Metujská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Metujská
Metujská street, middle part, Praha.jpg
Umístění
Město Praha
Městská část Praha 14
Čtvrť Hloubětín, Kyje
Poloha
Začíná na ulice Tálinská
Končí na slepé zakončení
Historie
Starší názvy do roku 1968: Konsumní
Další údaje
Počet adres 9[1]
PSČ 198 00
Kód ulice 452718
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Metujská je ulice v Kyjích a Hloubětíně na Praze 14. Začíná na ulici Tálinské, vede mírně esovitě na sever a má slepé zakončení, dále lze na Slévačskou projít jen pěšky. Větší část ulice je v katastrálním území Kyje, pouze západní strana krátkého úseku na sever od Hůrské patří k Hloubětínu. Podle mapy z geoportalpraha.cz však končí na Hůrské, v takovém případě by se v katastrálním území Hloubětína vůbec nenacházela. Ulici od severu postupně protíná Hůrská, Hejtmanská, dále do ní ústí Vranovská, potom ji protíná Sklenská, Želivská a Černičná. V úseku mezi Želivskou a Černičnou je zákaz vjezdu motorových vozidel. Ulice vede po svahu Lehovce ke Kyjskému ve výšce od zhruba 255 do 220 metrů nad mořem.

Historie a názvy[editovat | editovat zdroj]

Do roku 1968, kdy byly Kyje připojeny k Praze, se nazývala Konsumní, a to pravděpodobně kvůli konzumu (obchodu). Poté byla nazvána podle řeky Metuje, levostranného přítoku Labe u Jaroměře v severovýchodních Čechách.[2] Vedle například Rochovské, Oborské, Krylovecké nebo Kardašovské patří do velké skupiny ulic na východě Hloubětína a v sousedních Kyjích, jejichž názvy připomínají vodstvo (řeky a rybníky).

Zástavba[editovat | editovat zdroj]

Zástavbu tvoří především jednopatrové rodinné domy a vily se zahradami. Pouze v hloubětínském úseku je větší bytový dům na adrese Slévačská 752/36. Ten byl na počátku 21. století[kdy?] přestavěn z původního domu služeb se samoobsluhou, restaurací, zdravotním střediskem, kulturní místností a komunálními službami, který byl postaven primárně pro obyvatele sídliště Lehovec a částečně stojí netypicky nad vozovkou ulice Slévačská.

Budovy a instituce[editovat | editovat zdroj]

  • Správa majetku Praha 14, a. s., Metujská 907. Tato organizace byla založena v roce 1997 městskou částí Praha 14 za účelem správy jejího bytového i nebytového fondu. Na adrese se také nachází Dům na půli cesty.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Územně identifikační registr ČR [online]. SEAL, s.r.o., Informačního systému o území (ISÚ) [cit. 2019-01-11]. Dostupné online. 
  2. LAŠŤOVKA, Marek, a kol. Pražský uličník: encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství, 1. díl (A-N). Praha: Libri, 1997. ISBN 80-85983-24-9. S. 451. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • LAŠŤOVKA, Marek, a kol. Pražský uličník: encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství, 1. díl (A-N). Praha: Libri, 1997. ISBN 80-85983-24-9. S. 451.