Savka Dabčević-Kučar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Savka Dabčević-Kučar
Narození 6. prosince 1923
Korčula
Úmrtí 6. srpna 2009 (ve věku 85 let)
Záhřeb
Místo odpočinku Mirogojský hřbitov
Politická strana Svaz komunistů Jugoslávie
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Savka Dabčević-Kučar (6. prosince 1923 Korčula, Království SHS6. srpna 2009) byla chorvatská politička a ekonomka, jedna z osobností chorvatského jara.

Savka Dabčević-Kučar studovala ekonomii a finančnictví v Záhřebu[zdroj?] a později i v Moskvě. Kvůli roztržce Tita se Stalinem a zhoršeným jugoslávsko-sovětským vztahům musela svá studia v SSSR předčasně ukončit. Doktorská studia dokončila již v Jugoslávii a stala se jednou z prvních doktorek ekonomie v zemi.

V letech 19671969 byla předsedkyní chorvatské vlády. V období let 19691971 byla předsedkyní ÚV Svazu komunistů Chorvatska, po porážce Chorvatského jara a liberálního proudu v jugoslávské politice obecně se stáhla z veřejného života, nicméně i nadále přednášela ekonomiku na Záhřebské univerzitě. Po legalizaci politického pluralismu na území SR Chorvatsko iniciovala vznik Koalice národní shody (chorvatsky Koalicija narodnog sporazuma), která v prvních demokratických volbách v roce 1990 skončila na třetím místě. Strana se později transformovala v Chorvatskou lidovou stranu - Liberální demokraty (chorvatsky Hrvatska narodna stranka - liberalni demokrati). V roce 1992 kandidovala na úřad hlavy státu, avšak skončila na třetím místě, za Franjo Tuđmanem a Draženem Budišou.