Ivan Zajc

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Ivan Zajc
Ivan Zajc 1875 Mukarovsky.png
Narození 3. srpna 1832
Rijeka
Úmrtí 16. prosince 1914 (ve věku 82 let)
Záhřeb
Místo odpočinku Mirogoj
Alma mater Milánská konzervatoř
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ivan Zajc (3. srpna 1832, Rijeka - 16. prosince 1914, Záhřeb) byl chorvatský hudební skladatel, zakladatel chorvatské vážné hudby a opery, autor chorvatské národní opery Nikola Šubić Zrinjski.

Život[editovat | editovat zdroj]

Zajc byl českého původu, jeho otec Johann Nepomuk Zajitz se narodil roku 1800 v Domašíně. Byl vojenským kapelníkem. S armádou se dostal do Bratislavy, kde poznal svou manželkou Annou Bodensteinerovou. S ní odjel do chorvatské Rijeky, kde se stal profesorem hudební školy, a tam se také narodil syn, který po otci dostal jméno Ivan. Jehož příjmení bylo časem pochorvatštěno na Zajc.

Ten vystudoval konzervatoř v Miláně. Po dokončení studia dostal nabídku zůstat v Miláně jako druhý dirigent Teatro alla Scala, ale rozhodl se vrátit do Rijeky a převzít post svého otce na hudební škole (otec zemřel rok před jeho dokončením studií).

V roce 1862 se přestěhoval do Vídně, kde dostal možnost učit v pěveckém a operním institutu spolku Polyhymnia. Zde dosáhl také prvních větších úspěchů, především s operetami. První se jmenovala Mannschaft an Bord (1863). Do konce vídeňského pobytu jich zkomponoval jedenáct.

Jeho vídeňského úspěchu si všimli doma v Chorvatsku a tak dostal nabídku založit a vést chorvatský hudební život - v listopadu 1869 byl jmenován ředitelem opery, ještě předtím, než vůbec vznikla (dnes Chorvatské národní divadlo v Záhřebu). Byl také jmenován profesorem a ředitelem Hudebního ústavu. V roce 1870 přesídlil natrvalo do Záhřebu. V říjnu toho roku v nově založené opeře uvedl vlastní operu Mislav, první operu s chorvatským textem. To byl zásadní milník v chorvatském národním obrození. Jako ředitel opery pak dával velký prostor i českému repertoáru, nejen Smetanově Prodané nevěstě, ale i méně známým autorům Vilému Blodkovi a Vojtěchu Hřímalému. Velmi obvyklé bylo i angažování českých pěvců a hudebníků.

Roku 1876 měla premiéru Zajcova opera Nikola Šubić Zrinjski, Zajcovo vrcholné dílo, jež dodnes sehrává roli národní chorvatské opery. Roku 1894 uvedl i první chorvatský balet Naši leopoldovci u ratu i miru.[1]

Ivan Zajc je pohřben na záhřebském hřbitově Mirogoj.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.ceskabesedarijeka.hr/cd/808/l/CZ/sto-let-od-smrti-ivana-zajce

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]