Vladimir Bakarić

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vladimir Bakarić
Vladimir Bakarić.jpg
Narození 8. března 1912
Velika Gorica
Úmrtí 16. ledna 1983 (ve věku 70 let)
Záhřeb
Místo pohřbení Mirogoj
Alma mater Záhřebská univerzita
Ocenění Commemorative Medal of the Partisans of 1941 (1941)
Order of the People's Hero
Order of the Yugoslavian Great Star
Řád za statečnost
Řád hrdiny socialistické práce
… více na Wikidatech
Politická strana Svaz komunistů Jugoslávie
Manžel(ka) Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ16086937
Funkce Prime Minister of Croatia (1945–1953)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vladimir Bakarić známý pod přezdívkou Kuperštajn (8. března 1912, Velika Gorica16. ledna 1983), byl komunistický politik v Chorvatsku a Jugoslávii. Získal ocenění Národní hrdina Jugoslávie (Narodni heroj Jugoslavije).

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Bakarić se narodil 8. března roku 1912 ve Veliké Gorici. Základní školu dokončil v Gospići, poté studoval na gymnáziu v Ogulinu a Záhřebu. Vystudoval právnickou fakultu v Záhřebu, roku 1937 završil doktorské studium.

Členem KSJ se stal roku 1933. Účastnil se mnohých dělnických a studentských demonstrací a stávek, které byly v Jugoslávii 30. let na denním pořádku. Stejně jako jiní komunisté a jejich sympatizanti i Bakarić byl často stíhán a zatýkán policií. Roku 1937 se stal členem pokrajinského výboru Svazu komunistické omladiny Jugoslávie (SKOJ) za Chorvatsko, o tři roky později se stal členem Ústředního výboru KS Chorvatska.

Okupace státu a vytvoření Nezávislého státu Chorvatsko (NDH) přivedly Bakariće do Záhřebu a ilegálního působení. Tehdy pracoval jako hlavní pracovník nezákonného listu "Vjesnik". Kromě toho se stal Bakarić také jedním z hlavních organizátorů národněosvobozeneckého hnutí a vzpoury proti fašistům v Záhřebu, i celém Pavelićově Chorvatsku.

Bakarićův hrob na záhřebském hřbitově Mirogoj

V Záhřebu zůstal Bakarić jako člen válečného výboru do listopadu 1941, poté odešel na partyzány dobytá území jako politický komisař hlavního štábu partyzánských vojsk. V této funkci zůstává dva roky.

V dobách druhé světové války byl Bakarić členem předsednictva AVNOJe, člen národního výboru osvobození Jugoslávie (NKOJ) a náměstek pověřence pro mezinárodní záležitosti. Byl také jedním ze zakladatelů ZAVNOHu. V říjnu 1944 nahradil Andriju Hebranga ve funkci sekretáře Ústředního výboru KS Chorvatska, v této funkci zůstal až do roku 1969.

V dubnu 1945 byl vybrán za prvního předsedu chorvatské vlády a v této funkci vydržel až do prosince roku 1953. Poté byl vybrán za předsedu Saboru Chorvatské lidové republiky, kde setrval až do roku 1963. V oněch letech rovněž pracoval i jako poslanec, a to jak v Saboru, tak i ve svazové Skupštině v Bělehradu.

Roku 1946 byl členem delegace Federativní lidové republiky Jugoslávie na mírové konferenci v Paříži. Byl také členem Rady federace, Předsednictva ÚV SKJ i předsednictva SFRJ. 23. července roku 1952 získal ocenění Národního hrdiny Jugoslávie. Bakarić se věnoval hospodářské reformě Jugoslávie po třetí pětiletce, která skončila neúspěšně.[1]

Zemřel 16. ledna 1983 v Záhřebu, tři roky po smrti Josipa Tita. Vzhledem k tomu, že se jednalo o jednoho z posledních lidí z okruhu právě nejvýznamnějšího jugoslávského politika, významnou politickou osobnost a důležitou tvář tehdejšího režimu, vyhlásila chorvatská vláda třídenní smutek.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vladimir Bakarić na srbské Wikipedii.

  1. BILANDŽIĆ, Dušan. Historija Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije. Záhřeb: Školska knjiga, 1978. 589 s. S. 305. (chorvatština) 
  2. Archivní zpráva o úmrtí Bakariće na stránkách nytimes.com