Savka Dabčević-Kučar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Savka Dabčević-Kučar
Savka Dabcevic Kucar.jpg
Narození 6. prosince 1923
Korčula
Úmrtí 6. srpna 2009 (ve věku 85 let)
Záhřeb
Místo pohřbení Mirogoj
Alma mater Záhřebská univerzita
Ocenění Grand Order of King Dmitar Zvonimir
Politické strany Svaz komunistů Jugoslávie
Svaz komunistů Chorvatska
Funkce Prime Minister of Croatia (1967–1969)
representative in the Croatian Parliament
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Savka Dabčević-Kučar (6. prosince 1923 Korčula, Království SHS6. srpna 2009) byla chorvatská politička a ekonomka, jedna z osobností chorvatského jara.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Savka Dabčević-Kučar studovala ekonomii a finančnictví v Záhřebu[zdroj?] a později i v Moskvě. Kvůli roztržce Tita se Stalinem a zhoršeným jugoslávsko-sovětským vztahům musela svá studia v SSSR předčasně ukončit. Doktorská studia dokončila již v Jugoslávii a stala se jednou z prvních doktorek ekonomie v zemi.

V letech 19671969 byla předsedkyní chorvatské vlády. V období let 19691971 byla předsedkyní ÚV Svazu komunistů Chorvatska, po porážce Chorvatského jara a liberálního proudu v jugoslávské politice obecně se stáhla z veřejného života, nicméně i nadále přednášela ekonomiku na Záhřebské univerzitě. Po legalizaci politického pluralismu na území SR Chorvatsko iniciovala vznik Koalice národní shody (chorvatsky Koalicija narodnog sporazuma), která v prvních demokratických volbách v roce 1990 skončila na třetím místě. Strana se později transformovala v Chorvatskou lidovou stranu - Liberální demokraty (chorvatsky Hrvatska narodna stranka - liberalni demokrati).

V roce 1992 kandidovala na úřad hlavy státu, avšak skončila na třetím místě, za Franjo Tuđmanem a Draženem Budišou.