Mirogoj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mirogoj
Hlavní vchod na hřbitov Mirogoj
Hlavní vchod na hřbitov Mirogoj
Lokalita
StátChorvatskoChorvatsko Chorvatsko
ObecGornji Grad–Medveščak
Zeměpisné souřadnice
Map
Specifikace
Stavební slohhistorismus
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Arkády

Mirogoj je centrální hřbitov chorvatského hlavního města Záhřebu. S rozlohou téměř 7 hektarů je největším hřbitovem v Chorvatsku. Vzhledem k tomu, že je vybudován jako park, k jeho architektonicky cenným budovám a množství hrobů významných osobností patří k turistickým pamětihodnostem ve městě.

Na hřbitově Mirogoj se nachází díla mnoha známých sochařů a umělců jako jsou Antun Augustinčić, Dušan Džamonja, Robert Frangeš Mihanović, Ivo Kerdić, Frano Kršinić, Ivan Meštrović, Edo Murtić, Vanja Radauš, Ivan Rendić, Jozo Turkalj a Rudolf Valdec.[1] Na hřbitově mají prostor všechna náboženství, jsou zde hroby lidí katolického, pravoslavného, protestantského vyznání i stoupenců judaismu nebo islámu či lidí bez vyznání.

Hřbitov je tématem známé básně českého básníka Jiřího Wolkera.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hřbitov Mirogoj byl založen v roce 1876 na pozemcích patřících chorvatskému jazykovědci a spisovateli Ljudevitu Gajovi. Do té doby existovalo v Záhřebu deset menších hřbitovů, které všechny Mirogoj nahradil. Hlavní budovu navrhl architekt Hermann Bollé. Stavba arkád, kupole a kostela nad vstupním portálem začala v roce 1879. Stavební práce byly dokončeny v roce 1929.

19. srpna 1991 zde došlo k bombovému útoku, kdy byla výbušnina odpálena v blízkosti židovských hrobů. Šlo o součást operace pod falešnou vlajkou jugoslávské vojenské kontrarozvědky (Kontraobaveštajna služba) s krycím názvem Operace Labrador, která měla světovým médiím a veřejnému mínění poskytnout obraz Chorvatska jako profašistické země.[2] Při útoku došlo jen k materiálním škodám.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Pohled na alej s urnami

Hřbitov v parkové úpravě se rozkládá na jednom z hřbetů záhřebského pohoří Medvednica. Leží zřetelně výše než centrum města, přesto je vzdálen jen několik minut jízdy automobilem.

Pomníky[editovat | editovat zdroj]

Pomník obětem Masakru u Bleiburgu a Kreuzweges (1994)

Na hřbitově jsou kromě jiných tyto pomníky:

Pohřbené osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Alej na hřbitově Mirogoj
Pomník dětem z oblasti Kozary: 400 místních dětí zahynulo v ustašovských koncentračních táborech
Busta Hermanna Bollé u vstupu na hřbitov

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Dílo Těžká hodina/Mirogoj ve Wikizdrojích

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mirogoj-Friedhof na německé Wikipedii.

  1. Verzeichnis von Werken bekannter Bildhauer auf dem Mirogoj-Friedhof [online]. [cit. 2016-04-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-05-16. 
  2. Judith Armatta: Twilight of Impunity: The War Crimes Trial of Slobodan Milosevic, S. 149 (Google Books).

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ČORAK, Žejlka. Zagreb. Mirogoj Cemetery. Bollé's Masterpiece. The Pantheon of Croatian History. Bologna: Mauro Felicori, Annalisa Zanotti, 2004. (Cemeteries of Europe. A Historical Heritage to Appreciate and Restore). S. 177–182. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]