. Od roku 2018 je politickým institutem ČSSD ve smyslu zákona o sdružování v politických stranách.

Masarykovu demokratickou akademii pod názvem Dělnická akademie založili v září 1896 tehdejší předseda sociální demokracie Josef Steiner a profesor Tomáš Garrigue Masaryk. Její činnost byla nuceně ukončena po únoru 1948. Obnovena byla v roce 1991 jako Masarykova dělnická akademie, v dubnu 2009 pak byla přejmenována na Masarykovu demokratickou akademii.

Předsedou Masarykovy demokratické akademie je poslanec a ministr kultury Lubomír Zaorálek[3]. Místopředsedy jsou politolog Lukáš Jelínek a bývalá europoslankyně Zuzana Brzobohatá. Členy jsou mj. senátor Jiří Dienstbier, poslankyně Alena Gajdůšková nebo historik Pavel Urbášek.

Ředitelem MDA je novinář Patrik Eichler.

Masarykova demokratická akademie provozuje knihovnu[4] zaměřenou na dějiny sociálně demokratického hnutí a současnou politickou teorii.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Masarykova demokratická akademie – Akce MDA [online]. [cit. 2019-12-22]. Dostupné online. 
  2. Masarykova demokratická akademie – Diskusní materiály k budoucnosti české i evropské společnosti [online]. [cit. 2019-12-22]. Dostupné online. 
  3. Masarykova demokratická akademie – Představenstvo [online]. [cit. 2019-12-25]. Dostupné online. 
  4. EVIDENCE KNIHOVEN, adresář knihoven evidovaných Ministerstvem kultury a související informace - mkcr.cz. www.mkcr.cz [online]. [cit. 2019-12-25]. Dostupné online. 
  5. Masarykova demokratická akademie – Knihovna MDA [online]. [cit. 2019-12-25]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]